Eesti uudised

VIHANE TALUPIDAJA: kevadtormlased tungisid ilma igasuguse loata minu territooriumile (77)

Helen Pentsa, 16. mai 2016, 18:57
Foto: Aldo Luud
"Olgu õppus või mistahes, ent kui nad ikka omavoliliselt tulevad, sõidavad aia maha ja ajavad oma masinad minu hoonesse, siis ajab ikka vihale küll!" sõnab Ahja vallas talu pidav Enn. Mehes tekitab pahameelt, et Kevadtormi suurõppuslased tungisid ilma igasuguse eelneva kokkuleppeta tema territooriumile: parkisid autod tema hoiukuuri, lõhkusid noori puid ja lisaks sõitsid masinatega üle viljapõllu.

Enn hakkas pühapäeval abikaasaga kodust ära sõitma, kui märkasid, et elumajast umbes neljasaja meetri kaugusel asuva hoiukuuri ümber käib kahtlane tegevus. Lähemal jälgimisel selgus, et suurõppuslased ajasid oma autod tema valduses olevasse hoonesse - seda ilma igasuguse kokkuleppeta.

Seda nähes otsustas mees asja uurima minna ja mundrimeestelt aru pärida. "Mina läksin ja mõtlesin, et hakkan rääkima, ent keegi eesti keelest aru ei saanud," sõnab Enn.

Ennu arupärimisele sai ta õppuslastelt saksakeelse vastuse. Mehed ei saanud üksteisest aru. Õppuslased püüdsid midagi Ennule ka inglise keeles öelda, et ka seda keelt Enn ei mõistnud.

"Hakkasin siis käega näitama, et tulge välja sealt kõik. Minule näidati, et ma ise sealt ära kaoksin," ei suuda ta siiani uskuda, et teda niimoodi omaenda territooriumilt minema aeti.

Foto: Aldo Luud

Hoonesse pääsemiseks sõideti üle aia

Hoiukuuri ümber oli tõmmatud punaste lipikutega traataed, mis peaks mehe sõnul juba kaugele ära näitama, et võõrastel territooriumile asja pole. Selleks, et autodega hoone juurde saada, olid mundrimehed traadist lihtsalt üle sõitnud. "Oleks nad siis sellegi enne eest ära võtnud," lausub Enn nördinult.

Enn sõnab, et kõige rohkem kartis ta hoone süttimist. "Mul on seal põhk, hein ja põllutöömasinad. Ei julge ise ka oma traktorit sinna lähedale ajada, hein läheb muidu põlema veel. Nad ju suitsetavad ka siin," sõnas Enn, osutades näpuga hoone ette maha visatud suitsukonide poole.

Hoone kõrvale oli Enn varasemalt istutanud männipuud - selleks, et hoiukuur nii massiivne ja silmapaistev ei tunduks. Mehe suureks nördimuseks olid kolm pisikest puud autorataste alla jäänud ja seetõttu tõsiselt viga saanud. 

"Puudest on kõige rohkem kahju, kurat. Ikkagi niimoodi ilma loata tullakse ja lõhutakse," sõnas ta.

Foto: Aldo Luud

Autoga sõtkuti põldu

See ei jäänud veel Ennule viimaseks halvaks üllatuseks - hiljem märkas ta veel, et autodega oli sõidetud üle viljapõllu. "Ilma mõistuseta paistavad olema. Värske ja ilus külv - nemad panevad kohe suurte masinatega üle," ei suuda Enn on pahameelt kuidagi varjata.

Foto: Aldo Luud

Suurest nördimusest helistas Enn abi lootes politseisse. Politseist suunati teda edasi õppuste läbiviija poole. Õhtul kopuatigi uksele ja tuldi juhtunut lähemalt uurima.

"Õhtul siis kaheksa paiku tulid. Naine vaatab ühtäkki, et akna taga sõdurid. Mõtles, et jumal hoidku - alles nad seal kuuri juures olid ja nüüd on õue peale ka tulnud. Aga need tulid uurima, pimedani siin mõõtsid ja panid asju kirja ja ütlesid, et tuleme ja istutame teile uued puud. Mina ütlesin, et ma ei taha siia enam ühtegi puud. Mis me neist siia istutame, kui järgmisel aastal niidate need jälle uuesti maha," sõnas Enn.

Kaitsevägi on valmis kahjud hüvitama

Õppuse Kevadtorm 2016 Tsiviil-sõjalise koostöö grupi ülem, leitnant Eero Salmann sõnab Õhtulehele, et asjaoludega on tutvutud, olukord fikseeritud ja asi on antud edasi kaitseväe toetuse väejuhatuse haldusteenistusele.

Salmanni sõnul on kaitsevägi omaniku ees vabandanud ning kahju tekitanud üksusele on tehtud märkus ja selgitatud veelkord õppusel kehtestatud reegleid, kus on selgelt öeldud, et omaniku loata ei tohi mingil juhul eraomandis olevale territooriumile siseneda.

"Teeme endast kõik oleneva, et kahjusid õppusel vältida, kuid õppustel võib siiski ette tulla ootamatusi ja selleks on kaitsevägi valmis. Sellise suure õppuse korral tuleb lahingute käigus ette ka mittetahtlikke reeglite rikkumisi, nendel juhtudel fikseerime olukorra ja rakendame kogu oma võimekuse, et kahjustused taastada ja korvata," lisas ta.

Samal teemal

18. mai 2016, 06:00
Talupidaja süüdistab sõdureid tema territooriumile ilma loata tungimises

77 KOMMENTAARI

o
Otsitud lugu 17. mai 2016, 21:26
Õudne lugu kolm männitaime , minul käis kits aias ja oli ka kaks mändi ja lehis läinud , mida aga põder tegi õunapuudega ma pean vist ÜRO-sse pöörduma. Aga kui me üle Eesti neid ülesõimisi (mitte sõjaväe) kokku loeme siis tuleks taevased väed kohtusse anda
a
Albert1 17. mai 2016, 20:31
MIda te kraaksute selle talumehe kallal!!! Kui teie kraaksujate varast oleks sõjavägi yle sõitnud , mida te siis ise oleksite rääkinud???? Rõõmustanud ja kutsunud kohe järgmine aasta ka sõjamasinatega oma maad ja põldu tallama!!! Tolvanite kari!!
Loe kõiki (77)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee