Maailm

Kohtunik: vägistamine on osa mustanahaliste kultuurist (75)

Aadu Hiietamm, 12. mai 2016 06:00
KARM SÜÜDISTUS: Lõuna-Aafrika Vabariigi valgenahaline naiskohtunik Mabel Jansen kirjutas Facebookis, et vägistamine on osa mustanahaliste kultuurist. Küsitlustulemuste põhjal on koguni 37,4% küsitletud LAVi meestest tunnistanud, et nad on elu jooksul vähemalt korra naise vägistanud. Foto: AFP / Scanpix
Lõuna-Aafrika Vabariigis põhjustasid skandaali valgenahalise kohtuniku Mabel Janseni kommentaarid Facebookis. Ta kirjutas, et vägistamine on osa mustanahaliste kultuurist. Nüüd süüdistatakse Jansenit rassismis.

Kohtunik Mabel Janseni kommentaarid avalikustas tema oponent, ajakirjanik ja kodanikuaktivist Gillian Schutte. Need on pärit Janseni ja Schutte Facebookis peetud kirjavahetusest.

"Nende (aafriklaste) kultuuris eksisteerib naine vaid selleks, et pakkuda neile aeg-ajalt rahuldust. Ma ei ole veel kohanud 12aastast mustanahalist tüdrukut, keda ei oleks vägistatud. Ma räägin seda täiesti tõsiselt," avameelitses valgenahaline kohtunik internetivestluses.

"Lapse, tüdruku või naise grupivägistamised – see on (mustanahaliste) meeldiv ajaviide. Ei, Gillian, reaalsed faktid lükkavad liberaalide räägitu ümber," lisas Jansen.

Kuigi Janseni ja Schutte pidasid kirjavahetust juba 2015. aastal, avalikustas viimane need oma Facebooki kontol alles tänavu 7. mail.

Puhkes pahameeletorm

Kohe puhkes ka pahameeletorm. Opositsiooniline liberaalne partei Demokraatlik Allianss iseloomustas Jenseni kommentaare kui ohtlikke ja solvavaid.

Liberaalid kavatsevad nõuda kohtuniku ametist tagandamist. Vastavale petitsioonile on allkirja andnud juba üle 5000 inimese, vahendab News24.

Janseni mõistis hukka ka valitsev partei Aafrika Rahvuskongress. Selle partei naisteliiga kuulutas, et kohtuniku ütlused on rassistliku iseloomuga ja moonutavad mustanahaliste kultuuri.

Naisteliiga tõstatas samuti küsimuse, kas kohtunik Mabel Jansen suudab vägistamisjuhtumite puhul õiglaselt kohtu mõista.

Jansen ütles ajalehele Business Daily, et tema kommentaarid on kontekstist välja rebitud ning jätavad seetõttu vale mulje.

Ta kinnitas, et need on pärit usalduslikust vestlusest Schuttega ning puudutasid konkreetset kohtuprotsessi. Ta väitis, et vestluse eesmärk oli soov leida võimalusi sugulaste seksuaalse vägivalla all kannatavate tüdrukute ja naiste abistamiseks.

Janseni kommentaarid pole sugugi ainsad, mis on viimasel ajal Lõuna-Aafrikas pahameelt tekitanud. Nii sattus hiljuti kriitikatormi alla kinnisvaramaakler ja Demokraatliku Alliansi liige Penny Sparrow, kes võrdles Facebookis postitatud kommentaaris mustanahalisi supelrandades käijaid ahvidega.

Vastuseks soovitas kohalik ametnik Velaphi Khumali, et mustad peaks valgeid kohtlema samamoodi nagu Hitler juute.

Mabelit võib ju süüdistada rassismis, kuid naiste vastu suunatud seksuaalne vägivald on Lõuna-Aafrikas tõepoolest suur probleem. Nii vahendas YLE Uutiset mõne aasta eest ühe Lõuna-Aafrika Vabariigis korraldatud küsitluse tulemusi.

Nende järgi tunnistas 37,4% küsitletud meestest, et on elu jooksul vähemalt korra naise vägistanud. 25,3% küsitletud naistest väitis, et on langenud seksuaalse vägivalla ohvriks. Veel selgus, et politseile anti teada vaid igast neljandast vägistamisjuhtumist.

Küsitlus: seksuaalne vägivald on probleem

Aeg-ajalt sooritatakse Lõuna-Aafrika Vabariigis ka erakordselt jõhkraid seksuaalkuritegusid. Nii kirjutas News24 mullu oktoobris, kuidas relvastatud 12meheline jõuk ründas laupäeva õhtul kella poole seitsme paiku Johannesburgis Rhodes Parkis kaht seal jalutanud paari, kes olid tulnud jumalateenistuselt.

Ühel naisel õnnestus põgeneda. Teise naise aga vägistasid tulirelva ja noaga ähvardanud kurjategijad kahe mehe silme all.

Seejärel sidusid nad viimased kinni ja viskasid järve. Mõlemad uppusid. Nende laibad leiti järgmisel hommikul.

Samal teemal

16.09.2016
Ungaris vahistati 12aastast tüdrukut vägistada tahtnud põgenik
25.08.2016
Tamperes üritasid kaks araablase moodi meest vägistada noort naist
16.06.2016
Soome kohus saatis alaealise kättemaksuks vägistanud migrandi 4,5 aastaks vangi
04.05.2016
Rootsi varjupaigataotlejate keskuses vägistasid viis meest nooruki. Politsei: tööd on varasemast palju rohkem