Eesti uudised

Russalkal kontrolliti röntgeniga kleidialust 

Mattias Tammet, 12. mai 2016 06:00
TEIBIGA KINNI: Läbivalgustamisaparaadid ei olnud päris selliseks tööks mõeldud, nii et nende kinnitamiseks tuli inspektoritel natuke aega nuputada. Foto: Mattias Tammer
Ligi 115 aastat vana Russalka monument Kadriorus saab varsti kõvasti raputada, sest selle kõrval hakatakse ehitama Reidi tee algust. Et monumendi seisukorda kontrollida, valgustati monument eile erinevate aparaatidega läbi.

Tellingutesse rüütatud Russalkal askeldasid eile väga ebatavalised tegelased. Esmalt ronisid monumendi pronkskuju juurde tolliametnikud ja seadsid üles kaasaskantava röntgeniaparaadi.

Samal teemal

See on mõeldud peamiselt autode läbivalgustamiseks, mistap nõudis selle kasutamine monumendi otsas mõningast improvisatsiooni. Näiteks fikseeriti aparatuur korralikult kuju külge maalriteibiga.

Varem on sama aparaadiga läbi valgustatud näiteks Niguliste kiriku altar, aga see oli inspektor Priit Laatre sõnul oluliselt lihtsam, sest on peamiselt puust. Russalka kuju on pronksist.

Iseenesest on läbivalgustamisseade sarnane tavalisele haiglas kasutatavale röntgeniaparaadile ent oluliselt võimsam ja seega inimestele lähedalt ka ohtlik, mistõttu piirati kuju pildistamise ajaks lindiga ja relvastatud inspektorid kontrollisid, et keegi läbi ei trügiks.

Maksu- ja tolliametil on tegelikult veel võimsamaid röntgeniaparaate – lausa nii võimsaid, et nendega valgustatakse läbi terveid rongikoosseise – aga neid mõistagi tellingutele vinnata ei õnnestu.

Probleemid süvenesid, kui aparatuuri ülesseadmisel märgati, et graniidile ehitatud monumendi tavaline kiirgustase on ümbruskonnast märksa kõrgem, mis ähvardas tundlikku pildistamist segada.

Lõpuks hakkasid streikima ka tavalisemad asjad: kõigepealt ei läinud tööle aparaadi eemalt juhtimiseks vajalik Windows, seejärel ei suutnud arvuti aparaadiga Wi-Fi kaudu ühenduda.

Lõpuks said hädad siiski lahendatud. Muinsuskaitseameti kunstimälestiste peainspektor Linda Lainvoo ütles, et esialgu tundus nagu monumendil suuremaid probleeme poleks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee