Juhtkiri

Juhtkiri | Kolmekordne ametnik (12)

Õhtuleht.ee, 18. mai 2016 19:10
Foto: TEET MALSROOS
Kui mitte kõigil kodanikel, siis vähemalt riigiametnikel on põhjust tunda uhkust ja sooja tänutunnet oma riigi vastu, just ametnikele makstavate palkade põhjal. Pole ju kaitseministeeriumi ega presidendi kantselei rahval põhjust nuriseda, kui nende keskmine palk on 2900 eurot.

Näib, et standardiks on võetud riigikogu liikme 3400eurone palk, sest samasse suurusjärku on tõusnud ka ministritest ja kantsleritest allpool asetsevate asekantslerite ja osakonnajuhatajate palgad.

Samal teemal

Isegi Keskerakond maksab sissetulekuta jäänud Edgar Savisaarele riigikogu lihtliikme palka. Oma riik on küll kallis, kuid millega ikkagi õigustada järjest rohkemate ametnike palka, mis ulatub kolme Eesti keskmiseni?

Haldusreformi surutakse läbi, kuna järjest õhem riik ei suuda enam senisel hulgal omavalitsusi ja ametnikke ülal pidada. Kui aga omavalitsuste arv väheneb, siis peaks ka keskvalitsus end koomale tõmbama. Sest ei saa ju kokkuhoiuks pidada kosmeetilist koondamist, kus säästetava raha arvel tõstetakse allesjääjate palka.

“Kui kellegi palk on seoses vastutuse kasvuga tõusnud, siis seda oleme saanud teha vaid seetõttu, et ametnike arv on vähenenud, “ teatas majandusministeerium, lähtudes justkui leninlikust põhimõttest – pigem vähem, aga paremini.

Kuid ametnikkond ei hinga muu rahvaga ühes rütmis, kui võimuliit serveerib eelarvestrateegias suure töövõiduna õpetajate palga tõstmist kaks protsenti, kuid valitud ametnike palgad tõusevad ühe ropsuga veerandi või kolmandiku võrra. See ei ole kindlasti uus põhjamaa, kus vaid ametnike koorekiht suudab oma palgad viia põhjanaabrite keskmiseni.

Muidugi saab sotsiaalministeeriumi kombel öelda: kui me soovime, et riigis oleksid võimekad tippjuhid, siis peavad ka palgad konkurentsis püsima. Palgaastmete kadumine on viinud voluntarismini, kus iga kaela kandev ametnik määrab endale palga sisuliselt ise.

Ei mäleta, et kusagil oleks sõlmitud ühiskondlik kokkulepe, et ministeeriumiametniku palk peab olema kolm korda suurem kui õpetaja omat. Samamoodi jätkates seame end samal pulgale Kesk-Aafrika vabariigiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee