ALGASID VAHISTAMISED: Kalmistu ümbruses peeti kinni 111 inimest, kuid vägivalla eestvedajad pääsesid oma autodega põgenema.Foto: AFP / Scanpix
Tõnis Erilaid 16. mai 2016 06:00
Bandiidid tahavad kalmistuäris liikuvale rahale käpa peale panna.

Eile piirasid Moskva suurimat, 200 hektaril laiuvat Hovanski kalmistut tugevdatud politseijõud pärast seda, kui laupäevases massilöömingus oli surma saanud vähemalt kolm ja vigastada mitukümmend inimest. Pooltel neist on kuulihaavad.

Eri hinnanguil osales kakluses armatuurrauajuppe, kurikaid, kasteete, kirveid ja isegi automaate käiku lastes 200–400 inimest. Neid tuli taltsutama 252 Moskva ja 40 oblasti politseinikku, kes pidid löömingus osalejate ohjeldamiseks mitu korda õhku tulistama. Vahistati 111 kakluses osalenut.

"Juba aastapäevad tagasi tulid kaasmaalased meile kurtma, et neid ei lasta kalmistul rahulikult töötada. Mõni päev tagasi tulid nad jälle ja kirjeldasid, kuidas bandiidid neilt raha nõuavad," räägib internetiportaalile life.ru Tadžiki migrantide ülevenemaalise esinduskogu juht Karomat Šaripov.

Politsei bandiitidega mestis?

Nõudjateks on Põhja-Kaukaasiast Moskvasse tulnud bandiidid – tšetšeenid ja dagestanlased. Politsei aga pigistab silmad kinni, selle asemel et bandiitide tegevust tõkestada, kurdab Šaripov.

Uurijate sõnul on Hovanski kalmistu kokkupõrke eestvedaja 42aastane Astrahani oblastist pärit mees, kes kolis Moskvasse mõni aasta tagasi. Põhja-Kaukaasia päritolu meestest koosnev rühmitus on varem nõudnud, et surnuaial töötavad inimesed maksaksid neile üheksa kümnendikku teenistusest katuserahaks.

Kui sellega poldud nõus, sõitis jõuk laupäeval 15 autoga kohale. Kalmistul olnud töötajad võtsid neid vastu täisrelvis: käiku läksid labidad, kangid ja muu käepärane.

Bandiitidel lõigati ära taganemistee, seepeale avasid nad tule ja pistsid selle varjus põgenema, ajades kaks inimest oma autode all surnuks, kirjutab internetiportaal Newsru.com.

Moskva politseipeavalitsus väidab, et massilööming puhkes kalmistul seadusevastaselt tegutsevate migrantide vahel, kes on Venemaale tulnud ilma viisa ja tööloata. 42 neist kavatsetakse nüüd sunniviisil kodumaale tagasi saata.

"Esialgse teabe kohaselt algas kaklus inimeste vahel, keda hauaplatside valdajad on eraviisiliselt palganud matmispaiku korda tegema. Ükski kaklejaist ei olnud kalmistu ametlik töötaja," väidab politsei juhtkond.

Töölised magavad haudade vahel

Kalmistu juhtkonna väitel teenivad eraviisilisi teenuseid osutavad migrandid väga hästi ja sellepärast ei saada neist kuidagi lahti. Mõni lausa elab kalmistul haudade vahel, kirjutab portaal life.ru.

Moskva linnavalitsuse esimeseks sammuks oli Hovanski kalmistu direktori vallandamine, kuid kas see surnuaiale ka rahu toob, on kahtlane.

"Inimestel on praegusel ajal palju vähem kirsturaha, samas on aga nende inimeste arv, kes matustelt teenida tahavad, kasvanud mõne aastaga 10 000-lt 20 000-le. Kasum langeb konkurentsi suurenedes ja seetõttu püütakse kas või vägisi konkurendid eemale tõugata," ütleb matuseteenistujate ametiühingu juht Anton Avdejev.

Venemaal paralleelselt riigiduumaga tegutsevad organisatsioonid otsustasid pärast vahejuhtumit alustada kõigi Moskva kalmistute põhjalikku kontrolli.

"Meil on tohutu hulk unarussejäetud haudu, ka Suure Isamaasõja veteranide ja teiste teeneliste inimeste omi. Selle asemel et neid korda teha, käib heitlus ülikasumite pärast. See on sõna otseses mõttes äri moskvalaste kontidel," kärgatas Venemaa ühiskondliku palati julgeolekukomisjoni juht Anton Tsvetkov.

"Ma ei usu, et linnavõimud sellest midagi ei teaks. Miks nad ei sekku?"

Kommentaarid  (2)

Andrei! 16. mai 2016 20:34
Selle pärast Eesti sibulad ei tahagi minna oma kodumaale, et seal peab haudate vahel elama!
vot nii 16. mai 2016 22:02
Toru oled peast või Loe ka seda lugu. Esiteks seal ei olnud ühtegi venerahvusest, ainuke kes olid olid märulipolitseid venemaalt. Need märulipolitseinikud panid lambukestel käed raudu. Need kes ära jooksid saadi 3 tunniga kätte meil näidatakse hägust pilti ja kas keegi tunneb ära. Sellist asja näeb SRÜ riikidest! Sõrmejälgede andmebaasis on üle 70 miljoni nii meeste kui ka naiste. Bandiitidelt hoitakse silma peal öösel kui ka päeval!

SISUTURUNDUS