Eesti uudised

SAVISAAR: Ilvesest on kerge olla parem president (170)

Pealinn, 2. mai 2016 10:23
Edgar Savisaar ja Toomas Hendrik IlvesFoto: Arno Saar
"Siim Kallas jäi süüdistuse esitamise järel nii erakonna esimehe kui ministrikohale, ka Tõnis Palts jäi süüasja arutamise ajal ministrina ametisse, rääkimata Kristen Michalist," räägib Keskerakonna esimees Edgar Savisaar Pealinna arvamusloos. "Järelikult ei takista üks arusaamatu kahtlustus poliitikut isegi presidendiks kandideerimast." 

Savisaar kirjutab, et viimasel ajal küsitakse temalt üha sagedamini, kas ta osaleb kandidaadina presidendivalimistel. "Mõtlesin, et miks mitte osaleda, kui nii suur hulk rahvast (14%) toetab mind, ilma et  oleksin jõudnud veel arvatagi, mida ma ise kandideerimisest mõtlen," kirjutab Savisaar. "Ainus seni välja käidud kandidaat Siim Kallas on minu kohta tunnistanud, et oleksin tõsine rivaal, aga välisminister Marina Kaljuranna kohta pole ta vist midagi öelnud. Tõenäoliselt ei ole raske olla parem president, kui on olnud Ilves. Tema nõrgad ja tugevad kohad on üldiselt teada. Meri soovitas, et me poleks nagu oblast, Ilvesele võiks soovitada, et me poleks USA osariik."

Evelin Ilves, Toomas Hendrik Ilves, Edgar Savisaar ja Moonika BatrakovaFoto: Arno Saar

Savisaar analüüsib, kuidas kapo ja prokuratuuri püüded tema olukorda mõjutavad. "Tuletage meelde, kuidas need asjad varem on käinud," tähendab Savisaar. "Siim Kallase vastu esitati mitte ainult kahtlustus, vaid ka süüdistus, tema asja arutati  esimeses ja teises kohtuastmes, aga mees püsis nii partei esimehe kui ka rahandusministri kohal ja keegi ei kavatsenud teda välja vahetada. Tõnis Paltsi süüasja uuriti sel ajal, kui ta oli rahandusminister ja Res Publica üks juhte, ning temagi püsis edasi. Kristen Michal oli justiitsminister ja juhtis prokuratuuri tööd, kui tema rahaskandaali selles samas prokuratuuris uuriti, aga "justkui" tagajärjetult. Perekond Rosimannustest ma ei räägigi, sest neil on võimalik õitseda riigikogu saalis kui esimese järgu tähed taevavõlvil." 

Savisaare sõnul tahaksid omavalitsused Kadriorgu niisugust inimest, kes tasakaalustaks valitsuse teerullipoliitikat. "Omavalitsustel ei ole midagi, mille eest Reformierakonnale ja tema liitlastele tänulik olla," selgitab Keskerakonna esimees. "Ettevalmistatava haldusreformi suhtes ollakse pigem ettevaatlikud. Minu arvates hävitavad need igasugused võimalused "kodumuru" tüüpi valimisliitudele. Kui valimisringkonnas on 500 valijat, siis töötavad isiklikud suhted ja sidemed; kui aga valimisringkonnas on 5000 või veelgi rohkem valijat, siis muutuvad valimised maapiirkondades sama anonüümseks kui linnas ja erakondade roll suureneb järsult. Reformierakond hoiab seda positsiooni, et saaks presidendivalimised ära korraldada Toompeal, minu meelest nad kardavad, et presidendivalimised lähevad valijameeste kogusse ja sellega suureneks ka omavalitsuste roll." 

Savisaare sõnul paneb Reformierakond valijaskonna kasvatamiseks järgmisena rõhuasetuse 16aastatele noortele. "Ütlen juba praegu, et nad pettuvad järjekordselt," selgitas Savisaar. "Noortel on Reformierakonna diktatuurist tegelikult kõrini. Pragmaatiliselt mõeldes jätab tasuta ühistransport noorele perele palju rohkem raha kätte kui reformi kosmeetilised maksukärped, mis inimestelt kõrgemate tarbimismaksudega nagunii tagasi võetakse. Praegune põlvkond on üles kasvanud just nimelt Keskerakonna juhitavas Tallinnas ja saanud seal ka osa Keskerakonna edust. Kõige nähtavamalt on pealinnas edutatud just noori ja seistakse selle eest, et kõigil oleks võrdsed võimalused, mitte ainult kitsal eliidil." 

Tallinlased valivad Savisaare hinnangul Keskerakonna taas tagasi pealinna juhtima, sest nad tunnevad, et see seltskond töötab mitte ainult kolm kuud enne valimisi, vaid püsivas joones. "Meie read laienevad ja see süvendab usku ka tulevikku," selgitab Savisaar. "Vanad purjekad liiguvad edasi täispurjes ja viivad asja edasi. Ei unustata tasuta ühistransporti ega linnakortereid, pensionilisasid ega ka Tallinna Televisiooni sündi. Uued purjekad heiskavad samuti oma purjed. Roheline pealinn, peatänava väljaehitamine, jalgrataste rentimine, ühistupanga käimalükkamine ja linnahalli renoveerimine toovad juurde uusi valijarühmi, kelle maailmavaates saab Keskerakond tähtsa koha."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee