Eesti uudised

Herkel pöördumises Saksamaa juhtkonnale: külmutada Nord Stream 2, mis lammutab Euroopa ühtsust ja kägistab Ukrainat (14)

Toimetas Kristin Aasma, 11. mai 2016 12:34
Andres HerkelFoto: Erik Prozes / Postimees
Vabaerakonna esimees Andres Herkel saatis täna Saksamaa suursaadikule pöördumise, milles kritiseerib gaasitrassi Nord Stream 2 Läänemerel väljaehitamise plaani, kuna see kahjustab tema hinnangul Euroopa Liidu ühtsust, suurendab julgeolekuriske ning annab tugeva hoobi Ukraina majandusele.

Herkel kutsub üles projekti külmutama. Pöördumine on adresseeritud ka liidukantsler Angela Merkelile ja tema kabinetile ning Bundestagi saadikutele.

Samal teemal

„Need riskid, mida Eesti ja ka teised riigid on seoses Nord Stream 1 projektiga korduvalt rõhutanud, kõlasid paljude Euroopa riikide jaoks viis aastat tagasi liialdusena. Nüüd on nad väga reaalsed. Esialgu on must stsenaarium teostunud Ukrainas, kuid see võib levida,“ ütles Vabaerakonna esimees.

„Gaasijuhtme 50protsendiline osalus on Gazpromi käes. Gazprom on Kremli kontrolli all ja on lisatud Euroopa Liidu sanktsiooninimekirja. Ettevõte on Vladimir Putini võimuvertikaali oluline osa, ressursside ja mõjuhoobade allikas. Mastaapse energiaprojekti elluviimine koostöös Gazpromiga tähendab solidaarsusprintsiibi rikkumist ja muudab sanktsioonid mõttetuks,“ selgitas Herkel pöördumises.

Herkel ütles, et projekti elluviimine tekitab sõja tõttu kannatanud Ukrainas tõsise majanduskriisi, kuna gaasi eksport läbi Ukraina Ida-, ja Kesk-Euroopasse on oluline sissetulekuallikas. „Ukraina põlvilisurumine teenib Kremli huve. Vastustame Ukraina hülgamist teravalt,“ rõhutas ta.

Euroopa sõltuvuse kasv vene gaasist ei ole aktsepteeritav. „Venemaa on Ukraina gaasitarnete katkestamise ja hinnaga manipuleerimisega näidanud korduvalt valmidust kasutada energiatarneid poliitiliseks survestamise ja ähvardamise vahendina,“ seisab kirjas.

„Saksamaa valitsus ei ole näidanud mõistmist Nord Stream 2 projekti ohtlikkuse ja sellega seotud riskide suhtes. Loodame, et Saksamaa juhtkond süveneb tervikpilti. Seda laadi projektid tuleb külmutada vähemalt seniks, kui Venemaa naaseb rahvusvahelise õiguse raamidesse. Siis me näeme tõenäoliselt ka seda, et demokraatliku õigusriigi ettevõtted sellistesse projektidesse ei panusta,“ seisab kirjas.

Euroopa Rahvapartei rühma juht Euroopa Parlamendis Manfred Weber avaldas samuti arvamust, et Gazpromi kava rajada Läänemere põhja kaks uut gaasitoru on negatiivse mõjuga, lisas Herkel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee