Maailm

Europarlamendi liikmed Frederica Mogherinile: Iraanis vajavad erilist tähelepanu naiste ja vähemuste õigused (14)

Õhtuleht.ee, 10. aprill 2016 15:38
ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini Foto: AFP / Scanpix
Euroopa Parlamendi liikmed peavad Euroopa Liidu (EL) ja Iraani suhete arengu oluliseks tingimuseks inimõiguste tagamist Iraanis.

Euroopa Parlamendi liikmed, nende hulgas Urmas Paet, kutsuvad oma kirjas ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindajat Federica Mogherinit pöörama nädala pärast Iraani-visiidi ajal tähelepanu eelkõige sealsele inimõiguste halvale olukorrale. Samuti peavad europarlamendi liikmed oluliseks käsitleda Iraani vastutustundliku rolli olulisust laiemas Lähis-Idas stabiilsuse ja rahu taastamisel, vahendas Urmas Paeti büroo Brüsselist.

Samal teemal

Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul on ELil Iraaniga mitmeid teemasid, mis vajavad arutamist, nende hulgas põgenikekriis, narkokaubanduse-vastane võitlus ja energiateemad, kuid kindlasti ei tohi inimõiguste halb olukord tagaplaanile jääda.

"Iraani iseloomustavad arvukad hukkamised, võimu suhtes kriitiliste inimeste süstemaatiline arreteerimine ja range tsensuur, seda nii online kui offline. Erilist tähelepanu tuleb pöörata naiste ja vähemuste õigustele,” lisas ta.

Ta sõnas, et ELi ja Iraani suhete edasine areng sõltub palju sellest, kuidas Iraan suudab inimõiguste olukorda riigis parandada ning tagada oma kodanike põhiõigused. Europarlamendi liikmed tegid Mogherinile ka ettepaneku kaasata visiidi delegatsiooni ELi inimõiguste eriesindaja Stavros Lambrinidis.

Teise olulise teemana rõhutasid europarlamendi saadikud vajadust käsitleda Iraani rolli olulisust Lähis-Idas stabiilsuse ja rahu taastamisel, sealhulgas nii Süürias, Liibanonis kui Jeemenis.

Täna alustas Iraanis visiiti Eesti välisminister Marina Kaljurand.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee