Edgar Savisaare kodutalu reaalne läbiotsimine mullu septembris.Foto: Stanislav Moshkov
Õhtuleht.ee 23. aprill 2016 21:56
Keskerakonna häälekandja Tallinna TV paiskas täna õhtul eetrisse telelavastuse "Savisaare protsess" esimese osa, mille keskmes on korruptsioonikahtluse tõttu ametist kõrvaldatud Tallinna linnapea kohtuprotsess. Nagu arvatagi oli, kritiseeriti krimiseriaalis protsessis osalevaid ametnikke ja taheti seeläbi tõestada, et Savisaar on tõepoolest puhas nagu prillikivi.

"Me jutustame teile loo ühest kohtuasjast, mille varjatud külgedest ei teaks inimesed muidu midagi," lubatakse seriaali alguses häälega, milles on tunda tumedat nooti.

Õhku visatakse muu hulgas küsimused: "Mis siis, kui protsessi on vaja ainult protsessi pärast? Milliseid huve see protsess teenib?" 

Telelavastuses tuuakse välja, et Savisaart tahetakse pideva menetluse teel neutraliseerida ja vajadusel likvideerida. 

"See oli tavaline päev. Tallinna linnapea oli hiljuti paranenud raskest haigusest. /.../ Keegi ei uskunud, et peaaegu teispoolsusel käinud Savisaar tagasi tööle naaseb. Savisaar tuli aga tagasi suurde poliitikasse, see oli tema vastaste jaoks väga halb uudis. Tuli käiku võtta plaan B," loetakse peale sünget teksti ja näidatakse samal ajal kahte Hundisilma poole kihutavat musta mersubussi, milles kaitsepolitseinikud vaikides istuvad.

Hundisilmal läbiotsimist teostavaid kaitsepolitseiametnikke hakatakse aga naeruvääristama. Nii võib näha, kuidas kaunis brünett kaitsepolitseinik teeb kuldse iPhone’iga Hundisilma talus oleva topisega selfi ja närib kunstripsmete pilkudes nätsu.

Kahest ametnikust jäetakse telelavastuses mulje nagu nad räägiks asitõendite võltsimisest. "Kui mälupulk ei mäleta, siis pannakse mäletama," ütleb üks kaitsepolitseinik Hundisilma talu trepil teisele.

"Selline tunne oli nagu röövlid oleks kodus käinud,” meenutas seriaalis ise peaosa mängiv Edgar Savisaar kapo läbiotsimist. Kõlamata ei jää ka tema kuulus väljend: "Ma olen puhas nagu prillikivi." Seda seriaali vältel lausa kahel korral.

Timukad kohtuprotsessil

Kui seriaal kohtuprotsessini jõuab, köidavad vaataja silma kindlasti kohtusaalis seisvad kaks timukat. Kohtunik teeb märkuse ja küsib: "Miks timukaid nii vähe on?"

Savisaare protsessi juhtiva kohtuniku kohta räägitakse seriaalis, et ta pole langetanud ühtegi õigeksmõistvat otsust. Väidetakse, et ta ei tee positiivseid otsuseid depressiooni pärast, mis on tekkinud halbade suhete pärast abikaasaga. "Otsuste tegemisel kipub olema liialt sõltumatu," lisatakse.

Ka noorukese prokuröri kohta jätkub vaid naeruvääristavat ja alandavat informatsiooni. "Ta kurameerib ainult kapo poistega, teisi mehi ei vaata. /.../ Enesekindel, kuid sageli konfliktne, sest temale peab alati jääma õigus. Teda ei või alahinnata ega alavääristada, seda ta ei talu."

Kui prokurör küsib seriaalis kujutatava kohtuprotsessi ajal Savisaarelt, miks tema kodus kumminui leiti, leiab viimane kiiresti vastuse ja heidab süüdistaja üle naljagi. "Ma olen kuulnud, et kõige omapärasem relv, mida on kasutatud inimese ründamiseks, on külmutatud orav," pilkab ta. Savisaar lisab, et kumminuia kinkisid talle politseinikud kui ta oli siseminister.

Omad vitsad saab ka ajakirjanik Tuuli Koch, kes võitis Bonnieri preemia  Postimehes 2010 aasta 16. detsembril ilmunud artikli "Vastuluure kirjeldab Edgar Savisaart Venemaa mõjuagendina". 

Savisaare advokaati aga kiidetakse ja ülistatakse.

Priimägi: tegemist on justiitsmõrvaga

Seriaali lõpuosas teeb pöördumise imagoloog Linnar Priimägi, kes nimetab Savisaare lõputut kahtlustamist ja süüdistamist justiitsmõrvaks. "See tähendab seda, et tapetakse inimene kohtu abiga. Praegu ei ole meil tegemist veel inimese füüsilise tapmisega kohtut kasutades, aga selgelt on tegemist poliitilise tapmisega. See on poliitiline justiitsmõrv," rääkis ta.