Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 19. aprill 2016 21:32
Eesti Põllumajandusmuuseum korraldab kolmapäeval kanepikonverentsi, mille eesmärk on rehabiliteerida kanepit kui Eesti iidset põllukultuuri.

Konverentsil vaadeldakse kanepit kui botaanilist objekti, popkultuuriterminit ja tööstustooret. Kui ajalooliselt on kanep tuntud peamiselt kiutaimena, siis tänapäeval on tema kasutusala tunduvalt laiem ning konverentsi eesmärk ongi ärgitada mõtlema praeguses kultuuriruumis seni lahendamata küsimuse üle: kas kanep laastab või päästab maailma.

1934. aastal ilmunud Eesti entsüklopeedia käsitleb kanepit kui kiudtaime, mille seemnest valmistatud presskooke tarvitatakse väetisena ja kalade toiduks. Kanepiõli pruugiti ravimina, toitainena paastuajal ning rohelise seebi valmistamisel. Paraku praegu seostatakse kanepit eelkõige aga narkomaania ja kuritegevusega.

"Tegelikult on kanep traditsiooniline Eesti põllukultuur, mis on olnud kadunud ja nüüd taas ausse tõusmas. Ja kuna inimesed ei saa aru, mis vahe on tööstuslikul kanepil ja THC-d sisaldaval kanepil, siis mõtlesimegi korraldada kanepit käsitleva konverentsi," ütles Eesti Põllumajandusmuuseumi turundusjuht Katrin Vask.

Muuseum plaanib sügisel teha ka rändnäituse, mille eesmärk on murda kanepit ümbritsevaid müüte.