Maailm

USAs tehti esimene peenisesiirdamise operatsioon (6)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 16. mai 2016, 14:39
Foto: Kayana Szymczak / The New York Times
Bostonis, Massachusettsi üldhaiglas siirdati asenduspeenis mehele, kelle enda suguorgan oli tulnud eemaldada vähi tõttu, kirjutab The New York Times

64-aastane Halifaxi pangakuller Thomas Manning läbis 8. ja 9. mail 15-tunnise siirdamisoperatsiooni. Organ saadi surnud doonorilt.

"Tahan saada tagasi selleks, kes ma olin," ütles Manning läinud reedel haiglapalatis antud intervjuus. Pärast operatsiooni esmakordselt voodist välja saamise üle rõõmustanud mees kinnitas, et tunneb end hästi ja peaaegu mingit valu ta ei kogenud.

"Oleme ettevaatlikult optimistlikud," ütles operatsioonirühma juht, plastiline ja taastav kirurg dr Curtis L. Cetrulo. "Meie jaoks on tegu tundmatute vetega."

Operatsioon oli eksperimentaalne, osa uurimisprogrammist, mille ülim eesmärk on aidata tõsiste vaagnapiirkonna kahjustustega lahinguveterane, aga ka vähihaigeid ja õnnetuste ohvreid.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis taastub dr Cetrulo sõnul Manningil normaalne urineerimine mõne nädala jooksul ja seksuaalne toimimine nädalate kuni kuude jooksul.

Hr Manning tervitas küsimusi ja ütles, et tahab avalikkuse ees eemale peletada häbitunnet, mida seostatakse genitaalide vähi ja kahjustustega. Ning anda teistele meestele teada, et neil on lootust saada taastatud normaalne anatoomia.  

"Ärge peitke end kivi taha," märkis ta.

Ta sõnas, et pole veel päris valmis oma siirikut lähemalt uurima.

Dr Cetrulo sõnul saab üks teine patsient, kelle peenis hävis tule läbi autoõnnetuses, oma siirdatud peenise kohe, kui leitakse sobiv doonor. 

Peenisesiirdamise operatsioonid on plaanis ka John Hopkinsi ülikooli meditsiinikooli kirurgidel. Neil on mitmeid kuid ootejärjekorras Afganistanis vigastada saanud sõdur.

Dr Cetrulo hindab operatsiooni maksumuseks 50 000-75 000 dollarit (44 180-66 270 eurot). Mõlemad ülikoolid maksavad ise protseduuride eest ja arstid panustavad oma aega.

Üle maailma on teatatud vaid kahest peenisesiirdamise operatsioonist: Hiinas 2006. aastal tehtu nurjus ja 2014. aastal Lõuna-Aafrikas tehtu õnnestus – patsient suutis hiljem eostada lapse.

USA-s on siirdamisprogrammide peamine sihtgrupp just sõjaveteranid, kuna tõsisemate genitaalide ja kuseteede vigastustega sõdurite seas on erakordselt kõrge enesetappude tase. "18-20-aastased mehed, kes tunnevad, et neil pole mingit lootust intiimeluks või seksiks," märkis dr Cetrulo. "Nad ei saa isegi püstiasendis pissida."

Psühholoogilisel tasandil võib peenisesiirik seega tema sõnul osutuda elupäästjaks.

Cetrulo ja tema meeskond soovivad täiustada oma tehnikat tsiviilpatsientide peale ja siis liikuda edasi vigastatud veteranide juurde. Kaitseministeeriumist on öeldud umbes nii, et vigastatud võitlejate peal ei tohiks kasutada läbiproovimata tehnikaid – neid ei tohiks kasutada merisigadena, kuna nad on niigi palju ohverdanud. 

USA kaitseministeeriumi traumaregistri andmetel sai ajavahemikus 2001-2013 Iraagis ja Afganistanis niinimetatud genitaalseid vigastusi 1367 meest. Pea kõik nad olid alla 35-aastased ja said viga eeskätt isetehtud lõhkekehade läbi. 

Massachusettsi üldhaigla meeskond valmistus operatsiooniks kolm aastat. Thomas Manningi operatsioonil osales tosin kirurgi ja veel 30 meditsiinitöötajat.

Peenise amputeerimise järel jäi Manningile umbes 2,5 cm pikkune könt. Ta pidi urineerima istudes ja intiimsus oli välistatud. Mees tõdes, et naissuhted olid välistatud, kuna sa ei saa naisterahvale öelda: "Mu peenis on amputeeritud."

Pärast siirdamisoperatsiooni ootab mees tööle naasmist ja loodab saada jälle endale armuelu.

"Kui mul on õnne, siis saan olema 75% sellest, mis ma olin," märkis ta. "Enne lõikust olin 10%. Aga nad ei lubanud midagi. See oli osa tehingust."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee