Tehnika

Arvutid täna ja tulevikus - mis uuendused meid ees ootavad? 

Kaup24, 4. mai 2016 15:59
Foto: Shutterstock
Sülearvutid pole kindlasti veel täiesti välja arenenud. Erinevad arvutite tootjad konkureerivad omavahel, kes teeb paremaid, kiiremaid, kergemaid ja suurema mahuga arvuteid. CES 2016 mess Barcelonas on lõppenud ning tootjad võivad nüüd kasumit arvutama hakata. Mida aga räägiti Barcelona CES 2016 messil?

Kergem on parem?

Kui sinu vasakus käes on 980-grammine ja paremas 1090 grammi kaaluv sülearvuti, kas teeksid vahet, kumb on kergem? Mõlema sülearvuti suurus on enam-vähem sama, ent ühe ekraan on 15 tolli, teisel 11 tolli, mõlemad on ligi 1 sentimeetri paksuse alumiiniumkorpusega.

Võistlus mõne grammi pärast tundub üsna totter, eriti kui revolutsioonilist uuendust sülearvutite akudes veel toimunud ei ole - enamus seadme raskusest moodustabki aga aku. Mõned tootjad otsustavad ohverdada mõnikümmend minutit aku kestusest vaid 100g kergema arvuti nimel.

Tõsi, jutt on Apple MacBook Air 11-tollise ekraaniga ja LG 15 gram 15-tollise ekraaniga sülearvutitest.

LG Gram on 15’’ ekraanidest suure sammu ees, kuid kergem sülearvuti ei ole nii tähtis. 15-tolliseid sülearvuteid kasutatakse enamasti töö juures ning ärimehed on harjunud raskeid sülearvuteid kaasas kandma.

Võimsus on jäänud samaks.

Nagu juba eespool mainitud, pole akude valdkonnas siiani suurt läbimurret toimunud. Inseneridele on antud väga raske ülesanne – väiksem aku tuleb sobitada suurema võimsusega, mis oleks sülearvutile piisav ning võimalikult väikse energiakuluga. Kui arvuti kerguse arvelt on kannatanud mõni muu oluline komponent, ei pruugi see arvuti teistest parem olla, veel vähem kauakestva akuga. Praegu on turul 6 elemendiga akud, mis hoiavad arvutit 9-10 tundi töös, intensiivselt arvutiga tööd tehes kestab aku vaid 4-5 tundi. Ja muutust pole toimunud juba mitu aastat. Arvatavasti läheb nii mõnigi aasta aega, enne kui leitakse võimalus akude eluiga suurendamiseks.

Võimsamad protsessorid.

Sülearvutid muutuvad vaikselt statsionaarseks suure võimsuse tõttu. Skylake protsessorid kindlustavad kiirema kasutuskogemuse, tänu millele on lihtsam ülesandeid korda saata. Skylake protsessoreid ennustatakse sel aastal toodetavad kuni 70 erinevat mudelit. Nende hind on on pisut kallim kui laiaotstarbelistel arvutitel, kuid see on on ajutine.

Puutetundlikud sülearvutid – hübriidid.

Mõni aasta tagasi oli puutetundliku ekraaniga sülearvuti viimane sõna. Selliseid arvuteid oli saadaval vähe, kuna see oli kallis lõbu. Nagu edasine tehnoloogia areng on näidanud, oli see ebaefektiivne mudel. Olukord on muutunud ning puutetundlike ekraanidega kaasaskantavate arvutite number kasvab. Nüüd on need nimeks saanud hübriid – ekraani saab klaviatuurist kerge vaevaga eraldada. Neil mõlemal on oma mälu ja protsessor.

Igal juhul, tulevik on siin – Eestis. Eesti külastatuim kaubamaja Kaup24.ee müüb populaarseimat hübriidarvutit Lenovo Yoga 800-1000 euro eest. See on küll kallis, kuid oma hinda väärt.

USB-C kaabel.

Aastaid telefonides, autodes, arvutites ja paljudes teistes seadmetes ühenduse standardiks olnud USB on saanud edasiarenduse USB-C näol, mis seadmete ühendamise ja laadimise senisest oluliselt lihtsamaks ja kiiremaks muudab.

USB-C kaabli seadmesse sisestamisel puudub “õige” või “vale” viis, kuna erinevalt Micro-USB kaablist, mida sai seadmesse ühendada ainult ühte pidi, ühendub USB-C kaabel seadmega ühtviisi hästi mõlemat pidi.

USB-C kaudu toimub andmevahetus seadmetes kiiremini ja lisaks telefonide laadimisele saab sama kaabliga laadida ka arvuteid ning neid vajadusel ka teleritega ühendada.

Turul juba olevatest seadmetest kasutavad eri tootjad uut standardit erinevalt. Uus Macbook kasutab ühendust laadimiseks, kiireks andme- ja videoedastuseks, kuid näiteks nutitelefon Nexus 5X ainult laadimiseks ja andmevahetuseks.

Suurenenud kõvaketta maht. Mida õhem ja kergem on sülearvuti, seda vähem on võimalik kasutada traditsioonilist kõvaketast. SSD kettad muutuvad standardiks. Eelmisel aastal maksis 128 GB kõvaketas sama palju kui sel aastal 500 GB. Järgmiseks aastaks peaks hind veelgi langema.

Kullavärvi korpused. See on üpris sarkastiline ennustus, kuid on selge, et kullavärvi korpused on uus mood nii nutitelefonide tootjate kui ka sülearvutite valmistajate seas. Naeruväärne uuendus – uuel Dell XPS 13 ja vanal hallil XPS 13-l on ainult üks erinevus – uuel on kuldne korpus. Teised näitajad jäid samaks. LG Gram 15 on samuti kullast korpusega. Me oleme harjunud, et sülearvutid on mustad, hallid või metalli värvi, nagu Apple arvutid, kuid kuldsed...

Juhtmevaba laadimine. Koos sülearvutiga on vaja kaasas kanda ka hulgaliselt juhtmeid. See probleem on lahendatud paljude nutitelefonide tootjate poolt. Tootjad proovivad leida viisi, kuidas sülearvuti aku kauem vastu peaks, kuid imet ei tasu loota enne uue generatsiooni akude tootmist.