Eesti uudised

"9. mai võiks olla kurbuse ja meenutuste päev, mis ühendaks" (40)

Juhan Haravee, 9. mai 2016 06:00
Võitjal on vaja kaotajat: Kas see aitaks sõjas erinevatel pooltel sõdinute järeltulijaid lähendada, kui juurida välja võidukultus ja pidada langenuid meenutades kurbusepäeva?Foto: Laura Oks

"Võidukultus tõmbab kahjuks kriipsu peale väljavaatele mõista asju ühte moodi, sest öelge, miks peaksid ometi kaotajad rõõmustama koos võitjatega," tõdeb ajaloolane ja Venemaa tundja David Vseviov, andes hinnangut Venemaa viimase suure müüdi hingeshoidmisele.

9. maid on juba üle 70 aasta kasutatud enamasti ühe kindla riigi hegemoonia taotluste ülistuseks ja selle elujõu tõestuseks. Sel päeval mängitakse meie naaberriigis ja kaugemalgi inimeste emotsioonidel, püüdes kunagise suurvõimu kõikuma löönud vägevust mustvalgete hinnangutega taas värskenda.

Täna vurab Moskvas Punasel väljakul sõjatehnika, mida Venemaa võimud kasutavad häbenemata Ukrainas ja on valmis mujalgi laskma. Kuigi Teises maailmasõjas osalenuid peaks aasta aastalt ikka vähemaks jääma, tekitavad 9. mai teleülekanded tihtipeale tunde, et igavese elu eliksiiri saab juba Venemaa apteekide käsimüügist.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

09.05.2018
VIDEO | Moskva Punasel väljakul peeti võidupüha paraadi
11.05.2016
Dimitri Klenski: miks ma pean riiki armastama?!
10.05.2016
"Kui kuulen "Katjuša" laulu, siis tunnen, et mul on südames soe."
09.05.2016
Kapo kuulab tunnistajana üle kunagist pronksiöö-"kangelast" Linterit

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee