Islamismivastase liikumise Pegida asutaja Lutz Bachmann astus 19. aprillil 2016 Dresdenis kohtu ette süüdistatuna vihakõnedes.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 19. aprill 2016 15:08
Saksamaal Dresdenis on kohtu all islamismivastase liikumise Pegida rajaja Lutz Bachmann süüdistatuna vihakõnedes.

43aastasele Bachmannile pannakse süüks rassistlike avalduste postitamine Facebookis, kus ta nimetab pagulasi "kariloomadeks“, "sitakottideks“ ja "roojasteks“. Kohus ütles, et Bachmann häiris avalikku korda oma märkustega, mis kujutasid endast rünnakut pagulaste väärikuse pihta, vahendas BBC.

Bachmannil on kriminaalne minevik – ta on varem kohtus süüdi mõistetud murdvarguste ja kokaiini omamise eest. 1998. aastal mõisteti ta murdvarguste eest ligi neljaks aastaks vangi, kuid ta putkas Lõuna-Aafrikasse. Viimane andis Bachmanni kehtetu viisa pärast välja ning mees pidi Dresdenis 14 kuud ära istuma. 2010. aastal karistati teda kokaiini pärast tingimisi kaheaastase vangistusega.

Pegida (Patriotische Europaeer Gegen die Islamisierung des Abendlandes, ’patriootilised eurooplased õhtumaade islamiseerimise vastu’) liikumine on leidnud Saksamaal tuhandeid poolehoidjaid. Alates liikumise loomisest 2014. aastal on see laienenud Dresdenist mujale, ka teistesse riikidesse.

Saksamaal korraldati eelmisel aastal migrantide majutuskohtadele kokku 1005 rünnakut – viis korda rohkem kui 2014. aastal.

Pegida oli platsis Kölni demonstratsioonidel tänavu jaanuaris, pärast seda, kui aastavahetusel ahistasid migrandid Kölni keskväljakul uut aastat vastu võtma tulnud naisi.

Kohtumaja ees, kus Lutz Bachmanni üle protsessi peetakse, seisavad tema toetajad loosungitega, millega nõutakse Bachmanni õigeks mõistmist. Juhul, kui Bachmann süüdi mõistetakse, võib ta saada vanglakaristuse kolmest kuust kuni viie aastani.

Politsei on aga Dresdeni lähedal kinni pidanud viis kahtlusalust, keda süüdistatakse migrantide hostelite ründamises ja paremäärmusliku, immigrantidevastase terrori sepitsemises. Täna toimus ka politseireid Freitalis, kust leiti lõhkeaineid ja natsisümboolikat. Reidis osales terrorismivastane üksus. See ei olnud seotud Bachmanni kohtuasjaga.