Eesti uudised

Lisatud kohtu pressiesindaja õiendus

Assar Pauluse kohtuprotsessil näidati pealtkuulatud vestlusi kirbukirjas (3)

Teet Teder, 14. aprill 2016 06:00
KOHTUALUNE: Assar Paulust (vasakul) süüdistatakse püsiva ülesannete jaotusega kuritegeliku ühenduse juhtimises. Foto: Tiina Kõrtsini
Paistab, et nii-öelda maffiaprotsessis tullakse rohkem vastu kohtualustele kui avalikkuse suurele huvile. Lepiti kokku, et salaja pealtkuulatud vestlusi näidatakse avalikkusele kirbukirjas.

Eelmisel nädalal kuulati Harju maakohtus väidetava allilmaliidri Assar Pauluse kohtuasjas 2013. aastal salaja pealtkuulatud telefonikõnede ja vestluste salvestisi kui kriminaalasja asitõendeid. Helilintidelt on maha kirjutatud sadu lehekülgi, mis paralleelselt helisalvestiste kuulamisega avaliku kohtuistungi põhimõtteid järgides projektoriga seinale lasti.

Samal teemal

Sest väikeste kõlarite ja kõmiseva saali tõttu ei ole salvestistest hästi aru saada. Kuid pärast seda, kui ajakirjanduses ilmus kohtus esitatud salvestistest põhjalik ülevaade, hakkasid süüalused protestima, et nende eravestlused niiviisi massimeediasse jõuavad. Eile jätkati salvestiste kuulamist ja hommikul enne istungit lepitigi kokku – salvestisi näidatakse suurel ekraanil nii väikselt, et neist ei saada peaaegu aru.

Kohtualused saavad vajadusel kaitsjate arvutiekraanidelt teksti jälgida, aga kuulajatele saalis, kelle kohtus turvanud konvoi ei lubanud istuda kolme esiritta, mängiti mäkra – tekst on, ja seega linnuke avalikust kohtupidamisest kirjas, aga lugeda näeb seda ainult kotkapilguga kuulaja.

Ka ei jaga prokuratuur toimiku materjale pärast nende kohtuistungil avalikustamist, vaid alles siis, kui kohtuotsus on jõustunud. Kuid kohtumenetluse alguses otsustati, et toimikumaterjale saab kopeerida ainult kaitsealustele ja ainult pärast avaldamist kohtuistungil.

Paulus peeti kinni mullu aprillis. Teda süüdistatakse alates 2006. aasta algusest püsiva ülesannete jaotusega kuritegeliku ühenduse juhtimises, teenides sellega kasu nii narkokuritegude ja väljapressimiste kui ka majandus- ja isikuvastaste kuritegudega.

Süüdistuse järgi andis Paulus vastavalt väljakujunenud käsuliinile kuritegeliku ühenduse liikmetele korraldusi, ülesandeid ja käitumisjuhiseid kuritegude organiseerimise, toimepaneku ja saadud varalise kasu jaotamise kohta.

Kuritegelikus ühenduses kehtis mitmetasandiline juhtimine ja kuritegeliku ühenduse allstruktuurid jagunesid vastavalt territoriaalsele jaotusele. Süüdistuse järgi kasutas Paulus oma tegevuse näiliselt legaalsena hoidmiseks ka ettevõtteid.

Ühenduse liikmeid süüdistatakse inimkaubanduses, kuritegeliku ühenduse juhtimises, kuritegelikku ühendusse kuulumises, väljapressimises, rahapesus, dokumendi võltsimises ja selle kasutamises, tulirelva ja selle olulise osa ebaseaduslikus käitlemises, suures ulatuses maksude maksmisest kõrvalehoidmises ja valeütluste andmises.