Maailm

Kas hirm suguhaiguste ees tegi inimesed monogaamseks? (6)

Õhtuleht.ee, 13. aprill 2016 10:19
Pilt on illustreerivFoto: NIKOLA SOLIC
Inimesed olid aegade alguses tõenäoliselt mitmenaisepidajad, kuid hirm suguliselt levivate nakkuste eest võis panna meid vaid üht kaaslast eelistama, väidab ajakirjas Nature Communications ilmunud uurimus.

Esimesed küttide-korilaste kogukonnad olid tõenäoliselt polügaamsed, kuid paikseks jäädes ja põldu pidades hakkasid inimesed eelistama paarikaupa elamist. Selle põhjused pole täpselt teada.

Kanada Waterloo ülikooli ja Saksamaa Max Plancki instituudi teadlased lõid selle uurimiseks arvutimudeli, millega jäljendati klamüüdia, tripperi ja süüfilise levikut eri populatsioonides. Kõik need tõved levivad sugulisel teel ja võivad tekitada viljatust.

Mudelis eeldati, et varased korilaste ja küttide kogukonnad võisid koosneda umbes 30 inimesest. Põlluharijate külades aga oli kuni kümme korda rohkem inimesi.

Iga sellise kogukonna elu jäljendati 30 000 aasta vältel. Selgus, et väikestes mitmenaisepidamist eelistavates kogukondades kestsid suguhaigusepuhangud väga lühikest aega. Inimesed said piisavalt lapsi ja sarnane eluviis oli püsiv ja kasulik.

Seevastu suurtes mitmenaisepidajate kogukondades oli pilt hoopis vastupidine. Seal muutusid tripper ja gonorröa püsivateks nähtusteks ja eelisolukorras olid need, kel oli vaid üks partner.

Uurijad järeldasid, et hirm suguhaigusi külge saada võis panna inimesi monogaamiat eelistama ja mitmenaisepidamist hülgama.

Uuringut on juba kritiseerinud antropoloogid, kes uurivad tänapäevaseid rändhõime. Praeguste küttide ja korilaste hulgas on mitmenaisepidajaid väga vähe ja teadlased väidavad, et see võis nii olla juba tuhandeid aastaid tagasi.

Samal teemal

10.05.2016
Ettevaatust! Supertripper ründab!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee