Mehhiko preisdent Enrique Pena Nieto teatas 21. aprillil 2016 valitsuse plaanides legaliseerida marihuaana meditsiinilistel eesmärkidel rahva tervise huvides. Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 22. aprill 2016 09:54
Mehhiko president Enrique Pena Nieto tegi ettepaneku legaliseerida marihuaana ravieesmärgil ning lõdvendada piire uimasti kasutamisel.

Riigipea ütles, et saadab parlamendile eelnõu, suurendab lubatud uimastikogust kuni 28 grammini; praegu võib Mehhikos olla kasutajal viis grammi, kirjutas BBC. Varem on Pena Nieto uimastiseaduste lõdvendamist vastustanud.

Viimaste aastate jooksul on Mehhikos uimastikaubandusega seotud vägivallas tapetud ligikaudu 10 000 inimest. Uue seaduse kehtestamisega loodetakse kahandada ka Mehhiko vanglaasukate arvu. Ametnike sõnul kannab ülerahvastatud föderaalvanglates 60 protsenti kinnipeetavatest karistust uimastikuritegude, sh marihuaana omamise eest. 

Mehhiko president ütles, et marihuaana tarvitamisele vaadatakse kui rahva tervise probleemile. Ta rõhutas, et kavandatav eelnõu ei legaliseeri marihuaanat täielikult.

Kui Kuubas ja Venezuelas on marihuaana täielikult keelatud, siis Uruguay muutis 2013. aastal esimese riigina maailmas kanepi kasvatamise, müümise ja tarbimise seadusega lubatuks. Ameerikas on ka Kanada valitsus teatanud, et kavatseb marihuaana kasutamise legaliseerida ajaviite eesmärgil.