Foto: Teet Malsroos
Õhtuleht.ee 14. aprill 2016 20:12
Neljapäeval avati Okupatsioonide muuseumis Eesti kunstniku Jaanus Samma näitus "NSFW. Esimehe lugu”, mis esindas 2015. aastal Eestit 56. Veneetsia biennaalil. Tegemist on juba enne avamist palju kõneainet põhjustanud näitusega.

Jaanus Samma näitus “NSFW. Esimehe lugu” jutustab fiktiivse ooperi vormis loo edukast kolhoosiesimehest ja Suure Isamaasõja veteranist Juhan Ojastest (1921-1990) hüüdnimega Esimees, kes mõisteti 1960. aastate keskpaigas homoseksuaalse tegevuse tõttu vangi. Videotest, fotodest, ruumi-installatsioonist ja arhiivimaterjalidest koosnev näitus toob esile Nõukogude perioodi tagakiusamiste grotesksuse, kus riigivõim kontrollis ka inimeste intiimsfääri.

Esimees oli Nõukogude Eestis elanud sõjaveteran, pereisa ja edukas kolhoosiesimees. Sõprade ja tuttavate seas Esimeheks kutsutud mees arreteeriti 1964. aastal kahtlustatuna homoseksuaalses tegevuses ja heideti seejärel Eestimaa Kommunistlikust Parteist välja.

Kaks aastat hiljem määrati talle sarnastel asjaoludel poolteist aastat vabadusekaotust parandusliku töö koloonias. Kaotanud oma ühiskondliku staatuse, pere, töö ja väärikuse, oli Esimees sunnitud kolima teise linna, kus ta sai tööd vaid lihttöölisena.

Kõigest aasta enne Eesti iseseisvumist ja homoseksuaalsuse dekriminaliseerimist mõrvati Ojaste väidetava vene rahvusest meremehe ja prostituudi käe läbi, kes jäi siiski karistuseta.