Foto: Twitter/MileyUpdateEU
Õhtuleht.ee 20. aprill 2016 13:53
Nii mõnelegi nooremale sotsiaalmeedia kasutajale võib olla täna silma jäänud mõne tuttava staatus sisuga "Rohelisi pühi!" või Instagramis jälgitava superstaari foto, mille all hashtag "420". Mida see kõik tähendab?

20. aprill on tähtis kuupäev ühele subkultuurile. Nimelt peavad kanepisuitsetajad just sellel päeval oma püha.

20. aprilli tähtsus peitub numbris 420, mis on saanud kanepisuitsetajate numbriliseks sümboliks. Seda tähistavad selle kultuuri austajad üle kogu maailma riikides, kus kanepitarvitamine on legaliseeritud (või ka mitte), ja panevad täpselt kell 16.20 plärud ette.

Traditsioon on väidetavalt alguse saanud 1971. aastal Californias, San Rafaeli keskkoolis, mille õpilased kogunesid kell 16:20 Louis Pasteuri ausamba juurde, et seal üheskoos kanepit suitsetada.

Väidetavalt olevat tegelik eesmärk olnud alustada lähikonnas väidetavasti asuva valvamata kanepipõllu otsimist. Põldu nad igatahes ei leidnud.

Kanepi mõju ja ohtlikkus

Inimesi narkootikumide ohtudest informeeriva veebilehekülje andmeil muutuvad kanepitooteid tarvitades inimese maailmataju ja käitumine.

Kanepisuitsetaja on jutukas, naerab palju ja tunneb, et tema huumorimeel on saanud tiivad. Tema aja-ja ruumitaju, mälu ja keskendumisvõime, kriitikameel ning koordinatsiooni- ja reaktsioonivõime nõrgenevad. Refleksid aeglustuvad, suureneb söögiisu, eriti magusa järele.

Kanepitoodetel on ka valuvaigistav toime.

Suurte koguste tarvitamisel võivad tekkida hallutsinatsioonid. Võimalikud on paanika- ja ärevushood.

Vanematel ja/või südametervisega hädas olevatel inimestel võib kanepitoodete tarvitamine põhjustada infarkti või südame isheemiatõbe.

Uuuringud tõestavad, et juhtida autot pärast kanepitoodete tarvitamist on niisama ohtlik kui purjuspäi. Kanepitoodete tarvitamine mõjutab tugevalt inimese psühhomotoorseid funktsioone: näiteks liigutuste koordinatsiooni, taju ja valvsust (teisisõnu valmisolek ootamatustele kiiresti reageerida) ning tähelepanuvõimet (näiteks suutlikkus jälgida mõõdikuid auto armatuurlaual). 

Pikaajalisel tarvitamisel tekib osadel tarvitajatel pidev väsimus, kaob huvi ümbritseva suhtes, tekivad keskendumisraskused, mäluhäired ja nõrgeneb tähelepanu.

Pidev tarvitamine kipub tekitama ka unehäireid ning psüühilist sõltuvust. Tarvitamine võib põhjustada ka korduvaid pettekujutlusi (flashback).

Lisaks tekivad limaskesta põletikud, krooniline bronhiit, oluliselt kahjustatakse hingamisteid.