Maailm

NAGU NAKSTI! Ukraina leidis kümmekond aastat tagasi Hollandist varastatud maalid (6)

Õhtuleht.ee, 15. aprill 2016 16:58
Ukraina julgeolekuteenistuse peakorteris Kiievis on üleval kaks maali 20st, mis Hollandi Hoorni muuseumist 2005. aastal varastati. Foto: Reuters / Scanpix
Ukraina võimud teatasid, et said kätte 24 maalist neli, mis varastati Hollandi galeriist rohkem kui kümme aastat tagasi. Positiivne uudis saabus nädal enne Hollandis toimuvat referendumit Ukraina ja Euroopa Liidu kokkuleppe üle.

16. ja 17. sajandi maalid varastati Hoornis asuvast Wesfriesi muuseumist 2005. aastal. Nende väärtuseks hinnatakse 50 000 eurot, kirjutas BBC.

Ukraina välisministri sõnul saadi maalid kätte kuritegelike rühmitiste käest. Teatatakse ka, et need saadi Ukraina äärmusrahvuslaste käest. 

Läinud aasta detsembris öeldi muuseumist, et kaks meest, Ukraina rahvusmiilitsat, esitlesid üht pilti Kiievis Hollandi saatkonnas. Hollandi meedia teatel olid mehed öelnud, et nad leidsid üles kogu varastatud kollektsiooni ning nõudsid selle tagastamise eest miljoneid eurosid.

Samal teemal

Ukraina võimud ei ole täpsustanud, kuidas neli maali kätte saadi.

Ukraina julgeolekuteenistuse juht Vassõl Grõtsak ütles, et esimene maal saadi kätte märtsi algul, teine aprilli algul ja kaks ülejäänut eile. „Esialgne uuring tegi kindlaks, et need on ehtsad,“ sõnas Grõtsak pressikonverentsil. „Erioperatsioon vältas Ukraina kümnes piirkonnas neli kuud,“ ütles Grõtsak.

Kunstiteosed leiti nädal enne Hollandi referendumit Ukraina ja Euroopa Liidu kokkuleppe üle. Grõtsaki sõnul võib teade maalide leidmisest mõjutada Hollandi referendumi küsimust, kuid samas võib avalikustamine edasist operatsiooni kahjustada, vahendas UNIAN.

Uurimisel selgus, et vargusega on seotud üks rahvusvaheline organiseeritud kuritegevuse grupp, milles on liikmeid Donbassist. Grõtsak kinnitas, et operatsioon leidmaks ülejäänud varastatud maale jätkub. Osa maale on venemeelsete separatistide kontrollitaval territooriumil, osa aga võivad olla Venemaal, rääkis Grõtsak Reutersile.

UNIAN on varem teatanud, et Hoorni muuseumist varastati 24 maali ning hõbeesemeid, mille väärtus on peaaegu 10 miljonit eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee