Maailm

Ka Rootsi? Suur hulk rootslasi ei taha enam euroliidus olla (62)

Toimetas Kristin Aasma, 18. aprill 2016 11:42
Rootsi peaminister Stefan Löfven Euroopa Liidu liidrite tippkohtumisel Brüsselis märtsis 2016.Foto: AFP / Scanpix
Suur hulk rootslasi ütles küsitluses, et nad ei taha enam, et nende kodumaa kuulub Euroopa Liitu.

Vaid 39 protsenti küsitletuist arvab, et Rootsi kuulumine euroliitu on "hea mõte“, kirjutas The Local. Eelmise aasta sügisel pooldas Rootsi kuulumist euroliitu 59 protsenti küsitletuist.

Samal teemal

21 protsenti rootsimaalasi arvab, et Euroopa Liitu kuulumine on "halb mõte“, ülejäänud jäid kahtlevale seisukohale.

Euroopa Liidu toetamise suure languse on tõenäoliselt põhjustanud pagulaskriis, arvasid uuringu korraldanud TNS Sifo eksperdid Rootsi televisioonis. Inimesed kuulavad riigiametnikke ja Rootsis on olnud kriitikat poliitikutelt ELi tehtu ja tegemata jätmise kohta pagulaskriisi osas, rääkis Rootsi Instituudi Euroopa poliitika poliitikateadlane ja uurija Göran von Sydow.

Rootsi sotsiaaldemokraadist peaminister Stefan Löfven palus mullu korduvalt teisi ELi riike pakkuda migrantidele asüüli ajal, mil Rootsi võttis vastu rekordarvu sisserändajaid. Kui vabatahtlikku tegevust liikmesriikidest ei ilmnenud, kirjutas Löfven kirja Euroopa Komisjonile, paludes osa pagulasi jaotada teiste ELi riikide vahel. See idee kerkis osana märtsis sõlmitud kokkuleppest, mille järgi Türgist Kreekasse saabunud migrandid Türki tagasi saadetakse. Rootsi on aga taastanud piirikontrolli ning muutnud kodakondsusseadusi rangemaks pärast seda, kui kohalikud võimud kinnitasid, et nad ei suuda enam kõikidele uustulnukatele majutust garanteerida.

Vastavalt Rootsi migratsiooniameti andmetele on sisserändajate arvud järsult kukkunud: kui eelmise aasta sügisel saabus nädalas Rootsi 10 000 migranti, siis nüüd saabub neid nädalas 500-600.

TNS Sifo uuringus küsitleti 1142 inimest vanuses 18-79. Küsimus oli järgmine: „Mida sa üldiselt arvad, et Rootsi on Euroopa Liidu liige?“ Tulemused on sarnased Suurbritannia küsitlustulemustega enne Brexiti referendumit, viidates sellele, et ka Rootsis võib olla lähedal referendum küsimusega, kas kuuluda euroliitu või mitte.

Eelmisel nädalal Suurbritannias tehtud küsitluses soovis Euroopa Liitu jääda 40 protsenti britte, 39 protsenti britte aga toetas euroliidust väljaastumist, ülejäänud ei suutnud otsustada või ei kavatse hääletada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee