Meedia

PUTIN KÕNELES RAHVAGA: "parteibrändide rivistus", Türgi, Ukraina, Donbass ja Krimm, Clinton või Trump ning Panama dokumendid (38)

Õhtuleht.ee, 14. aprill 2016 16:08
Vene president Vladimir Putin otseliinil 14. aprillil 2016. Moskvas Foto: AFP / Scanpix
Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin esines täna televisiooni otse-eetris, vastates kodanike küsimustele. "Otseliin“ Putiniga leidis aset Moskvas Gostinõi Dvoris ning seda korraldati 14. korda. Interfax kirjutas täna ennelõunal, et presidendile oli laekunud ligikaudu kaks miljonit küsimust, otseülekande ajal kogunes neid üle kolme miljoni. Kohal olid poliitikud, ühiskonnategelased ja regioonide esindajad. Peamised küsimused puudutasid Venemaa sotsiaalmajanduslikke ja olmeteemasid, kuid suurt huvi tundsid venemaalased ka poliitika vastu.
16:17

Viimane repliik Vladimir Putinilt oli vastus vanaema Zinale, kes saatis "Otseliinile" teate: "Pikka iga teile". Putin avaldas, et eeldab, et see soov ei olnud mõeldud üksnes talle, vaid kõigile venemaalastele.

16:15

Putinit palutakse kommenteerida Barak Obama ülestunnistust, et tema peamine viga oli tegevus Liibüas. Putin vastas, et see teade tõestas veelkord, et tema Ameerika kolleeg on korralik ja tugev inimene – mitte igaüks ei saa sellist öelda. Olukorrast enesest kõneldes lausus Putin, et Obama tegi sama vea, mis tema eelkäijad Iraagis. Nüüd toimub sama Süürias. Üht viga tunnistada on hea, kuid teha neid uuesti - halb.

16:08

Küsitakse, kas president kirub ka kedagi, kui teda ei jäädvustata. Kui ja, siis keda. Putin vastab, et kirub ennast - siis, kui ta pole endaga rahul. 

16:04

Kas on mugav, kui on nii nõrk valitsus, küsitakse Putinilt. Vastus: ministritekabinett pole nõrk, samuti mitte keskpank. Valitsusel on kõige keerulisem, kuid kõige huvitavam töö. Tuleb palju teha selleks, et parem oleks. Putini sõnul peaks tegema nii, et oleks näha, kes tegi.

15:56

Krimmist palutakse Putinil 2018. aastal presidendiks kandideerida. Putin vastab, et pole otsustanud võimaluse üle osaleda järgmistel presidendivalimistel, vara veel. „Sõltuvalt sellest, kuidas kujunevad olukorrad ning läheb töö, võetakse vastu tähtsad otsused.“

15:51

Koolilaps küsib, kas naine võib saada Venemaa presidendiks, kuna tema ise räägib, et „Ameerikaga saaks hakkama ainult Putin“.

Putin vastab, et peale Ameerika tuleb hakkama saada majanduse, teede, sotsiaalsfääri ja muu taolisega. Putin pakub välja, et nende probleemide peal oleks naine just parem ning saaks hakkama küll.

15:47

Putin on saanud 50 000 MMSi ja üle 10 000 videoküsimuse. Teda kutsutakse sünnipäevale ning palutakse end Kremlisse kutsuda. 

15:41

Tuulast küsitakse relvastuse kohta. Süüria operatsioonid näitasid Vene relvastuse väge. Kuidas seda head seisundit kindlustatakse? Putin märgib, et pärast Süüria operatsioone on Vene relvade vastu huvi järsult kasvanud, samuti on kasvanud tellimuste arv. Tellimuste portfell lähimateks aastateks on 50 miljardit dollarit. Putin teatab, et Venemaa Föderatsioon asub relvamüügi poolest maailmas USA järel teisel kohal. Küsimusele, kuidas sõjatehnika Süürias end üleval pidas ning kas ilmnesid puudused, vastas Putin, et mõningad ilmnesid, kuid töö jätkub.

15:34

Tomski ülikooli kavandatakse suurte meditsiinikeskust, millele pannakse suuri lootusi seoses turvalisuse halvenemisega Pariisis ja Brüsselis. 

15:31

Mägi-Karabahhi küsimusest tuleb lahendada ettevaatlikult ja otsida kompromissi, arvab Putin. Moskva on tõepoolest huvitatud selle konflikti lahendamisest. Venemaa teeb oma panuse, kuid põhilise otsuse peavad tegema Armeenia ja Aserbaidžaani rahvas.

15:22

Mida mõtleb Putin uuest Ukraina peaministrist Vladimir Groismanist? „Mitte midagi. Ma ei tunnegi teda.“ Putin rõhutab, et Venemaale on tarvis stabiilset ja õitsvat Ukrainat. Tema sõnul on Ukraina ja Euroopa Liidu kokkulepe jama ning ei ole rahva huvides ning on lihtsalt puhkus võimuvahetuse jaoks. Putin märgib, et Kiievi uued meetmed pole oma vilju kandnud – majandusolukord on halvenenud, oligarhia õitseb edasi. Kaubavahetus ELi ja Venemaaga kukkus (50 protsendile). Putin avaldas lootust, et uus valitsus tegutseb oma rahva pragmaatilistes huvides.

15:14

Minski lepingud ja Donbass. Putin räägib, et nendele küsimustele vastates on ta täpne, need on poliitilise iseloomuga probleemid. Nii nagu Ukraina inimesed peavad mõistma, et neil on õigused, ja neist peetakse kinni. Esiteks tuleb Ukrainas põhiseaduse järgi sisse viia seadused regiooni eristaatuse ja amnestia kohta. Kuid kumbagi ei ole vastu võetud. Millest siis jutt, küsib Putin. Teist teed peale Minski kokkulepete ei ole. Kui USA ja Euroopa soovivad, et Ukraina läheks sellele teele, tuleb töötada oma partneritega Kiievis. On ju nii maa president kui ka peaminister seotud läänega. Peale selle tegi Ukraina juht Porošenko hiljuti ettepaneku tugevdada OSCE kohalolekut eristusjoonel, sh relvadega, ning jõuda tulevahetuse täieliku lõpetamiseni. Ja see on hea ettepanek.

15:00

Rostovi oblastist teatatakse, et lasterohkele perele eraldati maatükk, aga siis võeti jälle ära. Putin lubab, et lahendab selle olukorra ja kutsub kuberneri üles sinna sekkuma.

14:55

Putin hakkab ise küsimusi valima. Kas viiakse sisse Euraasia Majandusühenduse oma valuuta? Ja Putin vastab, et see on reaalne, kuid ainult siis, kui liikmesmaade majandust võrrelda. Ei saa korrata eurotsooni vigu - viidi sisse ühisvaluuta, aga riigid jäid majandusarengult erinevatele tasemetele. 

14:48

Šikotani saarelt kaevati presidendile, et kombinaadi töötajad on sisuliselt orjuses ja jäänud palgata. Saabus teade, et kombinaadi suhtes alustati kriminaalasi.

14:44

Küsimusi on laekunud üle 3 miljoni.

14:40
14:38
14:30

Politoloog Aleksei Muhin ütleb, et Venemaal on välja kujunenud „parteibrändide rivistus“ ning muudel on valijani keeruline pääseda. Parlamendiparteid ei anna teistele võimalust esile tõusta. Sama on ka opositsiooniga, kus juba ammu pole uusi nägusid. Kui kaua veel? Vladimir Putinile ei meeldi, et parteisid nimetatakse brändideks. Ta tuletab meelde, et riikides, mida loetakse demokraatia lipulaevadeks, on juba ammu ühed ja samad parteid võimul – näiteks USAs, Saksamaal, Prantsusmaal jm. Rääkimata sellest, et kogu aeg vahetuvad võimul sugulased: kord olid Bushid, aga nüüd, näe, kandideerib Bill Clintoni abikaasa. Kus sel on võimuvahetus, uurib Putin ja ütleb kokkuvõtteks kõnekäänu: „Mees ja naine – ühed saatanad mõlemad.“

14:18

Videoküsimus mehelt, kes tunneb huvi, kas on mõtet üldse hääletama minna, kui nagunii otsustatakse kõik Ühtse Venemaa kasuks. Putin vastab, et keskvalimiskomitee ausas töös pole kahtlust, aga Ühtsele Venemaale, mis on kaua aega võimul olnud, on suur nõudlus. Sealjuures on see poliitiline jõud poliitilise süsteemi stabiliseeriv element, mis ei tähenda, et Venemaal on mingeid eelistusi. President ütles, et kui inimesed tahavad hääletada mingi kandidaadi poolt ja hakkavad suhtuma valimistesse vastutustundlikult, siis saab Venemaa võimu, mida riik tahab.

14:08

Saalist küsiti: strateegia 2020. aastaks näeb ette, et 2016. aastal suletakse külades sadu koole, lasteaedasid ja haiglaid. Miks see nii on? Putin vastab, et mingisugune optimiseerimine on vajalik. Aga tuleb arvestada riigi eripäraga: asustatud punktid asuvad üksteisest kaugel. Arutu kooli- ja haiglavõrgu kärpimine on vastuvõetamatu. Mehhaaniliselt sulgeda ei tohi.

14:04

Putin vastab küsimusele USA valimiste kohta: kumb on hullem Venemaa jaoks - Clinton või Trump? Otsida tuleb, kumb parem on, vastas Putin. Asi pole üksnes presidendis. On näiteid positiivsest suhetest USAga: tuumadesarmeerimine, võitlus rahvusvahelise terrorismi vastu. Aga, ütleb Putin, kui meie partnerid hakkavad lähtuma valest, võivad nad alati nõuda enda jaoks eriolukorda. Nendega peab tegutsema jõupositsioonilt, aga austusest kõigi oma partnerite vastu.

13:56

Küsimus lääne meediast ja offshore’ firmadest. Miks Venemaa ei reageeri, kas pole häid advokaate? Putin märgib vastuseks, et laimu nendes materjalides ei ole, kuna neis puudub „konkreetika“. Näiteks skandaal Sergei Rolduginiga. „Altkäemaksu hurdakutsikate näol võime me veel ette kujutada. Aga viiulite ja viooladega?“ arutleb Putin ja jätkab: ta ostis väga haruldased instrumendid, sajanditepikkuse ajalooga. Sh on viiul Stradivariuse töö. Aga raha Rolduginil nagunii ei ole – ta on kõik raisanud nende haruldaste pillide peale ning on kaalunud nende üleandmist riigile.

13:50

Küsimusi on laekunud juba üle 2,5 miljoni, tänavu huvitab rahvast eriti poliitika.

13:43

Laps küsib: täiskasvanutel on kaks puhkepäeva, lastel mitte ühtegi. President vastab, et koormus tuleb üle vaadata. Ta märgib, et tõenäoliselt on lapsed täiskasvanutest lihtsalt tugevamad ja paremad ning võivad hakkama saada ka kõrgendatud koormusega. Valikust, kas suuline või kirjalik eksam, valib Putin suulise. Küsitakse ka, kas Putinit sunniti lapsena putru sööma. Putin vastas, et tal vedas, teda ei sundinud keegi tegema seda, mida ta ei tahtnud. Aga putru sööb ta meeleldi. „Mida vähem hambaid, seda rohkem putru armastad,“ heitis ta nalja.

13:37

Mida sooviks Putin kuldkalakeselt? Putin jäi mõttesse ja otsustas, et parem mitte loota muinasjututegelastele, vaid kõik tuleb endal saavutada. Kui kuldkalakeselt imet oodata, võid varsti seista lõhkise küna juures.

13:33

Küsimused kinnisvara maksude kohta. Ettevõtja tänab Putinit 2008. aastal sisse viidud maksumäärade kohta, mis lubasid äril areneda. Katastrite väärtus on aga tugevasti tõusnud, mis on turuhinnast kõrgemad. Ta küsib, kas riik kavatseb viie aasta jooksul sellele kasvule kehtestada moratooriumi ning lähemal ajal viia selle turuhinnani. Putin märgib, moratooriumi suhtes peavad otsustama regioonid. Aga inimesed peavad saama võimaluse kaevata eluaseme hinna otsustamiseks mitte ainult kohtutes.  

13:23

Dopinguküsimuses ütleb Putin, et meldooniumi pole selle looja kunagi dopinguks pidanud. Kui WADA otsustas selle keelustada, polnud teada, kui kaua see aine organismist väljub. Vene president palub mitte otsida skandaalis poliitilist ettekäänet, ehkki märgib, et see situatsioon on puudutanud enamikku Ida-Euroopa sportlastest. Nüüd kavatsetakse läbi viia kliinilised uuringud selle kohta, kui kiiresti see organismist väljub. "Loomulikult võitleme me õiglaste otsuste eest. Spordiministeerium teeb sel teemal koostööd heade advokaatidega," rääkis Putin.

13:11

Isikliku elu kohta rääkis Putin veel, et Ljudmillaga (endine abikaasa) nad näevad harva ning Ljudmillal, nagu ka temal endal, on "kõik hästi". Putin ütles, et mõistab huvi tema selle elukülje vastu, kuid arvab, et see küsimus ei ole esmatähtis. "Võib-olla millalgi suudan ma teie huvi rahuldada," võttis ta jutu kokku.

13:07

Ühe proua küsimus isikliku elu kohta: millal president esimest leedit esitleb? Endine esileedi kuuldavasti juba abiellus uuesti. Putin vastab, et neil on endise esileediga väga head suhted.

13:03

Putinit kutsuti Krimmi puhkama - kõik on valmis tema jaoks. Putin küsib, et puhkama küll kutsute, aga millal teil seal soojaks läheb?

13:01

Krimmi tudeng räägib, et elektrikatkestuse üle iga päev mõneks tunniks ta ei kurda. Vastupidi – lapsed mängivad vähem elektrooniliste vidinatega. Neiu tunneb aga huvi, millal lastakse käiku ammuoodatud energiasild. Putin vastas, et paari-kolme nädala pärast avatakse Venemaalt Krimmi neljas energiasillaharu, täna lastavat kolmas. Lähiaastatel lastakse käiku mõned energiablokid.

12:54

12aastane küsib presidendilt, kelle ta päästaks uppumast, kas Erdogani või Porošenko. Putin vastas, et päästa seda, kes ise on end määranud uppumisele, pole võimalik. Ta lisas, et Venemaa on alati valmis kätt ulatama ükskõik millisele partnerile, kes temalt abi palub.

12:51

Putinilt küsitakse, et veel aasta eest oli Türgi president Erdogan tema sõber ja partner, aga praegu on sõprusel lõpp – ollakse vaenujalal. „Ukraina, Gruusia, Moldaavia, Türgi – me oleksime nagu vaenurõngas.“ Putin vastab, et mingit vaenurõngast ei ole. „Meil on head suhted enamuse maailma riikidega. … Kuid me peame mõnede riikide käitumist ebaadekvaatseks ning vastavalt sellele me reageerime. Ja reageerida tuleb, muidu istuvad kaela peale.“

12:47

Putini käest küsitakse, milliseid ravimeid ta ise kasutab? Putin kinnitas, et püüab nii äärmuste vahenditeni mitte jõuda – ta spordib, järgib tervislikke eluviise jne. Saatejuhi pealekäimisel, kas president kasutab ikkagi välismaiseid või kodumaiseid ravimeid, vastab Putin: „Võtan seda, mis antakse.“ Ta lisab, et ilmselt on need kodumaised ravimid, sealjuures kõige odavamast hinnaklassist.

12:43

Ravimiteema. Apteekides on hinnad nagu juveelipoes, kaebab kodanik. Teine küsib, miks on lettidel importravimid? Putin vaidleb vastu – ei ole ainult importravimid. Vene valitsus pöörab kogu aeg tähelepanu sellele, et lasta välja kodumaiseid ravimeid, sellele programmile on suunatud 16 miljardit rubla. Elutähtsaid ravimid reguleeritakse valitsusest ning võimud läksid hindade piiramisele. Kuid kodumaiste ravimite komponendid tulevad välismaalt, seepärast on nende tootmine ebatulus. Praegu on küsimus, kas subsideerida kodumaiseid või vabastada hinnad. Seda otsustatakse pooleteise kuu jooksul.

12:36

Eelmine küsimus saabus Tšeljabinskist mehelt, kes töötab tehases Uralavtopritsep.

12:34

Kurdetakse, et palka pole juba mitu kuud välja makstud. Vladimir Putin tunnistas, et kriis on autotööstust tublisti räsinud. Ettevõtted püüavad töötajaid mitte koondada, kuid palka maksta ei suuda. Üle 40 miljardi on valitsus eraldanud autotööstuse toetuseks. President otsustab selle teema üle eraldi vastavate ministritega.

12:31

Küsimus Süüriast. „Kas ISISe hüdrale kasvab uus pea?“ Putin vastab, et Vene sõjaväelased jätsid enda asemele hästi varustatud Süüria armee, mis peatselt suutis anda löögi Palmyras. Peale selle paljud grupeeringud teevad vaherahu, on oodata valimisi, põhiseaduse arutamist. Putin rõhutas Aleppo piirkonna olulisust – seal tegutsevad peale Süüria sõjajõudude ka kurdide rühmad.

12:25

Peamine on see, et mitte raha juurde trükkida, aga muuta majandusstruktuuri, rõhutab Putin märkides, et esmakordselt viimaste aastate jooksul on Venemaal kasvanud toiduainetööstus, aga kasvab ka kõrgtehnoloogilise toodangu eksport.

12:21

Räägitakse, et rahvuslikke reserve jätkus üheks aastaks. Putin väidab vastu, et need jõudsid 2014. aasta tasemele, ja see on hästi. Aga reservfondi varusid jätkub neljaks aastaks. Oodatava majanduskasvu tulemusel järgmisel aastal ei ole üldse probleemi.  

12:18

Putin ütleb, et valitsus viib rahvast eksitusse, kui ütleb, et hinnad tõusevad 12,9 protsenti aastas - see on keskmine hinnatõus.

12:16

Hindade tõusu kohta ütleb Putin, et hinnad tõepoolest tõusevad, seda ei saa jätta märkamata. 

12:14

Esimene küsimus on teede kohta. Putin vastab, et Venemaal töötavad piirkondlikud teedefondid. tunnistab, et teede olukord on üleriigiline küsimus - raha eraldatakse palju, kuid need lähevad mitte-sihipäraselt. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee