Foto: Tauno Tõhk / Riigikantselei
Õhtuleht.ee 8. aprill 2016 16:23
Jaapanis äridelegatsiooniga töövisiidil viibiv peaminister Taavi Rõivas ütles, et tema teise valitsuse esimest aastat iseloomustavad märksõnad on Eesti inimeste elukvaliteeti parandavate reformide läbiviimine, aga ka reageerimine ettearvamatutele olukordadele.

„Haldusreformi eelnõu jõudis parlamenti 11 kuuga ning 87 protsenti omavalitsustest on juba ühinemisläbirääkimistes. See näitab, et haldusreform on vajalik ning selle edusse usutakse,“ ütles peaminister Rõivas. Peaminister lisas, et teine suur projekt, mille vajalikkusest on pikalt räägitud ja nüüd realiseeritud saab, on idapiiri väljaehitamine.

Samuti on peaministri sõnul valitsusel tulnud reageerida erinevatele kriisidele - kas keerulisest välispoliitilisest olukorrast või langevast naftahinnast tingituna ning asjaolust, et meie peamiste kaubanduspartnerite majandusolukord on raske.

„Ka Venemaa agressioon Ukrainas, Süüria kodusõda ja selle tagajärjed, terrorism – need on jätkuvalt teemad, millele tuleb kõikidel Euroopa Liidu valitsusjuhtidel järjekindlalt lahendusi otsida,“ loetles peaminister välistegureid, mis valitsuse igapäevatööd on mõjutanud.

„Välis- ja julgeolekupoliitika on olnud minu mõlemal ametiajal kindlaks prioriteediks ja ma kavatsen seda joont ka edaspidi hoida,“ ütles peaminister Rõivas.

Peaministri sõnul on Eestil palju, mille üle ka uhke olla. “Alates maailma kõige arenenuma e-riigi staatusest ja meie iduettevõtteid saatvatest edulugudest kuni selleni, et meil on tugevad liitlassuhted ning meie sõnal on kaal otsuste tegemisel Euroopa Liidus.“

Peaminister Rõivas rõhutab, et valitsus jätkab töötamist selle nimel, et Eesti inimeste kindlustunne paraneks.

„Valitsuse prioriteedid on: Eesti julgeoleku tugevdamine, majanduskasv, lastega perede toimetuleku parandamine, tööjõumaksude vähendamine, riigivalitsemise ja haldusreformi ellu viimine,“ ütles peaminister.

Peaministri sõnul on valitsuse järgmine suur ülesanne NATO liitlaste kohalolekut suurendava kokkuleppe saavutamine Varssavi tippkohtumisel, milleks ettevalmistused juba pikalt ka käivad.

Valitsuse esimese tööaasta kõige olulisemad otsused olid haldusreformi eelnõu heaks kiitmine, riigivalitsemise efektiivsuse suurendamine, kaitsekulude tõstmine tasemele 2,07% SKP-st, piiri väljaehitamisse investeerimine, tööjõumaksude langetamine, lastetoetuste tõstmine. Juba järgmisest aastast saavad pered, kus on kolm või enam last, riigilt toetust vähemalt 400 eurot kuus.