Andres HerkelFoto: Erik Prozes / Postimees
Toimetas Kristin Aasma 11. mai 2016 12:34
Vabaerakonna esimees Andres Herkel saatis täna Saksamaa suursaadikule pöördumise, milles kritiseerib gaasitrassi Nord Stream 2 Läänemerel väljaehitamise plaani, kuna see kahjustab tema hinnangul Euroopa Liidu ühtsust, suurendab julgeolekuriske ning annab tugeva hoobi Ukraina majandusele.

Herkel kutsub üles projekti külmutama. Pöördumine on adresseeritud ka liidukantsler Angela Merkelile ja tema kabinetile ning Bundestagi saadikutele.

„Need riskid, mida Eesti ja ka teised riigid on seoses Nord Stream 1 projektiga korduvalt rõhutanud, kõlasid paljude Euroopa riikide jaoks viis aastat tagasi liialdusena. Nüüd on nad väga reaalsed. Esialgu on must stsenaarium teostunud Ukrainas, kuid see võib levida,“ ütles Vabaerakonna esimees.

„Gaasijuhtme 50protsendiline osalus on Gazpromi käes. Gazprom on Kremli kontrolli all ja on lisatud Euroopa Liidu sanktsiooninimekirja. Ettevõte on Vladimir Putini võimuvertikaali oluline osa, ressursside ja mõjuhoobade allikas. Mastaapse energiaprojekti elluviimine koostöös Gazpromiga tähendab solidaarsusprintsiibi rikkumist ja muudab sanktsioonid mõttetuks,“ selgitas Herkel pöördumises.

Herkel ütles, et projekti elluviimine tekitab sõja tõttu kannatanud Ukrainas tõsise majanduskriisi, kuna gaasi eksport läbi Ukraina Ida-, ja Kesk-Euroopasse on oluline sissetulekuallikas. „Ukraina põlvilisurumine teenib Kremli huve. Vastustame Ukraina hülgamist teravalt,“ rõhutas ta.

Euroopa sõltuvuse kasv vene gaasist ei ole aktsepteeritav. „Venemaa on Ukraina gaasitarnete katkestamise ja hinnaga manipuleerimisega näidanud korduvalt valmidust kasutada energiatarneid poliitiliseks survestamise ja ähvardamise vahendina,“ seisab kirjas.

„Saksamaa valitsus ei ole näidanud mõistmist Nord Stream 2 projekti ohtlikkuse ja sellega seotud riskide suhtes. Loodame, et Saksamaa juhtkond süveneb tervikpilti. Seda laadi projektid tuleb külmutada vähemalt seniks, kui Venemaa naaseb rahvusvahelise õiguse raamidesse. Siis me näeme tõenäoliselt ka seda, et demokraatliku õigusriigi ettevõtted sellistesse projektidesse ei panusta,“ seisab kirjas.

Euroopa Rahvapartei rühma juht Euroopa Parlamendis Manfred Weber avaldas samuti arvamust, et Gazpromi kava rajada Läänemere põhja kaks uut gaasitoru on negatiivse mõjuga, lisas Herkel.

Samal teemal

Kommentaarid  (14)

ms parteitu 13. mai 2016 00:16
Isegi naljaks on mõelda, et vaese väikese riigi, mõjuvõimuta opositsiooni partei esimees ei tea ajalugu, ega oma reaalsustaju, ega perspektiivi tunnetust.
Ajaloost: kui Eestit on korduvalt suurematele riikidele vahetuskaubaks olnud kui suurema riigi huvid on mängus. Viimati parseldas K.Päts meid venemaale maha, ja ka teised kunagised Eesti "sõprusriigid" mida kajastab ilmekalt Moskvas 23. augustil 1939 alla NSV Liidu valitsuse volitusel NSV Liidu välisasjade rahvakomissar Vjatšeslav Molotov ja Saksa valitsuse nimel Saksa Riigi välisminister Joachim von Ribbentrop.
Ja ega praeguse iseseisvusaja poliitikud targemad ei ole, kui pakuvad täiesti muidu suure tüki meie kõigile kallist eestimaast Venemaale ja seda jälle ilmselt kellegi võõrriigi survel, mida Venemaa ei ole isegi tänaseni vastu võtnud, teades kui väike on Eesti ja sellise riigi "targad" poliitikud jagavad varasid, mis ei kuulu tegelikult neile vaid kogu Eesti rahvale.
Me peame endile ükskord teadvustama , et kõiki maailma riike huvitab kordades rohkem Venemaaga äri teha, majandust arendada, kui vaesunud, "tarkade" poliitikutega, olematu poliitilise autoriteedita, nii oma rahva kui ka rahvusvaliselt, EESTI, ning kes elatub liigpalju juba EL abirahadest .
Äää... 12. mai 2016 22:24
...gaas peab siis nui neljaks minema läbi Ukraina? Kui inimene mõtleb seda täiesti siiralt, siis ta väga arukas ei ole. Tõsiseltvõetav poliitik pole ta sel juhul ammugi mitte.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS