Repliik

Kunstiekspert | Loodame, et küüditatud on rõõmsad geinäituse üle (100)

Rebeka Põldsam, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 7. aprill 2016, 19:04
Foto: THOMAS PETER
Miks valis Okupatsioonide muuseum Vabamuks muutumise esimeseks sammuks just homoteemalise näituse eksponeerimise?

Rebeka Põldsam, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus: Jaanus Samma näitus “NSFW. Esimehe lugu” esitab nüüdisaegse kunsti formaadis loo Nõukogude Liidu poliitikast üksikisiku seisukohast ühe juhtumi põhjal. ENSV edutas tippu Eesti vabariigis vaese poisina sündinud noormehe. Ta oli II maailmasõja ajal värvatud kommunistide poolele, kes lõpuks sõjas võitjateks kuulutati, kuid selliseid patriootlikud eestlased eriti ei austanud. Nõukogude võim aga eelistas veterane, kes olid nende võimu teeninud ning nii sai vähese haridusega noormehest kiirest küllalt edukas kolhoosi esimees. Hoolimata teenetest ja edust riigitööpostil, saadeti Esimehena tuntud mees 1960. aastate keskpaigas homoseksuaalse tegevuse pärast vangi. Ta kaotas vangistusega kogu senise elu – ühiskondliku positsiooni, töö ja võõrandus ka perest. Tänapäeval peame sellist kohtlemist represseerimiseks seksuaalse orientatsiooni alusel. Dissidente lavastati tihtilugu homoseksuaalideks, et neid rohkem alandada ja leida lihtsamini seletatav põhjus, miks neid vangi panna.

Loodame, et küüditatud ja vabadusvõitlejad, kes teavad, mis tunne on olla maha vaikitud, tunnevad solidaarsust geide ja teiste okupatsioonivõimu tagakiusatutega ning on rõõmsad, et nendegi lugu saab kuuldavaks.

100 KOMMENTAARI

j
Jüri, Siberis sündinud poliitvangide poeg 17. aprill 2016, 00:27
Mis sealt PEDEMUST enam muud loota. Keegi represseeritutest pole rõõmus sellise mõnitamise üle.
p
Pruun Meritäht 16. aprill 2016, 20:27
Mis on ühist seksuaal hälbel rahva vabadusega, pigem on see teisemehe tagumikku ihalev seltskond ise terroritliku kalduvusega, olete kuulnud küll rünnakuid nende vastu kes avalikult on selle seltskonna tegevuse hukkamõistnud
Loe kõiki (100)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee