Eesti uudised

Esindate eestivenelasi? Marina Kaljurand: Ma olen Eesti kodanik. Loodan, et mind toetavad kõik meie inimesed (101)

Karoliina Vasli, 4. mai 2016 17:06
Foto: Arno Saar
Mitmed Õhtulehega vestelnud eestivenelased peavad Marina Kaljuranda ikkagi venelaste eestkõnelejaks ehk oma kandidaadiks presidendivalimistel, ent Kaljurand taolise otsese lahterdamisega kaasa ei lähe.

Kaljurand kohtus täna riigikogus Reformierakonna fraktsiooniga. Eile oli samasuguses külalise rollis mäletatavasti Siim Kallas. Kaljurand vestles reformierakondlastega üle tunni ja hiljem ajakirjanike ees seistes toonitas, et kohtumine kulges väga sõbralikus meeleolus, muu hulgas räägiti sisepoliitikast ja samas arutleti isegi USA presidendivalimiste teemal.

Samal teemal

Kas kerkis ka siinse vene kogukonna ja integratsiooni teema? „Jah, rääkisime sellest. Aga integratsioon pole kindlasti teema, kus saaksin pakkuda välja imevalemeid- või lahendusi, mille peale poleks juba mõeldud,“ vastab Kaljurand Õhtulehe küsimusele. „Integratsioon on teema, millega tegeletud üle 20 aasta ja on positiivseid näiteid. Kindlasti tuleb teemaga edasi tegeleda, saan ka ise olla eeskujuks nendele venekeelsetele inimestele, kes tahavad siin riigis elada, kes tahavad olla selle riigi kodanikud, kes tahavad selle riigi tulevikku panustada.“

Kaljuranna ema on venelanna, isa lätlane. Räägin Kaljurannale, et olen ise vestelnud eestivenelastega, kes Kaljuranna tegemisi hindavad ja näevad teda just oma huvide esindaja ehk oma kandidaadina. Kuidas te ise end tausta, rahvuse poolt kvalifitseeriks, kelle kandidaat olete? Kaljurand mõtleb hetke, ent vastab poliitikule omaselt üpris kaudselt. „Ma olen Eesti kodanik ja ma olen Eesti patrioot. Ma loodan, et mind toetavad kõik siin elavad inimesed. Nii eestlased, venelased, ukrainlased… Pole oluline, kes nad on. Oluline on, et meie inimesed.“

Kaljuranda üllatas, et tema kohta valed levisid

Mõni aeg tagasi kerkis Kaljuranna vanemate teema meedias teravalt üles. Kaljuranna eestvedamisel täpsustati ka tema Vikipeedia andmeid. Oskasite oodata, et sellised teemad meedias kerkivad? „Olin valmis, et minu taust inimesi huvitab,“ kostab ta, kuid imestab, et tõesti oli palju ka valede faktide esitamist ja keerutamist. Ta lisab, et ajakirjanikud võinuks kohe tema käest otse küsida. Olete kindel, et midagi sarnast enam ei juhtu, veel mingeid „kõlakaid“ üles ei kerki? „See on küsimus teile,“ vastab Kaljurand.

Kaljurand on varasemalt kohtunud Vabaerakonna fraktsiooniga ja tal on plaanis kohtuda veel teistegi fraktsioonidega, ent mingeid kellaaegu ja kuupäevi paigas pole. Kaljurand toonitab, et ennekõike on ta praegu välisminister ja need kohustused on esmatähtsad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee