Eesti uudised

VIDEO | KOLE VARGUS ABIVAJAJATE TAGANT: mees õngitses hirmuäratava vilumusega annetuskastist raha välja (43)

Helen Pentsa, 28. aprill 2016, 18:01
Foto: TEET MALSROOS
Kodanik kirjeldab sotsiaalmeedias koledat intsidenti, kuidas üks noormees Tallinna bussijaamas Lastefondi annetuskastist raha varastas. Mehe tegevust jälgides märkas ta, kuidas varganägu kasti pisikesest praost traadijuppi kasutades kibekiiresti kümneeurose välja õngitses.

"Bussijaamas oli teisigi inimesi, kes seda nägid, kuid keegi ei sekkunud. Ei näinud ma kuskil ka turvameest. Noormees hakkas väljuma, sain tema seljakotist kinni ja ütlesin, et pangu ta võetud raha sinna tagasi, kust ta selle võttis. Noormees tiris kotti ja virutas käega minu näo suunas, mille peale koti lahti lasin ja noormees minema läks," kommenteeris vargust pealt näinud ja filminud kodanik sotsiaalmeedias.

Bussijaam: juhtum oli võimalik, kuna varas tegutses äärmiselt kiiresti

Tallinna bussijaama kõneisik Ingmar Roos sõnas Õhtulehele, et bussijaamas on turvateenus tagatud ööpäevaringselt, ent turvatöötaja patrullib kogu bussijaama territooriumil.

Roosi sõnul osutus eilne juhtum võimalikuks, kuna varas tegutses lausa hirmuäratava vilumusega. "Bussijaam võttis juhtumi järel korjanduskasti kõrgendatud tähelepanu alla, kuna varga vilumust arvestades võis eeldada tema naasmist," sõnas Roos.

Nii ka juhtus - täna kella poole kaheksa paiku hommikul saabuski kurjam uuesti kasti juurde toimetama ning bussijaamas turvateenust osutava ettevõtte G4S töötajad võtsid mehe kinni ja andsid üle politseile.

"On tõepoolest äärmiselt kahetsusväärne, et meie ühiskonnas on inimesi, kes ei löö risti ette isegi Lastefondi annetuskastist varastamisele. Tõenäoliselt on pidanud selle probleemiga silmitsi seisma ka mitmed teised avalikud asutused, kes võimaldavad oma teeninduspinnal heategevusorganisatsioonidel annetusi koguda," nentis Roos.

Politsei: korjanduskastist raha võtmine on eriti ebaeetiline tegu

Põhja prefektuuri kesklinna politseijaoskonna piirkonnavanema Uudo Sepa sõnul on korjandus- ja annetuskarpidest vargused pigem harvad. "Võib arvata, et neid juhtumeid on tõenäoliselt rohkem, kuid neist ei anta alati politseile teada. "Korjanduskarbist raha võtmine on eriti ebaeetiline tegu, sest varastatakse nende tagant, kes abi vajavad. Seaduse vaatenurgast on see samasugune süütegu, nagu näiteks poevargus ning sellest tuleb politseile teada anda," rääkis Sepa.

Kuigi väheväärtuslike asjade vargus on üldiselt väärtegu, siis juhul, kui tegemist on korduva teoga või hoopiski süstemaatilise vargaga, alustatakse üldjuhul kriminaalmenetlus. Karistus sõltub inimese varasemast käitumisest ja tegudest ning võimalik on seegi, et teolt tabatud varas toimetatakse sündmuskohalt otsejoones arestikambrisse.

Uudo Sepa sõnul kehtib ka siin üldine reegel: märgates kahtlast tegevust või rikkumist, tuleks võimaluse korral jätta meelde võimalikult palju detaile ja nähtud inimeste tundemärke, samuti ka nende liikumissuund. Kuid sama tähtis on nähtust viivitamatult politseile teada anda.

Kui politseile on teatatud, tuleks inimesele anda märku, et tema tegevust on märgatud. Kui kellelgi on kurjad kavatsused, peatab kõrvaliste inimeste sekkumine tavaliselt ka tegevuse. "Kuid eriti tähtis on seejuures mõelda enda turvalisusele – teolt tabatud inimene võib käituda agressiivselt ja seepärast tasuks vähemagi kahtluse korral, kutsuda viivitamatult abi ja jääda ise turvalisse kaugusesse," rääkis Sepa.

"Tänu sellele, et kõrvalseisjad ei jäänud ükskõikseks ja sekkusid mehe toimetustesse, õnnestus mees ka tabada."

Paljudes avalikes kohtades, näiteks kaubanduskeskustes, on kohapeal ka turvatöötajad. Võimalikult kiiresti nende poole pöördumine on samuti väga õige tegu,“ lisas Sepa. "Politseil on turvatöötajatega hea koostöö ning varguselt tabatuid antakse politseile üle igapäevaselt."

Nagu juba öeldud, politseisse ning turvameestele teatamise kiirus on määrava tähtsusega. Kui kahtlusalune viibib veel lähiümbruses, on tema tabamise ja kontrollimise võimalus kiire tegutsemise korral väga suur. Kui teade tuleb tunde või isegi päevi hiljem, on politseil keeruline midagi ette võtta.

Seepärast tuleb pidada alati meeles – kõigepealt teade politseisse, alles seejärel mine Facebooki hoiatama. "Aegajalt tuleb ikka ette, et kõigepealt postitatakse hoiatus sotsiaalmeediasse, kuid kõne häirekeskusesse ei ole veel tehtud," rääkis Sepa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee