(Teet Malsroos)

Okupatsioonide muuseumi ümbernimetamine Vabamuks pälvis Eesti muinsuskaitse seltsilt karuteene medali. Õhtuleht uuris, miks ei tunnusta EMS Okupatsioonide muuseumi püüdlust uue nime ja kontseptsiooniga kõnetada ja tutvustada Eesti ajalugu nooremale publikule?

Helle Solnask, Eesti muinsuskaitse seltsi aseesimees: Tunnustame ikka püüet kõnetada noori, ka Eesti muinsuskaitse selts arvestab oma tegevuses sellega, et meil oleks üritusi ja tegevusi, mis just noori kõnetavad. Siiski ei ole mõtet noori ka alahinnata, ajalugu tuleb esitada võimalikult tõeselt, ja Okupatsioonide muuseumis on  materjali okupeeritud Eesti kohta üsna tublisti. Tuginesime Karuteene medali andmisel rahvaküsitlusele – Okupatsioonide muuseumi nime ja kontseptsiooni muutus ähvardab pisendada okupatsiooni ajajärku Eestis, rahvas paneb pahaks kava lükata okupatsiooniaega käsitlev ekspositsioon kitsale keldrikorrusele. Usume, et nii nagu holokausti ei looritata mõne umbmäärase tehissõna taha, nii tuleks ka meil kõvema häälega rääkida okupatsioonist ja seda selgitada nii Eesti kui ka muude riikide noortele. Ja nagu erinevate kodanikuühenduste ja isikute reaktsioon näitas, hakkas ka Okupatsioonide muuseum veelkord mõtlema, kas ikka on vaja selge sisu ja nimega muuseum hägustada umbmääraseks teekonnaks vabadusele, lihtsalt sellepärast, et muuseumi töötajate ja omanike arvates kõnetavad vilkuvad tuled, näomaalingud, kunstilised videod jmt noori rohkem kui originaalesemed, mida saab samuti vägagi hästi ja atraktiivselt eksponeerida – nii nagu näitavad mitme teise riigi muuseumid, mis kajastavad okupatsioone.

Jaga artiklit

7 kommentaari

N
nagu Orwell  /   14:29, 21. apr 2016
Okupatsioonide muuseum on kaaperdatud seltskonna poolt, kes on hakanud ajalugu ümber kirjutama - nagu Orwelli 1984. Kui tahtsite endale uue kontseptsiooniga muuseumi - miks te siis ei alustanud nullist - Eestis ju piisavalt mahajäetud tööstus- ja põllumajandushooneid, millest oleks saanud mistahes kena kooskäimiskoha välja arendada. Kuid ei - on vaja hakata ajalugu ümber kirjutama.
J
Ja-jah  /   12:23, 21. apr 2016
Need omasooiharad suudavad kõik hea ja õilsa oma juraga ära rikkuda.....

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis