Eesti uudised

Rõivas: riigivalitsemise reform pole ainult ühe ministri, vaid kogu riigi ülesanne (46)

Õhtuleht.ee, 14. aprill 2016 10:51
Foto: Tauno Tõhk
Peaminister Taavi Rõivas ütles täna riigikogus riigivalitsemise reformi arutelu alguses peetud sõnavõtus, et riigivalitsemise reformil on kolm põhilist eesmärki: kvaliteetsete avalike teenuste kättesaadavus üle Eesti, ettevõtjate halduskoormuse vähendamine riigiga suhtlemisel ning avaliku sektori efektiivsuse ja paindlikkuse suurendamine.

„Muutuv maailm ja kiiresti arenev Eesti seavad ka avaliku sektori ette pidevalt uusi väljakutseid. Meil peab olema tarkust täita seniseid ülesandeid oluliselt efektiivsemalt,“ ütles peaminister Rõivas Riigikogu ees.

„Peame olema võimelised olemasoleva ja võimalik, et ka vähenenud koosseisuga saavutama sama tulemuse. Iga minister ja riigiametnik peab alatasa otsima võimalusi, kuidas korraldada tööd veel tõhusamalt. Kuidas kasutada maksumaksja raha veel efektiivsemalt. Kuidas riigi poolt pakutavad teenused – nii kodanikele kui ettevõtjatele – hoiaksid kokku aega ja raha ning vähendaksid halduskoormust riigiga suhtlemisel.“

Peaminister rõhutas, et riigivalitsemise reform pole vaid ühe ministri asi ja ühe ministeeriumi tegevusi kirjeldav koondnimetus, vaid mõtteviis.

Rõivase sõnul võiks eeskujuks võtta näiteks reformid Maksu- ja Tolliametis ning Maanteeametis, kus tänu maailma tipptasemel arendatud e-teenustele on viie aasta jooksul vähenenud sealsete töötajate arv 21%, kuid palgad on tõusnud 40% ja kõik saavad kinnitada, et inimeste jaoks on teenused muutunud mugavamaks ning kiiremaks. Peaministri sõnul on olulised osad riigivalitsemise reformist lisaks juba käivitunud haldusreformile ka haiglate- ja koolivõrgu korrastamine, avalike teenuste digitaliseerimine, e-arvetele üleminek, digiregistratuuri käivitamine, aga ka aruandluse vähendamine ettevõtetele ning näiteks jagamismajanduse seadustamine, mis on sündinud riigi ja erasektori koostöö tulemusena.

„Meie eesmärk on paindlikum ja avatum riigi juhtimine. Riigilt palka saavate töötajate osakaal tööhõives ei tohi paisuda, nendes tingimustes peavad valitsusasutused tulema edukalt toime Eesti ees seisvate pikaajaliste ülesannetega, milleks on majandusliku heaolu kasvatamine ja julgeoleku tagamine.“

Rõivas nentis, et samas ootavad kodanikud ja ettevõtjad paremat avalikku teenust kõikides eluvaldkondades ning selleks peab riik olema suutlik välja pakkuma, aga ka rakendama uuenduslikke lahendusi. „Nende kesksete eesmärkide saavutamiseks tuleb jälgida kolme sihti: valitsuse töö on tõhusam ja halduskoormus väheneb, valitsussektori töötajate osakaal tööealisest elanikkonnast ei kasva ning valitsemissektori kulutuste osakaal SKPst ei suurene,“ sõnas Rõivas.

Peaminister kutsus avalikkust reformi erinevate aspektide üle aktiivselt debateerima, tõeliselt suured ideed väärivad aktiivset ja avatud debatti ning võimalikult paljude inimeste ja huvigruppide kaasamist. „Eesti tulevikku mõjutavate küsimuste üle arutades, tuleb kuulata kõik argumendid ja seisukohad - vaid selliselt langetatud otsused peavad vastu kriitikale ja ajahambale.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee