Eesti teadlased proovivad maapõue tungida. (Stanislav Moškov)

"Ei hõbedat, kulda leidu me maal," öeldakse küll Martin Körberi tekstile seatud laulus, kuid geoloogid lisavad, et "midagi ikka leidub ka".

Veelgi enam, seda "midagit" – sealhulgas põlevkivi ja fosforiidivarusid – oleks vaja uuesti (või viimaks ometi) kompleksselt uurida, vahendab Novaator.

Tartu ülikool ongi nüüd loonud oma teadlaste kompetentsil ja analüütilisel võimekusel baseeruva maapõueressursside arenduskeskuse (MAREK), et aidata likvideerida selles valdkonnas valitsevat teadmatust.

Jaga artiklit

16 kommentaari

S
SIIM  /   13:13, 23. apr 2016
Need fosforiit ja põlevkivi on settekvimid, pindmised kihid. Aga mis on selle all, graniidikihi vööndis? Meie naabrid soomlased kaevandavad näiteks rauda, vaske ja veel palju muudki. On isegi mingil määral kulda! Seda kõike on ka Rootsis. Ainult et kui neil on see kohe maapinna all, meil on aga veel päris paks settekivimite kiht vahepeal.
Kunagi väitis keegi geoloog, et meie aluspõhi meenutavat mingil määral Lõuna-Aafrika oma. Ainut et seal leidub ka suurel hulgal kulda, teemante, uraani ja pea pool Mendelejevi tabelit. Vahes ehk meilgi?
Paljut teame juba nüüdki. Et diktüoneema varud on meil ligi 60 miljardit tonni. Et see sisaldab kütteainet kerogeeni nagu põlevkivigi. Et seal võib saada kindagaasi. Kerogeenist energiat ning õlisid. Et see kilt sisaldab päris palju väävlit ja arvesraavas koguses ka mitmeid raskemetalle: uraani, tsinki, pliid, kaadmiumi, molübdeeni, vanaadiumi ja mine tea mida kõik veel. Ja mida kõik seal sügavamal veel ehk leidub? Jõhvi lähedal mitmesaja meetri sügavusel paikneb näiteks magnetiitrauamaagi maardla, mis on teada juba sõjaeelsetest puurimistöödest.
Kõik see on meie rikkus,mis vajabuurimist. Ja kuigi seda kõike praeguse tehnoloogia juures veel ohutult ja keskkonnasäästlikult kaevandadaei saa, siis on see ikkagi tuleviku varasalv meie järgmistele põlvkndaele.
E
Eestimaa EESTLASTELE!  /   11:33, 23. apr 2016
Parem, kui EI UURI! Kui võõrad ei tea, siis ei kipu ka võõra vara järele.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis