Eesti uudised

Rahandusministeerium: tänavune suurim hinnalangus jääb kevadesse (1)

Toimetas Kristin Aasma, 6. mai 2016 12:04
Hinnad allFoto: Elmo Riig / Sakala
Statistikaameti andmetel jäid hinnad aprillis eelmise kuu tasemele ning aastases võrdluses süvenes hinnalangus 0,8 protsendini. Euroalas suurenes hinnalangus esialgsetel andmetel teenuste hinnatõusu pidurdumise mõjul 0,2 protsendini. Hinnad on odavnenud toorainete tõttu olnud languses ligi kaks aastat. Tegu on valdavalt eluaseme ja transpordiga seotud kulutuste ning toiduga, mis tähendab inimeste sundkulutuste vähenemist.

Samas palkade kasv on püsinud kiirena, mis kokkuvõttes viitab elatustaseme tõusule, kirjutas rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Hindade langus suurenes aprillis peamiselt toidu odavnemise tõttu. Lisaks mõjutasid hinnataset kütuse kallinemine võrreldes eelneva kuuga ja kange alkoholi allahindlused.

Samal teemal

Nafta on viimastel kuudel kallinenud ning seeläbi mõnevõrra kergitanud kütusehindu. Samas aastatagusega võrreldes on kütus ligi kümnendiku odavam. Gaasi ja soojuse hindade langus sel aastal jätkub hinnavalemist tingitud viitaja tõttu.

Viimaste kuude hinnaarengud on kooskõlas rahandusministeeriumi kevadise prognoosiga, mille kohaselt oodati selleks aastaks 0,3-protsendilist hinnatõusu.

Aasta esimesel poolel on hinnad languses ning teisel poolaastal hindade tõus kiireneb eelkõige odavnenud toorainetest tulenenud negatiivse panuse vähenemise ning väiksemal määral lisanduva tubakaaktsiisi tõusu ja teenuste kallinemise tõttu.

Samal teemal

13.04.2016
Nafta tegi selle aasta hinnarekordi
14.03.2016
Baltikumi elektrihinnad ühtlustusid veebruaris
18.01.2016
Odavad naftahinnad: kes võidavad ja kes kaotavad?
18.01.2016
PAANIKA NAFTATOOTJATE SEAS: nafta hind kukkus alla 29 dollari barrelist