Turovski lõviaediku juuresFoto: TEET MALSROOS
Gerly Mägi 15. mai 2016 12:01
"Jalad läinud, käed läinud, aga ka näiteks õlarebend – karu lihtsalt tegi ühe laisa liigutuse," meenutab zooloog Aleksei Turovski vigastusi, mis on tekkinud loomadega kontakti astunud külastajatel ning loetleb üles nn kuldreeglid, millest tuleks loomaia külastamisel kinni pidada.

1. "Mitte mingil juhul ei tohi ühegi loomaga luua füüsilist kontakti"

Turovski sõnul tajub loom suurepäraselt, millised on tema taganemis- ja pääsemismanöövrite võimalused, kuna nad elavad tehistingimustes piiratud alal. "Seni, kuni meie külastajad liiguvad ettenähtud aladel, naudivad loomad nende vaatamist mitte vähem kui meie mõnda teleseriaali," selgitab ta.

Niipea, kui üritatakse loomale ligi pääseda, on õnnetus vältimatu. "Nii mõnedki sõrmed on jäänud loomaaeda. Ärarebitud või hammustatud jäsemeid annab loom harva tagasi," räägib ta ning lisab, et õnneks suudab arstiteadus tänapäeval korda saata imesid. "Üks kord üritas üks mees teha mõmmikule pai, karu lihtsalt äsas käpaga ja tugeval, sportlikul 53aastasel mehel oli käsi õlaliigesest väljas."

Turovski räägib, et viimastel aastatel on ehitatud üha suuremaid aedu ja klaasseinu, kuid vahel ei ole ka neist kasu. "Ikka minnakse šimpansile kätt pakkuma. Ta võtab selle ära, loomulikult, šimpansi hammustus poolitab täiskasvanud mehe labakäe ühe liigutusega."

Šimpans Pino ja Aleksei Turovski Foto: TIINA KÕRTSINI

Julgeteks uljaspeadeks on tavaliselt mehed, kel õlu või kaks hinge all. "Nad ei ole eriti purjus, lihtsalt heas tujus ja mõtlevad, et näe, mõmmik on nii muhe ja tore, teeks talle pai. Mõmmik on ohutu loom ainult siis, kui tal on vatt sees ehk kui ta on kaisukaru."

2. "Mitte mingil juhul ei tohi loomi toita"

Turovski hinnangul juhtub paar korda aastas, et külastajate söötmise tõttu on mõni loom surmasuus. "Kui kaamelile pakkuda magusat, siis tekib tema kõhus nii palju gaase, et hommikuks on sel vaesel loomal sooled lõhki rebenenud," toob zooloog ehmatava näite.

"Ma olen tihtipeale küsinud, et miks te seda teete ja siis mulle öeldakse, et aga loom tahab. No kuulge! Teie väike laps tahab ka õhtuks kaks kilo jäätist täpselt samamoodi, nagu loomadele meeldib proovida uusi asju, aga see ei tähenda sugugi, et nad tohivad."

Siiski saavad suured loomasõbrad anda oma panuse veelindude toitmiseks. Selleks on olemas spetsiaalsed graanulid, mida saab osta automaadist 10 sendi eest ja mis tuleb visata lindudele vette.

3. "Kolmas kuldreegel on hoopis soovitav – vältige keskpäeval loomaia külastamist"

Turovski soovitab tulla loomaaeda hommikul 9–10 paiku või õhtuti, kui loomad on taas liikuma hakanud. Ükski troopikast pärit loom mehe sõnul keset päeva lauspäikese käes midagi ei tee. "Ainult jääkarul on päeval huvitav. Ta on laulusõnade "Saada pruuniks teiseks juuniks" suurim fänn, tema päevitab siis, kui teised palavuse eest varju poevad."

Illustreeriv pilt Müncheni loomaaia jääkarust Foto: MICHAEL DREUTERS/Michael DalderALDER

Turovski tahab lõpetuseks ka kõikidele lapsevanematele südamele panna, et loomaaed ei ole lasteasutus. "See on uskumatu, kui palju selle vastu patustatakse. Tavaliselt näen ma suve jooksul umbes 20 last, kes nutavad ja ei tea kus on nende vanemad. Aga ema-isa istuvad võib-olla 100 meetrit eemal kohvikus. See on absoluutselt lubamatu!"