Kommentaar

Vambola Paavo | Pitsitame roolijoodikuid, mitte tavakodanikke (28)

Vambola Paavo, ajakirjanik, 11. aprill 2016 18:28
Riigil on peenike peos, aga valimislubadused vajavad täitmist ja näib, et selleks kõlbavad nüüd kõik vahendid. Ühiskond kihab kavandatavast trahvimäärade kahekordistamisest kui herilasepesa. Kuid õiguskuulekust sellega ei suurenda, justiitsminister Urmas Reinsalu plaan külvab hoopis viha. Ka ei ole oodata, et liikluskultuur sellest oluliselt paraneks. Statistika näitab, et viimasel paaril aastal on liiklussurmade arv Eestis vähenenud, sama seis on raskete õnnetuste arvuga. Millele siis tuginetakse trahvimäärade tõstmise läbisurumisel?

Roolijoodikud häbiposti

Roolijoodiku ohvriks võivad langeda ministrid ja riigikogulased (jumal hoidku selle eest!). Et seda ära hoida, tasuks eeskuju võtta näiteks Norrast. Seal selliste asjadega ei tseremoonitseta, vaid kehtib põhimõte: mida kõrgemal positsioonil isik, seda rangem on karistus. Kui meil jääb prominent vahele, maksab ta paar tuhat eurot trahvi ja kõik on kombes. Olukord oleks teistsugune, kui luksuslik sõiduvahend konfiskeeritaks ja järgneks avalik hukkamõist. Kas Reinsalu ei julge prominentide vastu minna, ja lihtsam on hambaid teritada tavakodaniku kallal, sest ta ei hakka vastu? Pole siis vaja imestada, kui maal ringi liikudes kuuleb üha sagedamini riigivaenulikke pajatusi – riigijuhid on ise selleks kõik teinud.

Võimukoalitsioon tahab trahvide mitmekordistamisega märgi maha saada. Raporteeritaks järjekordsest töövõidust, ja võib arvata, et kümme miljonit eurot trahviraha on riigieelarvesse nagunii sisse kirjutatud. Kuid kui näiteks sotsidel jaguks meelekindlust ja tahet kodanike eest seista, nagu nad sõnades deklareerivad, siis nad ei vajutaks Toompea suures saalis truualamlikult nupule. Kui nad aga oma valija unustavad, tuleb seda meeles pidada.

Trahvid riigi tegemata töö eest

Kõige kummalisem kogu loo juures on aga see, et justiitsministeerium ei näi isegi oma ettevõtmise õnnestumisse uskuvat. Meie juhtpoliitikutel on kõik segi nagu Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul. Keegi pole vaevunud selgitama põhilist: kas me tahame olla liberaalne, demokraatlik ja avatud riik, kus trahvimine pole peamine või diktatuur, kus lajatatakse täie rauga. Praegu liigume oma karistuspoliitikaga vääramatult Põhja-Korea stiilis diktatuuri suunas, kus ainult Urmas Reinsalu teab, mis on õige.

Eesti karistused on absurdsed. Toon vaid paar näidet. Kui Tartu ja Pärnu vahel oleks korralik neljarealine maantee lubatud sõidukiirusega 120 km/h, siis vaevalt hakkaks keegi seal kiirust ületama ja ohtlikke manöövreid sooritama. Kuniks teedel venivad aga kolonnid ja „augu“ tekkimisel kasutatakse võimalust ees liikuvast tropist kiirendusega mööduda, on politsei platsis ja kodanikul trahv kaelas. See ainult süvendab trotsi riigi tegemata tööde pärast. Veerand sajandiga võiks riik juba küll valmis olla ja sõitmiseks samasugused teed nagu pindalalt võrreldavates Horvaatias ja Sloveenias. Kui Saksamaal korralikel autobahn’idel on kiiruse ületamine 20 km/h võrra karistatav 35eurose trahviga ja saareriigis Küprosel 120 euroga, tahetakse meil kiiruseületajale lajatada 240eurose trahviga. Võrdluseks: Saksamaal on keskmine palk 3500 eurot, Küprosel 1800 eurot, aga Eestis vaevalt 1000 eurot kuus.

Teine näide: Tallinna–Tartu maanteel kiiruskaamerasse suurema kiiruseületusega kui 10 km/h jäädes, saab hoiatustrahvi 15 eurot. Natuke suurema kiiruse korral 20 eurot. Võpsikus passivale patrullile otse radarisse jäädes tehtaks uue määra järgi 240 eurot trahvi nagu naksti. Rikkumine kantakse ka registrisse, aga kiiruskaamerasse jäämisest ei jää mingit jälge! Kas kaamerate ees julmalt kiiruse ületamine peaks olema soositud?

Trahvidega riigikassat ei täida. Eestist pindalalt oluliselt väiksemal Küprosel on politsei samuti varmas trahve väljastama, kuid selle vahega, et sealses liikluses on laialt levinud 90eurone trahv igasuguse eksimuse eest. Seda nii lahtise turvavöö, kiiruse ületamise ja rohkem kui 0,5 promilliga roolis olemise eest. Trahvid makstakse ausalt ära ja raha suunatakse liiklusohutuse tõstmisesse. Meil haihtub kõik riigieelarve mustadesse aukudesse. 

Samal teemal

14.03.2016
Trahvid ei tõuse – hääletusel jäi üks hääl puudu