Eesti uudised

Eesti annab Ukrainale pidulikult üle Eesti-Vene piiril konfiskeeritud viikingiaegse mõõga (4)

Toimetas Geidi Raud, 12. mai 2016, 07:32
Foto: Repro/ http://rus.err.ee
Täna kell 12 antakse Tallinnas Ukraina kultuurikeskuses toimuval pidulikul tseremoonial Eesti poolt Ukrainale üle viikingiaegne mõõk, mis toodi möödunud aasta detsembris ebaseaduslikult Eestisse ning konfiskeeriti maksu- ja tolliameti poolt Eesti-Vene piiril. 

Viikingiaegne mõõk on Ukraina territooriumilt ebaseaduslikult üles kaevatud ja välja viidud. Mullu detsembris jõudis mõõk Venemaalt Eestisse ja see konfiskeeriti rutiinse piirikontrolli käigus Luhamaa piiripunktis. 

Samal teemal

Mõõga vastuvõtmiseks saabus Eestisse Ukraina kultuuriministeeriumi kolmeliikmeline delegatsioon, kuhu kuuluvad Ukraina kultuuriministeeriumi muuseumide ja kultuuriväärtuste valitsuse juhataja Vassili Rožkole ja kaks ukraina eksperti.

Mõõga üleandmise tseremoonial esinevad sõnavõtuga veel Ukraina suursaadik Eestis T.E. Viktor Kryzhanivsky ja kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Anne-Ly Reimaa. 

Kultuuriministeeriumi esindaja, ministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaa sõnul on käesolev juhtum, kus Ukrainas ebaseaduslikult välja kaevatud mõõk läbi Venemaa Eestisse jõudis, julgustavaks näiteks tõhusast rahvusvahelisest piiriülesest koostööst.  

"Kultuuriväärtuste, eriti arheoloogiapärandi rüüstamine, ebaseaduslik väljavedu ja piiriülene kaubandus on tõsine ja kõiki riike kõnetav probleem, millega võitlemisel on operatiivne rahvusvaheline koostöö hädavajalik,“ rõhutas Reimaa. "Tunnustame Ukraina osapoole tõhusat eksperdikoostööd omaniku kindlakstegemise edukas lõpuleviimises,“ lisas Reimaa. 

Maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna peaspetsialist Aleksander Miksjuk lisas, et tegemist on ühe kõige haruldasema kultuuriväärtusliku leiuga seni avastatud müntide ja medalite kõrval. "Antud mõõga üleandmine sai võimalikuks tänu tolliametnike tähelepanelikkusele ning muinsuskaitse ekspertide asjatundlikule koostööle rahvusvaheliste partneritega."

2015. aasta detsembris konfiskeerisid Eesti tolliametnikud Luhamaa piiripunktis Venemaalt Eestisse saabunud veokist kahtlase terava eseme, mis ekspertiisi tulemusel osutus 10. või 11. sajandist pärinevaks viikingiaegseks mõõgaks.

Ukraina pöördus Eesti poole ning esitas tõendid, mille alusel tehtud ekspertiisi tulemusena leidis kinnitust fakt, et konfiskeeritud mõõk pärineb Ukrainast Volonõi oblastist, kust see illegaalselt maast välja on võetud ning seejärel mustale turule liikvele läinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee