EESTI TURVATUIM NÄITUS? Okupatsioonide muuseumis avatud geiteemalise näituse avamist jälgis arvukalt turvamehi muuseumi sees ja väljas. Avamine möödus rahulikult.Foto: Teet Malsroos
Teet Teder 15. aprill 2016 06:00
Arvukalt turvamehi Okupatsioonide muuseumi ees ja sees – eile avati kunstnik Jaanus Samma näitus "NSFW. Esimehe lugu", mis räägib homoseksuaalide tagakiusamisest Nõukogude Liidus. 

"Kõik on rahulik," ütleb puhvis jopega turvamees läbipaistmatute päikeseprillide tagant, püksid tanksaabastesse topitud. Kas on märulit oodata? "Ei," on tema lakooniline sõnum. Turvameeste kohalolek on üpris mõistetav, sest näitus tekitas juba nädalaid enne avamist avalikkuses suure poleemika.

NÄITUS: ­Kunstnik ­Jaanus Samma on keskendunud Nõukogude Eestis elanud geimeeste lugude kogumisele ja uurimisele. Foto: Teet Malsroos

Samma teos jutustab fiktiivse ooperi vormis loo edukast kolhoosiesimehest hüüdnimega Esimees, kes mõisteti 1960. aastate keskpaigas homoseksuaalse tegevuse tõttu vangi. Videotest, fotodest, ruumi-installatsioonist ja arhiivimaterjalidest koosnev näitus toob esile Nõukogude perioodi tagakiusamiste grotesksuse, kus riigivõim kontrollis ka inimeste intiimsfääri. 

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhataja Maria Arusoo sõnul ei ole siiski tegemist pelgalt kunstinäitusega, vaid Esimehe lugu jutustab meie lähiminevikust, kuuludes teiste Nõukogude perioodil represseeritute lugude hulka.

EESTI TURVATUIM NÄITUS? Okupatsioonide muuseumis avatud geiteemalise näituse avamist jälgis arvukalt turvamehi muuseumi sees ja väljas. Avamine möödus rahulikult. Foto: Teet Malsroos

Jaanus Samma, kas esimees Juhan Ojaste on päris inimene? "Loomulikult ta sai inspiratsiooni päris inimesest, keda kutsuti Esimeheks, aga see on kunstiliselt tõlgendatud ja kokku on pandud erinevaid lugusid." 

Kui palju selliseid lugusid tol ajal oli? "Lugusid on ju lõputult." 

Kui paljude lugude otsa sina komistasid, kus võim sekkus inimese seksuaalellu? "Oluline on, et piisab ühest. Sest kõik eestlased teadsid, et kui sa teed midagi valesti, vastu normidele, siis sul läheb halvasti. See ongi hirmuühiskonna taktika, et sul on üks näidiseksemplar ja kõik teised on kontrolli all." 

Kelle lugu sulle endale kõige rohkem hinge läks? "Ma proovin üldist konteksti mõista. Ma ei ole huvitatud konkreetsest esimehest, see on näitena toodud. Kui ma hakkasin selle ajalooga tegelema, mind huvitasid ka lihtsad asjad: kuidas seksuaalringkondades kohtuti, kuidas elu käis, kuidas inimesed kohanevad süsteemiga. Või kuidas ei kohane ja missugused need hammasrattad on, mille vahele jäädakse. Ma ei oska ühte välja tuua, aga need on näha näitusel, mis on hinge läinud ja mida ma olen pidanud oluliseks. Loomulikult on oluline see, et see juhtus päris inimestega. See ei ole fantaasia." 

Näitus "NSFW. Esimehe lugu" esindas Eesti paviljoni eelmisel aastal 56. rahvusvahelisel Veneetsia biennaalil.