Eesti uudised

UURING: Eesti noored tähtsustavad maailmakodanikuks olemist (4)

Andra Nõlvak, 10. mai 2016, 14:35
Foto: Anni Õnneleid
Paljudele võib tunduda, et noorte jaoks on elu vaid lust ja lillepidu, mis käib virutaalmaailmas, maailma asju ei suudeta tõsiselt võtta ja ainus mõte on "saaks vaid Eestist minema". Tegelikkus on asjad aga veidi teisiti ja vaid pea ühte neljandikku noortest võib kirjeldada kui elu nautlejaid.

TNS Emor viis läbi uuringu, milles osales 1089 noort vanuses 15-25 ja kuigi sealt selgub, et noored on pigem maailmakodanikud, siis nende endi selgituse kohaselt on maailmakodanikuks olemine pigem võimalus uhkusega Eestit tutvustada ja maailma kaardile tuua.

Mis siis Eesti noori aga iseloomustab?

Uuringu tulemustest selgus, et oma elus peavad noored oluliseks tervist, haridust, tööd ja pere. Just pere ja vanemad on need, kelle arvamus noortele korda läheb ja kes on nende jaoks arvamusliidrid. Seda just seetõttu, et vanemaid peetakse toetavaks ja usaldusväärseteks.

Lisaks ka mentorid, kes maailma mõistes suuri tegusid teinud. Nii tulidki välja näiteks nimed Steve Jobs ja Bill Gates. Eestis peavad noored arvamusliidriks ka president Ilvest, kes sotsiaalmeedias väga aktiivselt tegutseb.

„Tähtsaks peetakse ka hariduse saamist – see on noorte arvates oma tulevikule mõeldes oluline. Hariduse mõte on siiski noorte jaoks mõnevõrra erinev – kui umbes pool tähtsustab seda ilmselt nii-öelda paberi pärast, siis teine pool soovib saada teadmisi, oskusi ja laiendada silmaringi. Hoolimata hariduse mõttest oodatakse, et see võiks kindlustada korraliku töö,“ rääkis Emori uuringuekspert Tanja Kriger.

Kuigi võiks ehk arvata, et tänapäeva maailmas, kus võimalusi on palju ja kõik teed oleksid just kui valla, tuleb uuringu tulemustest välja, et Eesti noored ei ole mitte niivõrd "mina" keskselt eneseteostusele orienteeritud vaid pigem väärtustavad sõpru ja lähedasi. Tervelt 41 protsendi noorte jaoks on just sõbrad kõige tähtsamad.

Nii öelda nautleja tüüpi noori, kes elavad päev korraga on 26 protsenti. Selliseid noori iseloomustab spontaansus, lõbujanu, sundimatus, vabadus. Keskendutakse hetkele, tuleviku pärast muret ei tunta ja peamine on, et oleks midagi mida tulevikus meenutada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee