Foto: Aldo Luud
Andrus Karnau, pressinõukogu esimees 27. aprill 2016 18:03
Pressinõukogu arutas Kenno Oja kaebust 5. detsembril 2015. aastal Õhtulehes ilmunud artikli "Lapsepõlv möödus isata, peagi lahkus ka ema" peale ja otsustas, et leht on rikkunud head ajakirjandustava. 

Artikkel räägib sellest, et Bruno O’Ya isa oli parandamatu alkohoolik ja praktiliselt prügikastiäärele jõudnud. Kui Bruno O’Ya ema suri, siis pidi 12aastane Bruno ka vennad üles kasvatama. 

Kenno Oja kaebas pressinõukogule, et tema ja Bruno O’Ya isa kohta on avaldatud pahatahtlikku laimu. Kaebaja kinnitas, et tema isa oli korralik inimene, kes töötas kuni pensionini ja elas läbi raskeid katsumusi (abikaasa surm, kolme pojaga üksi jäämine, sõjakoledused), kuid tuli neist väärikalt välja. Seega on info Bruno O’Ya isa kohta eksitav. Kaebaja taotles lehelt faktivigade parandamist, kuid leht ei vastanud.

Õhtuleht vastas pressinõukogule, et väitel, et Bruno O’Ya isa oli alkohoolik, ei ole loo kontekstis olulist rolli ja lehele teadaolevalt tarvitas kaebaja isa ülemäära palju alkoholi. Toimetus lisas, et seda kinnitas Ojade lähisugulane Marta Oja. Leht märkis, et artikli fookuses oli Bruno O’Ya ja tema raskest lapsepõlvest kirjutati vaid selleks, et näidata, kuidas sellisest olukorrast saab tõusta kõrgele. Leht leiab, et ei ole esitanud eksitavat infot ega tõsiseid süüdistusi kellegi kohta ja seega ei olnud alust avaldada Kenno Oja vastulauset.

Pressinõukogu otsustas, et Õhtuleht on rikkunud ajakirjanduseetika koodeksi punkti 5.2, mis näeb ette, et vastulausega on õigus parandada avaldatud materjalis esinevaid faktivigu ja tsitaate ning vastulause tuleb avaldada viivitusteta. Pressinõukogu hinnangul on Kenno Oja isa kohta avaldatud valeinfot ja leht oleks pidanud kaebaja vastulause avaldama selles osas, mis puudutas Kenno Oja isa.

Samuti rikkus Õhtuleht ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.1, mis näeb ette, et uudismaterjal põhinegu tõestataval ja tõenditega tagatud faktilisel infol. Pressinõukogu hinnangul on Kenno Oja info oma isa kohta usaldusväärsem kui minia Marta Oja info oma endise äia kohta.

Lapsepõlv möödus isata, peagi lahkus ka ema

Bruno O’Ya peaaegu lapsemeelsusesse kalduv sümpaatia arstide vastu oli seotud kolme Oja-venna isaga: too oli parandamatu alkohoolik, praktiliselt prügikasti äärele jõudnud, ja õnnetul emal ei jäänud üle muud, kui aastate viisi lastele valetada, et isa on arstide hoole all.

Poisid elasidki teadmises, et isa saab ühel heal päeval terveks ja siis algab neil täisväärtuslik elu, kus kõik pereliikmed on kohal. Nagu teistelgi. Aga isa terveks ei saanudki.

Ema suri, kui Bruno oli varateismeline, väiksemad vennad aga veel päris mudilased. 12aastane Bruno pidi hakkama ka kolmeliikmelise pere peaks ning vennad üles kasvatama. Õnneks võttis poisid oma hoole alla vanatädi, kes ei olnud Ojadele isegi sugulane.

Bruno õige tublidus lõi välja alles siis, kui ta ülikooli arstiks õppima läks. Sinna läks ainsana paigatud pükstega. Kuid kellegi käest midagi paluma ta ei läinud. Läks hoopis Volga kõrtsi, võttis kätte suvalise pilli ning söögilaud kattis end kui nõiaväel.

"Võiks oletada, et ka Bruno oli oma isalt päritud geenide tõttu juba sündinud alkohoolik. Aga see oleks kindlasti viimane patt, milles Brunot süüdistada saab. Ei ole mina näinud, et pikk mees oleks mingis situatsioonis üldse pitsi tõstnud. Ta suhtus kogu trimpamisse kuidagi vastumeelselt," mäletab Marta Oja.

Kommentaarid  (2)

oo 28. aprill 2016 06:41
nojah, aga mõtle kui mõnus oli rahval lugeda kirjutist, kus kunagi elanud tuntud tegelase elu üksipulgi ära lahatud. Ja kindlasti olid lugejad õnnelikud - hea jututeema oma seltskonnakeses arutada.
Palju rõveam on , et õhtuleht.ee töötab palehigis, et iga päev oleks ikka kümneid uusi ja rõvedamaid seksiõpetusi.
Aga see kõik ju ajakirjanike teha. Ja kust on pärit need ajakirjanikud? Eks ikka ÜLIKOOLIDEST.
sexiõpetused 28. aprill 2016 13:50
on küll oma kohal, sest rahva enamus täiesti harimatu.

SISUTURUNDUS