Rahel OjaFoto: Erakogu
Kristiina Tilk 5. mai 2016 14:19
"Sain enda sünnipäeval pildi täiesti mudasest ja sopasest pusast. Küsiti, kas see on Raheli oma? Ja sada protsenti just see tal seljas oligi… see leiti järvest," ütleb Soomes kadunuks jäänud mehe elukaaslane.

34aastane Viljandist pärit kahe lapse isa Rahel läks kaduma 2. aprilli öösel vastu pühapäeva, mil Rahel astus ühe tuttava kodust Ryytimaantiel välja, et minna edasi aadressile Pikkujärventie 16, kus asub tema Soome elukoht. Sinna ta aga ei jõudnud.

Rahel Oja

Raheli otsinguid alustati koheselt - lisaks sõpradele ja politseile kaasati ka vabatahtlikud. Paraku ei viinud need tulemuseni.

Loetud päevad pärast Raheli kadumist sõitis ka tema elukaaslane Pille Soome, et isegi omaltpoolt kõik teha, et mees üles leida, kuid ka siis ei kandnud otsingud vilja. Pille naasis tagasi koju laste juurde.

Ehkki Pille peab lapsi oma peamiseks jõuallikaks, saadavad muremõtted teda ikkagi igal sammul. Iga heli ja klõpsatus sütitab lootuskiire, et ehk on see Rahel, kes kohe uksest sisse astub ja pere juurde naaseb. „See õudus võiks juba läbi olla,“ ütleb Pille.

„Me kõndisime üle põllu ja kui pind läks juba nii pehmeks, et isegi kummikutega oli raske läbi saada, pöörasime ringi. Tundus ebareaalne, et Rahel sealt läbi muda ja sopa edasi võis minna,“ meenutab Pille.

Turvakaamerast, mida Raheli sõber Soomes vaatas, on samuti näha üht tatsuva sammuga meest. „Sõber arvas, et 75 protsenti on see Rahel. Lasin video siia saata ja kehahoiak ja kõnnak on täiesti tema. Võin öelda kuskil 85 protsendise tõenäosusega, et see mees kaameralindil oli minu mees.“

Tagantjärgi teab Pille tuginedes leitud pusale ning kaameralindile, et kui ta ise Soomes ühes abilistega maismaad läbi kammis, ei olnud ta tegelikult üldse kaugel Raheli pusa leiukohast. „Google mapist on näha reklaamtahvel, millest me mööda kõndisime ja järveni on seal maksimum paarkümmend meetrit. Sinna, kus pusa leiti.“

Lisaks näinud Pille otsingute ajal tee ääres ka botaseid, kuid kui ekslikult arvati vahepeal sotsiaalmeedias, et needki võisid Rahelile kuuluda, lükkab Pille selle väite ümber: „Need olid valged. Rahelil olid mustad Puma tossud. Ussinahad, nagu ta ise neid nimetas.“

Otsingud jätkuvad laupäeval

Pärast pusa leidmist Pitkajärvi järvest kasutati Raheli leidmiseks nii kopteri kui vabatahtlike ja sukeldujate abi. „Politsei korraldas täisotsimise, koerad olid ka kaasas. Otsiti paadiga, aga ei leitud ikka mitte midagi,“ räägib Pille.

Jope leiti kohast, mis on märgitud pisikese kollase kastiga.

Otsiti ka möödunud nädalavahetusel, aga tulemus endine – null. Sel nädalavahetusel alustatakse aga taas otsinguid ning sel korral on Pille lootused veelgi suuremad, sest kaasatud on otsingumeeskond, kes kasutab järvelt otsides nii koerte abi kui uurib korralikult ka põhja.

„See teenus pidi olema väga hea. Kiideti heaks nii Soome kui ka Eesti poole pealt. Aga maksta tuleb selle eest endal,“ ütleb Pille ja lisab, et summa sai küll tasutud, kuid see tegi ta täiesti tühjaks. Oma osa on võtnud ka asjaajamised ning Soome sõit. „Üritasime ise hakkama saada ega tahtnud abi paluda, aga jah…“ ütleb Pille väsinult. 

Nii on Pille õde teinud üleskutse, et kõik, kes soovivad, saavad omaltpoolt otsingutele õla alla panna ja Pillet rahaliselt toetada – selleks avati kontod Raheli ja Pille ühiste laste nimedele.

Lisaks palutakse abi ka neilt, kes saaksid laupäeval otsingutel osaleda. „Tegelikult on päris paljud inimesed huvitatud. Iseasi, kui paljud neist reaalselt on valmis minema vette, kus otsingud toimuvad. Sügavust peaks seal olema umbes meeter või poolteist. Põhi on hästi sogane,“ teab Pille rääkida ning lisab, et osaleb otsingutel kindlasti ka ise. Kogunemine on laupäeval, 7. mail kell 9 hommikul Vantaas Ainovägenis.

Pitkäjärvi järv

Tervis vedas alt?

Samas teab ta, et vahepeal oli mehel tööstress ja ta on maininud, et tunne on selline, et varsti viskab pildi tasku. „Aga ta ei olnud kurtja. Isegi, kui midagi oli, käis ta ikka tööl edasi Tean, et tal oli õlaga ka mingi jama, et vahest lõi sellise luu- või närvivalu, et isegi kanged kreemid ei aidanud. Isegi last ei saanud mõnikord tõsta ega sülle võtta, nii valus oli. Kui tõesti midagi oli, mida ta sisemuses tundis, siis…“ katkestab Pille ja lisab hetke end kogudes: „Ühel või teisel viisil, me peame ta leidma. Mina loodan muidugi seda parimat varianti, aga kõige hullem on siiski teadmatus…“

Rahel on 175 cm pikk, tumedate lühikeste juuste ja keskmise kehaehitusega. Tema otsmikul on arm ja paremal põsel sünnimärk. Mees kandis kadumise hetkel tumehalle teksaseid meenutavaid pükse, t-särki ning karvase kapuutsiga tumehalli pusa. Jalas olid tal musta värvi nahast Puma tossud.

Kui keegi oskab anda infot Raheli võimalikust asukohast, palutakse sellest teada anda politsei telefonil +372 5855 2660 või politsei infotelefonil 612 3000.

 Kui te soovite Pillet rahaliselt toetada, siis saab seda teha Rasmus Oja (EE692200221064057027 Swedbank) ja Brigite Oja (EE701010011730831227 SEB pank ) arveldusarvetele, selgitusse palun märkida „ Rahel“.