RahelFoto: Erakogu
Kristiina Tilk 6. aprill 2016 06:00
Soomes töötav Eesti pereisa jäi teadmata kadunuks. 

"Midagi pidi mu elukaaslasega juhtuma," nuuksatab nädalavahetusel Soomes jäljetult kaduma läinud mehe kaasa ja lisab pisaraid neelates: "Me peame ta leidma…" 

34aastane Viljandist pärit kahe väikese lapse isa Rahel, kes töötab Soomes, pakkis möödunud nädalavahetusel taas oma asjad ja sõitis märtsi viimase nädala esmaspäeval tagasi üle lahe, et perele leiba teenida. 

Raheli elukaaslase Pille sõnul ei olnud mehe käitumises mitte midagi eriskummalist ning kõik oli täpselt nii nagu alati. Kuni hetkeni, kui side mehega katkes. Pille ütleb, et viimane kontakt oli lähedastel Raheliga 2. aprilli öösel vastu pühapäeva, kui Rahel astus välja ühe tuttava kodust Helsingi külje all Vantaas Ryytimaantiel, et minna edasi aadressile Pikkujärventie 16, kus asub tema Soome elukoht. Paigas, kus Rahel autost väljus, on kaks teed – üks jalakäijatele ning teine autodele. Rahel valis Pille sõnul viimase, sest pidi teise autoga edasi liikuma. 

"Ta ütles sõbrale, et ära muretse, mulle tuleb auto järele ja ma lähen koju," räägib Pille. Kell 00.30 helistas Rahel talle vastu tulema pidanud sõbrale, kuid kõnele ei vastatud. "Need sõnad, et ära muretse… need olidki tema viimased. Pärast seda on telefon väljas," lisab Pille nukralt. 

Pille usub, et kuna Ryytimaantie ja Pikkujärventie vahemaa on mööda kõige lühemat teed minnes veidi alla kahe kilomeetri, otsustaski Rahel pärast seda, kui kõne sõbrale vastuseta jäi, maanteelt ära pöörata ja jalgsi edasi minna. "Ta on väga kohusetundlik ja see, et teised naised mängus oleks või et ta kuskile jooma läks, on välistatud! Ta ei ole selline inimene, kes niisama ära kaoks. Midagi pidi juhtuma ja keegi pidi talle liiga tegema. Rahel ei ole ise vägivaldne, aga kui keegi tema kallal nokkima hakkab, siis ta ikka kaitseb ju ennast," kirjeldab Pille enda elukaaslast.

"Ta tuleb leida…"

Pille ütleb murtud häälel, et nad on teinud omalt poolt kõik, et saada selgust, mis Raheliga juhtus. Paraku tulutult. "Pühapäeval käis üks Raheli sõber selle piirkonna läbi. Oleme helistanud kõikidesse lähedalasuvatesse haiglatesse ja tervisekeskustesse, küsinud politseist. Aga mitte keegi ei tea temast midagi," teatab Pille. 

Lisaks on tehtud avaldused nii Eesti kui ka Soome politseile, Pille on olnud kontaktis Eesti saatkonna töötajatega Soomes ning praeguseks on Raheli otsingud rahvusvahelised ja teisipäeva pärastlõunal teadis Pille öelda, et teadaolevalt viimase piirkonna, kus Rahel liikus, kammis politsei teisipäeval koos koertega läbi. "Praegu rohkem infot ei ole. Ma ei ole veel lastele öelnud, et isa on kadunud. [Rahelil on kaks last – üks üheksa- ja teine nelja-aastane] Ootangi vanemat last koolist koju, et talle juhtunust rääkida," ütleb Pille teisipäeva ennelõunal Õhtulehele ja lisab väriseval häälel: "Ehk on politseil rohkem võimu kui meil endil. Ehk on ta kuidagi kaugemale viidud sealt piirkonnast või midagi. Kuskil peab midagi olema. Ta tuleb leida…" 

Viimaste andmete järgi lõpetas politsei koertega otsimise teisipäeval kella 15 ajal ja Raheli leidmiseks kaasati juba siis vabatahtlikud, kes koostasid ka kaardi, millele on märgitud Raheli viimane võimalik liikumistrajektoor. 

Pärast seda teadet võtab Pille Õhtulehega uuesti ühendust ja ütleb, et rääkis juhtunust siiski ka lapsele. "Ütlesin, et issi on kadunud ja tehakse kõik, et teda leida. Ta vesistas natuke, siis embasime. Kinnitasin talle, et me otsime, loodame ja teeme selleks kõik, et isa leida." 

Rahel on 175 cm pikk, tumedate lühikeste juuste ja keskmise kehaehitusega. Tema otsmikul on arm ja paremal põsel sünnimärk. Mees kandis tumesiniseid teksapükse, T-särki ja karvase kapuutsiga tumehalli pusa. Jalas võisid tal olla saapad või Puma nahast musta värvi tossud. 

Rahel Foto: Erakogu

Kui kellelgi on infot Raheli võimalikust asukohast, palutakse tal helistada politsei telefonil +372 5855 2660 või politsei infotelefonil 612 3000.

Aare Rüütel: kui inimene on kadunud, pole aega kella järgi oodata 

SA Kadunud tegevjuht Aare Rüütel on Raheli perekonnale pakkunud abi nõuannetega, kuidas kõige kiiremini ja efektiivsemalt tegutseda ja kellele helistada, et inimese kadumisele võimalikult kiiresti reageeritaks. "Ei tohi ootama jääda, vaid tuleb helistada ja julgelt küsida, kas info inimese kadumise kohta on kätte saadud ning kas sellega tegeldakse. Seda eriti juhtudel, kui tegemist on rahvusvahelise asjaga. Rahel kadus laupäeva ööl vastu pühapäeva, kuid rahvusvaheliseks läksid otsingud alles teisipäeval," räägib Rüütel ja lisab: "Uurijatel on käed-jalad tööd täis ja võib juhtuda, et nad ei märka teadet või jääb kuskile mingi linnuke tegemata." 

Rüütel ütleb, et juhtumiga võimalikult kiiresti töötataks, on ta olnud kontaktis Soome uurijate ja vabatahtlikega, kelle kontaktid on edastatud Soome politseile, et nad saaksid omavahel arutada, kuidas ja mida edasi teha. "Olla kaugel eemal ja istuda kodus teadmatuses, on lähedaste jaoks raske. Nende jaoks on kõige olulisem teadmine, et midagi tehakse, sest muidu muretsevad nad end hulluks," räägib Rüütel ja toonitab, et igaüks, kel mure, peaksid inimese kadumisest teavitama valehäbi tundmata võimalikult kiiresti, olenemata kellaajast. "Seda on võimalik teha öö läbi isegi siis, kui teile öeldakse, et esitage avaldus hommikul. Ka Raheli puhul suhtlesime operatiivkorrapidajatega kella 22–23 vahel. Kui inimene on kadunud, siis lihtsalt ei saa kella järgi oodata."