Raha

Eesti Pank: säästud kasvavad endiselt kiiremini kui võlakohustused (2)

Toimetas Kristin Aasma, 22. aprill 2016, 13:46
Raha Vida Press
Kuna investeerimisaktiivsus püsib väike, kasvasid 2015. aastal säästud endiselt kiiremini kui võlakohustused. Hoolimata kiirest kasvust on Eesti majapidamiste finantssäästud sissetulekute suhtes Euroopa Liidu keskmisest ikka veel väiksemad, teatas Eesti Pank.

Eesti majapidamised, ettevõtted ja valitsemissektor säästsid eelmise aasta neljandas kvartalis ja aasta kokkuvõttes rohkem, kui investeerisid, ning Eesti majandus oli seetõttu välismaa suhtes netolaenuandja, selgitas Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar. See tähendab, et nii nagu viimasel kuuel aastalgi, paigutati välismaale rohkem finantsvarasid, kui sealt kaasati. Sealjuures 2015. aastal finantsvarade netoväljavool kiirenes ja ulatus ligi ühe miljardi euroni ehk 5%ni SKPst.

Väikese investeerimisaktiivsuse tõttu oli ettevõtete võlakohustuste kasv tagasihoidlik. Võlakohustused suurenesid möödunud aastal kokku alla 1%. Eestist võetud kohustused kasvasid ligikaudu 3% ja välismaised kohustused vähenesid 6%.

2015. aastal suurenesid nii Eestis tegutsevates pankades kui ka välismaal hoitavad hoiused ligikaudu 12%.

Majapidamiste sissetulekud ja säästud kasvavad endiselt kiiremini kui laenukohustused. Laenukohustuste kasv kiirenes kinnisvarainvesteeringuteks võetud laenude ja autoliisingu toel möödunud aasta lõpuks 5%-ni ja laenukohustused ulatusid 8,2 miljardi euroni. Tänu suhteliselt kiirele sissetulekute kasvule ja kõrgele säästumäärale suurenes majapidamiste omanduses oleva sularaha ja hoiuste maht aastaga 9% ehk 6,7 miljardi euroni.

Hoolimata kiirest kasvust on Eesti majapidamiste finantssäästud sissetulekute suhtes Euroopa Liidu keskmisest siiski veel väiksemad.

2 KOMMENTAARI

o
Ootan pakkumisi: 10 000 laenuks eutanaasia tegemiseks. 22. aprill 2016, 16:20
Kas võlad on kohustuslikud? Mis ajast täpsemalt? Mingil seltskonnal palgad muudkui tõusevad, aga järjest rohkem rahvast vajub lausvaesusse ja jääb üle ainult siit põgeneda. Seda te ju ootate, et vastikud pärismaalased maamunalt kaoks, milleks siis laenu võtta? Päris põrunud tegelased.
k
kas jutt on laalist? 22. aprill 2016, 14:57
Kus ta oma latastooliga ikka kälutab, et laha kulutada.

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee