Eesti uudised

Uudist täiendatud kell 15.10! Lisatud fotod!

TÄHTIS VISIIT: Marina Kaljurand viibib Iraanis (50)

Toimetas Kristin Aasma, 10. aprill 2016 15:04
Välisminister Marina KaljurandFoto: Stanislav Moškov
Välisminister Marina Kaljurand alustab täna Eesti esimest kõrgetasemelist visiiti Iraani. Visiidi peaeesmärk on kinnitada Eesti huvi kahe riigi koostöö tihendamiseks tuumaleppe jätkuva elluviimise kontekstis ning toetada Eesti ettevõtjate tegevusi Iraani suunal.

Kaljurand kohtub täna president Hassan Rouhani, välisminister Javad Zarifi, kõrgeima usujuhi välisnõuniku ja Lepitusnõukogu strateegiliste uuringute keskuse presidendi Ali Akbar Velayati ning majandus- ja rahandusministri Ali Tayebniaga, edastas välisministeeriumi avalike suhete osakond.

Iraani meedia poolt Instagrami laetud fotodelt näeme, et kohtumisel võõrustaja maa kõrgete võimukandjatega on Eesti riigi esindajad arvestanud kohalike kommetega. Esmalt torkab silma, et proua Kaljurand saabus kohtumisele peakattega. Foto on ka kätlemistseremooniast, mis toimub üksnes meessooesindajate vahel, naeratav Marina Kaljurand kõrvaltvaatajaks.

Samal teemal

Homme kohtub minister Lepitusnõukogu esimehe Akbar Hashemi Rafsanjani ning teaduse ja tehnoloogiaministri Mohammad Farhadiga. Lisaks avab välisminister Eesti-Iraani majandusseminari. Iraanis on visiidil ka 12-liikmeline Eesti ettevõtjate delegatsioon.

Eesti poolt ei ole varem kõrgetasemelist visiiti Iraani toimunud. Viimane sarnasel tasemel visiit Eestisse toimus aastal 2008, kui Eestit külastas Iraani asevälisminister Mehdi Safari.

Jaanuaris 2016, pärast Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri raportit, mis kinnitas, et Iraan on täitnud omale rahvusvahelise kokkuleppega võetud kohustused tuumaprogrammi ulatuse vähendamiseks, lõpetas Euroopa Liit suure osa Iraani majandussektori vastu suunatud piiravaid meetmeid.

Veeburaris toimusid Teheranis Eesti ja Iraani välisministeeriumi poliitilised konsultatsioonid, kus kinnitati mõlema poole huvi suhete tihendamise vastu poliitika, majanduse, kultuuri ja hariduse vallas. Eesti delegatsiooni juhtis välisministeeriumi poliitikadirektor Paul Teesalu.

Samal teemal

09.00.2017
Suri Iraani endine president Akbar Hashemi Rafsanjani
13.03.2016
Marina Kaljurand vihastas Iraani naisõiguslased välja
11.03.2016
Iraani naisõiguslased paluvad Kaljurannal Iraanis pearäti kandmine lõpetada
10.03.2016
Europarlamendi liikmed Frederica Mogherinile: Iraanis vajavad erilist tähelepanu naiste ja vähemuste õigused