Eesti uudised

LASE KONN ÜLE TEE: konnade kevadränne ja konnatalgud koguvad taas hoogu (11)

Õhtuleht.ee, 17. aprill 2016, 10:51
Foto: TEET MALSROOS
Iga-aastane konnade ränne kogub sobiva ilma tõttu taas hoogu. Sellega seoses kutsub Eestimaa Looduse Fond (ELF) vabatahtlikke aitama kahepaikseid üle rändeteedega ristuvate maanteede. Samuti palutakse autojuhtidel olla reeglina pimedal ajal toimuva konnarände vältel tähelepanelikud nii kahepaiksete kui ka neid abistavate vabatahtlike suhtes. Konnatalgud toimuvad üle terve Eesti juba viiendat aastat järjest.

Aktsioonist „Konnad teel(t)“ on saanud tore kevadekuulutaja, mis toob loodusest hoolivad inimesed tegema tänuväärset tööd meie ökosüsteemi heaks. „Konnadel on meie looduses väga märkimisväärne roll täita ja nad on toiduahelas tähtsal kohal. Seetõttu on oluline, et kõik sigima suunduvad konnad saaksid võimaluse paljuneda. Kui sellele teekonnale jääb ette tiheda autoliiklusega maantee, saavad paljud neist paratamatult hukka. See ei ole looduslik suremus,“ andis probleemist ülevaate „Konnad teel(t)“ eestvedaja Kristiina Kübarsepp. „Mõne tunniga võib massilise rände ajal hukkuda sadu täiskasvanud konni, mis on suur kaotus. Vaid umbes ühest protsendist kullestest saavad konnad, kes ise suudavad järglasi saada,“ lisas Kübarsepp.

Eesti eri paigus on plaanis korraldada üle 20 konnatalgu. Konnade üle tee aitamises pole mitte midagi keerulist – tuleb teada kohta, kus konnad üle tee liiguvad, tabada ära rände algus ning siis helkurvesti, pealambi, kinnaste ja ämbritega varustatuna kahepaikseid nende kevadrännakul abistama asuda. Kindlasti tasub soovist konni abistama minna anda teada ka ELFile ning tutvuda konnatalgute infoga kodulehel.

Ülimalt oluline on konnatalguliste enda ohutus. Nii kahepaiksete kui ka konnatalguliste turvalisuse pärast soovitatakse talgukohtades kasutada ajutist konnatõket – see takistab konnade teele pääsemist ning talgulised saavad tee äärest tõkke tagant konnad ämbrisse koguda ning ohutuses veendununa nad üle tee toimetada.

Aktiivsel konnarände perioodil tasub ettevaatlik olla ka autojuhtidel, kes pimedal ajal liiguvad rändega ristuvatel maanteedel. Tee kõrval helkurvestidega ja pealampidega vabatahtlikke märgates tuleb autojuhil olla väga tähelepanelik ning vajadusel vähendada kiirust. Sobiva ilma korral kestab aktiivne ränne 4–5 ööd.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee