Eesti uudised

Reaktsioon Martin Helme rahvuslikule rünnakule: "kadaka-aarialane", "rumalus", "sirgelt rassistlik"! (69)

Toimetas Kristin Aasma, 15. aprill 2016 11:54
Martin Helme Foto: Eero Vabamäe / Postimees
Eesti ühiskonnas on puhkenud torm EKRE sõnakaima liikme Martin Helme skandaalse seisukoha peale, et välisminister Marina Kaljuranna kui potentsiaalse presidendikandidaadi põhiprobleem seisneb selles, et ta on rahvuselt venelane. Helme väljaütlemise peale on reageerinud mitmed ühiskonnategelased, sh president Toomas Hendrik Ilves.

Sõna võttis ka välisminister Marina Kaljurand. "Olen kogu oma karjääri jooksul seisnud Eesti huvide eest – ka suursaadikuna Moskvas 2007. aasta aprillis ning mais, kui tuli kaitsta Eesti seisukohti Venemaa noorteorganisatsioonide otseste ja füüsiliste rünnakute ajal,“ sõnas Sakalas Kaljurand, kelle hinnangul meenutab Martin Helme poliitiline tegevus pigem eelnimetatud Venemaa našistide rünnakuid kui demokraatliku riigi parlamendi liikmele sobivat käitumist.

Ilvese sõnul on inimest tema rahvuse pärast ründav kõnepruuk labane ja solvav. Selline "kadaka-aarialikkus on väljaspool meie Eestit“, kirjutas president Ilves oma Facebooki lehel. 

Samal teemal

Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross (RE) avaldas, et Martin Helme rikkus päris mitut põhiseaduse paragrahvi, kui leidis, et Marina Kaljurand ei sobi vene rahvuse pärast Eesti presidendiks, vahendas Delfi. "Ma ei jõua isegi üles lugeda, milliseid põhiseaduse sätteid Helme selle tõlgendusega rikub," kirjutas Kross. "Eesti presidendile etnilist ehk verepuhtust nõudes läheb Helme rängalt vastuollu nii kehtiva kui ka kõigi varasemate põhiseadustega," leidis Kross.

Eerik-Niiles KrossFoto: Alar Truu

Ajaloolane David Vseviov nimetas Helme seisukohta "rumaluseks“. "Rumalust pole mõtet kommenteerida," vastas Vseviov Vikerhommiku saatejuhi Märt Treieri küsimusele, kuidas ta Helme seisukohta suhtub. Kuid Vseviovi arvates on oluline, et ajakirjandus seda teemat kajastab: "Seda teemat on kindlasti vaja laiendada, sest need on poliitikute väljaütlemised, nad /.../ annavad meile teada, millist poliitikat hakatakse ellu viima, kui teatud poliitilised jõud peaksid pääsema demokraatlikul teel võimule.“ Vseviov küsib: "Kui me täna lähtume presidendi valikul nendest kriteeriumitest, siis öelge mulle, palun, miks me homme peaksime kooliõpetajaid või saatejuhte valima lähtudes teistest kriteeriumitest?"

David VseviovFoto: Alar Truu

EKRE esipoliitiku väljaütlemise suhtes võttis ETV "Kahekõnes“ sõna Eesti Ekspressi värske peatoimetaja Erik Moora, kes ütles, et teda teeb Eesti poliitikas väga murelikuks populism. "Mind väga puudutab suund, et Eesti elu kuidagi sumbub. Inimesed ärrituvad ja ütlevad asju, mida viisakas maailmas kuidagi ei öelda. Me ei pea näidet kaua otsima, kui tänasest (saade oli eetris eile - toim) meediast käis läbi lause, kuidas Marina Kaljurand ei sobi Eesti presidendiks, kuna tal on üks põhiline viga – ta on venelane,“ rääkis Moora. „See on täiesti uskumatu, kui riigikogu liige ütleb niimoodi. Eesti Vabariigi riigikogu liige,“ kommenteeris Moora, kes EKRE tuuri mööda Eestit peab poliitšõuks, aga osaliselt ka tüüpiliseks stand-up etenduseks.

Erik MooraFoto: Catapult.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee