Inimesed | Eriline

TA ELAB SIIN JA PRAEGU: naine pole iial suutnud meenutada ühtki momenti oma elust (6)

Õhtuleht.ee, 13. aprill 2016, 13:20
 PantherMedia / Scanpix
60. eluaastates kanadalanna Susie McKinnon ei põe Alzheimeri tõbe, kuid oma elust ei mäleta ta midagi, ta ei suuda meenutada ühtki sündmust.

McKinnonil puudub episoodiline mälu – ta ei suuda meenutada oma elu sündmusi või taastada kujutluspilte möödunud aegadest, kirjutab thestar.com. Tal puuduvad nii head kui ka halvad mälestused. Oma pulmapilte vaadates on tal tunne, nagu teda polekski pulmas olnud ning pulmad ei ole mitte tema, vaid kellegi teise omad.

Naine teab oma elust nii mõndagi, kuid ta on võtnud selle teadmiseks, ilma et ta suudaks meenutada, kuidas see talle tundus või mida ta tundis. Talle räägiti, et ta oli veidi ekstsentriline laps – plikarüblik, kes armastas oma lõbuks entsüklopeediat lugeda.

Tema semantiline mälu, mis annab teadmistele tõeväärtuse, näiteks teadmise, mis on hea või halb, on tal nii nagu teistel.

Susie eripära ilmnes 1977. aastal, kui ta tegi juhuslikult mälutesti. Kui temalt küsiti ta lapsepõlve kohta, siis ta ärritus ja pahvatas: „Lapsepõlve ei mäleta keegi!“ Ning ta mõtles seda tõsiselt. Ta oli seni mõelnud, et kui teised räägivad oma lapsepõlvemälestusi, siis nad mõtlevad üksikasjad välja. Kuna ta ei suutnud taastada mälupilte minevikust, luuletas ta lood, millesse olid haaratud vanematelt või vendadelt kuuldud jutud ning perekonnafotodelt pärinev.

Aastakümneid möödus ning 2004. aastal luges naine mälu käsitlevat artiklit, kus räägiti episoodilise mälu kaotusest. Ta luges, et tõenäoliselt on olemas selliseid inimesi, kes vaid teavad, mis nendega on juhtunud, kuid nad ei mäleta, et see just nendega on juhtunud. Susie tundis end ära.

Pärast seda, kui Toronto teadlane kirjutas Susie McKinnoni juhtumist teadusartikli, sai ta teateid paljudelt Susie-taolistelt.

Ei või välistada, et Susie McKinnon on omal kombel õnneseen – teda ei vaeva kurvad mälestused ja asjatu surve ning kuigi ta on 60ndates eluaastates, ei igatse ta möödunud noorusaega või kadunud ilu.

Naine ei pildista ega filmi ega avalda neid sotsiaalmeedias. Ta elab olemasolevas hetkes – siin ja praegu – ning ta ei püüa neid tuleviku jaoks konserveerida.

6 KOMMENTAARI

k
kle wierd 23. aprill 2016, 03:56
Sa solvad inimesi, kes on sündinud sellisena. Ega nemad pole endale sellist elu valinud.
Pärast, kui endaga ja Jumala eest mitte lastega jubtub selline asi, siis vaatad kuidas tunne on.
v
vilgas naine 13. aprill 2016, 15:41
ma ka ei mäleta enam kui kuu möödas millised härjad peal käisid peale oma mehekese ... see parim - milleks koormata aju kui keha soovib ...
Loe kõiki (6)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee