Eesti uudised

Jazzkaare fookuses on tänavu Eesti džäss 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 21. aprill 2016, 17:22
Helilooja ja saksofonist Maria Faust on spetsiaalselt Jazzkaare lõpetamiseks loonud muusikatsükli „Velocipede”. Kaupo Kikkas Foto: Kaupo Kikkas
Avatus, Eesti džäss, džäss linnaruumis ja üle Eesti, klaver, perekesksus, džäss kodudes, keskkonnasõbralikkus… loetleb pikkade traditsioonidega Jazzkaare peakorraldaja Anne Erm festivali märksõnu.

Ermi sõnul on Jazzkaar alati avatud uutele ideedele, värskele muusikale, uutele koosseisudele ja kontserdipaikadele. Sedapuhku on aga fookuses meie oma džässmuusika: kontsertidel esineb üle 120 Eesti muusiku, see on kõigi aegade rekordarv.

Ja muidugi perekesksus – festivali korraldajad teevad kõik selleks, et isad-emad tuleks koos lastega pühapäeval nautima kevadist muusikalist jalutuskäiku Telliskivi loomelinnakus, kus varahommikust alates on võimalik kuulata tasuta kontserte kohviku-, klubi- ja kontorimiljöös. Džässmuusikute kõrval on siis esinemas ka palju selliseid pop-ja rokkartiste nagu Teele Viira, Marie Vaigla ja Mick Pedaja. Päeva suurim kontsert toimub Vabal Laval, kus Marten Kuningas ja „Miljardid” teevad kummarduse sel aastal lahkunud legendile David Bowiele.

Anne, millist artisti oli tänavusele festivalile kõige keerulisem esinema saada? Kelle kontserte ootate korraldajana ise kõige rohkem?

Päris unistuste muusikaprogrammi ei õnnestu kunagi kokku saada, sest n-ö kõige magusamate artistide turneegraafikud on mitmeks aastaks ette täis. Aga tõepoolest, on kaks artisti, keda oleme 5‒6 aastat proovinud siia saada ning alles sel aastal see õnnestus. Need on Norra laulja-multimuusik Bernhoft, kelle aprill ja mai on nüüdki tihedalt täis kontserte USA-s ja Euroopas, ning Ameerika laulja ja helilooja Jose James, kes on samuti väga nõutud esineja maailma džässilavadel.

Kõige rohkem ootan aga saksofonist Chris Potteri kontserti. Pat Metheney ansambli koosseisus tunamullusel Jazzkaarel esinedes ei saanud ta mängida n-ö esimest viiulit. Nüüd saame maailma parimast tenorsaksofonistist palju uut teada. Ning põnevusega ootan Liibanoni pianisti-laulja-helilooja Bachar Mar-Khalife kontserti, selle sügavust ja eksootikat.

Eestlastest pakub üllatuse Maria Faust spetsiaalselt festivaliks kirjutatud teosega „Velocipede”, see läbinisti positiivne teos ühendab sporti, muusikat ja videokunsti.

Seekordse Jazzkaare ajal tuleb esitlusele tervelt neli Eesti džässiplaati. Kas see oli juhuslik kokkusattumus või on muusikud teadlikult rihtinud oma plaatide väljaandmise just aasta tähtsaima džässisündmuse ajaks?

Jazzkaar on olnud Eesti artistidele tähtis oma uue muusika esmatutvustamise koht, sest festivalile tuleb ka publik otsima ja saama uusi emotsioone ja teadmisi. Alati on festivalil mitmeid esitluskontserte. Väga hea meel on selle üle, et meile nii oluline artist Kadri Voorand, kes on Jazzkaarel kümme aastat järjepanu esinenud, on valmis saanud uue albumi „Armupurjus”. Muusika on taas kirjutatud Eesti luuletajate tekstidele, kuid on eelmise albumiga võrreldes popilikum-rahvalikum ja väga erilise loomingupalanguga salvestatud.

Peedu Kass Momentum triol ilmub bändinimeline debüütalbum, kus on värskeid ideid ja oma mängutehnika demonstreerimise võimalusi. Maarja Nuut kui ilu ja täiuslikkuse poole pürgiv artist on samuti meie kavas väga teretulnud, kuigi tegemist ei ole ju džässartistiga. Tema albumi „Une meeles” esitluskontsert toimub 1. mail Jazzkaare Vabal Laval.

Noor bassist Janno Trump hullutab oma kümneliikmelise bändiga noort publikut ja debüütalbum „One” võib kadedaks teha ka staažikad muusikud. Jazzkaare pühapäevasel Punase Maja plaaditurul võib neid plaate ka juba osta.

Tänavusel festivalil toimub esmakordselt kontsert reisibussis. Kuidas selline põnev idee tekkis?

Bussis Telliskivi linnaväljakul leiab tasuta kontsertide päeval aset lausa kolm kontserti. Meie hea partner Hansabuss tegi sellise toreda ettepaneku, kohandas bussi spetsiaalselt kontsertbussiks ning tegi sellest koduse kontserdikoha, kus on rohkem ruumi muusikutele ja pealtvaatajatele. Sõitvas bussis ju naljalt ei mängi, mõne jõnksu kohal võib muusik hoopis pilli suul või käes hoides viga saada. Programmi on kokku pannud Eesti muusika- ja teatriakadeemia aktiivne tudeng ‒ saksofonist Lauri Kadalipp.

---------------------------------------

Helisev pühapäev Telliskivis

Pühapäeval, kell 8‒19 toimuvad Tallinnas Telliskivi loomelinnakus tasuta kontserdid. Kavast leiab nii ägedaid muusikalisi pereduosid kui ka põnevaid improkoosseise, nooruslikku energiat ja rahulikumaid helimõtisklusi ning päris uusi projekte.

Valik pühapäevaseid kontserte:

8 Linnulauluekskursioon Peep Veedlaga (Trammide lõpp-peatus Koplis)

10 Hommikujooga: Kadi Reintam & Anne Erm (Vaba Lava)

12 Helin-Mari Arder & Teet Raik (My City Hotel)

13 Taavo Remmel & Heikko Remmel (Rattastuudio jooks)

14 Mick Pedaja (Velvet)

14-16 Džässiplaatide turg (Punane Maja)

15 Raul Vaigla & Marie Vaigla (Pelgulinna rahvamaja)

16 Teele Viira & Kusti Lemba (Erinevate Tubade Klubi)

17 Kadri Voorand (Velvet)

19 Marten Kuningas & Miljardid „Tribute to David Bowie” (Vaba Lava)

Kell 12, 14 ja 16 toimuvad Telliskivi linnaväljakul Hansabussis bussikontserdid

Tutvu kogu kavaga leheküljel: http://www.jazzkaar.ee/programm/

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee