Täna jõudis Tartu lähistel asuvasse Eesti lennundusmuuseumisse kunagine Nõukogude Liidu õhuväe uhkus – hävituslennuk MIG 25. Foto: Urmas Glase (Eesti Lennundusmuuseum)
Silja Paavle 6. mai 2016 16:21
Täna jõudis Tartu lähistel asuvasse Eesti lennundusmuuseumisse kunagine Nõukogude Liidu õhuväe uhkus – hävituslennuk MIG 25. Teadaolevalt on tegu ainsa Vene relvastuses teeninud selle mudeli esindajaga, mis asub väljaspool Venemaad.

Lennundusmuuseumi juht Mati Meos lausus, et on seda tüüpi lennukit taga ajanud juba oma 15 aastat nii Liibüast, Venemaalt kui Ukrainast. "2008. aastal ilmus ühes inglisekeelses lennundusajakirjas kuulutus, et selline lennuk läheb Soomes oksjonile. Kuna hind tundus nii kallis, et hammas sellele ei hakka, lõime toona käega. Kuid 2014. aastal kuulsime headelt tuttavatelt, et seesama lennuk on Soomes ühes metsatalus," avab Meos haruldase lennuki Tartu külje alla jõudmise tagamaid. Läbirääkimised lennuki eelmiste omanikega kestsid kaks aastat ning kolme suure haagisveokiga jõudis demonteeritud lennumasin täna muuseumisse.

„ Ei maksa tõsiselt võtta viimastel aastatel meediast loetud ütlusi, et mõnel pool saab kõikvõimalikku sõjatehnikat osta suvalisest poest. Sõjalennuki saamine muuseumil on keeruline riikidevaheline protsess. Kuna tegu on strateegilise kaubaga, tuleb tehing kooskõlastada lähetaja ja vastuvõtva riigi kaitseministeeriumiga,“ märkis Meos veel täienduseks. Kui palju lennuk maksma läks, ei kuulu poolte kokkuleppel avaldamisele.

1964-84. aastani toodetud Nõukogude päritolu MIG-25 oli oma hiilgeaegadel maailma üks kiiremaid lennukeid, mis suutis lennata 3kordse ülehelikiirusega. Tänaseks erru saadetud lennumasinad on kuulunud 14 riigi relvastusse.

Hävituslennuk MIG-25 on Mati Meose sõnul ennekõike insenertehniline saavutus, ainuke tootmises olnud hävitaja, mis oli võimeline ülehelikiirusel ehk üle 3600  kilomeetri tunnis lendama. Meos pakub, et praktikas lennumasin ehk nii võimas polnud, kuid igatahes on see lennuk püstitanud 29 lennunduse maailmarekordit, millest seitse püsivad siiani.

MIG-25 on eraalgatusliku lennundusmuuseumi ekspositsiooni 22 lennuk. Tegu on ka selles mõttes põneva masinaga, et see oli eriteenistuse luurelennuk, mille pardal on väga põnevaid seadmeid. Lisaks 22 sõja- ja tsiviillennukile on muuseumi eksponaatide arsenalis neli helikopterit, lennuki jõuallikaid, mitmed simulaatorid, õhutõrje rakette, sadu mudellennukeid jms.

Mati Meose sõnul on eesmärk igal aastal täiendada kollektsiooni uue lennumasinaga. See nõuab nii pidevat teabe kogumist, läbirääkimisi relvastusest mahavõetavate sõjalennukite omanikriikidega kui ka raha kogumist. Et lennundusmuuseum on eraalgatuslik, tuleb raha uute lennumasinate soetamiseks piletimüügist ning toetajatelt. Kui aga kõik sujub, on uuel aastal Mati Meose sõnul lennundusmuuseumisse loota Saksa päritolu Fantom-4 hävitajat.

MIG-25 kokkupanek algab lennundusmuuseumis järgmisel nädalal ning avalikkusele esitletakse seda 4.-5. juunil toimuvatel Eesti Lennupäevadel.