Maailm

"TUUMAPUHKUS" LÄBI? Venemaa testib enneolematult vägevat tuumakanderaketti (46)

Toimetas Kristin Aasma, 13. mai 2016 14:30
Foto: Kuvatõmmis Новости События Аналитика / YouTube
Venemaa valmistub testima uut enneolematult võimast tuumakanderaketti Plessetski kosmodroomil, mis asub Soome piirist umbes 500 kilomeetri kaugusel, kirjutas Soome ajaleht Ilta-Sanomat. Rakett võib hävitada terve suure riigi.

Arhangelski oblastis asuval Plessetski kosmodroomil ootab esimest katsetust Venemaa uus mandritevaheline ballistiline rakett nimega Sarmat, mida nimetatakse ka Sarmaatlaseks.

Samal teemal

Vikipeedia andmetel asub seal praegu üheksa stardiseadeldist, kust võib sihtmärkide suunas läkitada kanderaketid Rokot, Zenit, Sojuz, Molnija, Tsiklon ja Angara. 1959. aastal rajatud Plessetski kosmodroomilt on saadetud välja ka satelliite ja kosmoselaevu.

Vene meedias on Sarmatit kirjeldatud kui maailma võimsaimat tuumarelva, mis suudab tõhusalt läbida raketitõrjekilbid ning hävitada Texase osariigi või Prantsusmaa suuruse maalahmaka, vahendas Ilta-Sanomat Vene armee telekanali Zvezda propagandat.

Esimene RS-28 Sarmat on valmis kasutamiseks 2018. aastaks. Sarmati eesmärgiks on asendada Venemaa praegune võimsaim tuumarelv RS-20 Vojevoda ehk SS-18 Satan ('saatan').

"Huvitav, millise hüüdnime annab NATO tulevikus Sarmatile?“ küsitakse ühes YouTube’i laetud Venemaa tuumajõude esitlev vene video.

Pole juhus, et Vene meedias on Sarmatist olnud viimastel päevadel rohkelt uudiseid, kuivõrd NATO õnnistas neljapäeval sisse Euroopasse rajatava raketitõrjesüsteemi esimese juhtimiskeskuse Rumeenias Deveselus, kust kaitstakse Euroopa NATO-riike Lähis-Ida või Põhja-Korea võimalike lühi- või keskmaarakettide rünnakute eest. Kohe tehakse algust raketitõrjesüsteemi teise osa ehitamisega Poolasse Redzikowosse.

Olgugi, et NATO on korduvalt kinnitanud, et raketitõrjesüsteem ei ole suunatud Venemaa vastu, siis tundub, et Moskvas neid kinnitusi eriti ei usuta, kirjutas Ilta-Sanomat. Samuti ei usuta ka seda, et Rumeeniasse ja Poolasse rajatavad kaitsesüsteemid tegelevad üksnes raketitõrjega ja mitte ka vasturünnakuga.

USA analüütik David Axe on jõudnud järeldusele, et Venemaa Sarmat on märk tuumarelvastumise võidujooksu juurde naasmisest. „Külma sõja järgne nn tuumapuhkus on läbi. Maailmalõpu relvad nagu Venemaa uus SS-30, on tulnud tagasi ja need teevad maailmast palju, palju kohutavama paiga,“ kirjutas Axe USA portaalis Daily Beast.