Eesti uudised

Sotsiaaldemokraadid esitavad erakondade rahastamise järelevalve komisjoni Ardo Ojasalu (14)

LISA KOMMENTAAR

küsimus @küsimus, arvamus ja oorvell 5. aprill 2016 10:02
Teete ehk oma arvutid korda, iga kordamine pole veel "tarkuse ema"...
Ago 4. aprill 2016 20:54
kui solkidel on kits kärneriks...miks ei või seda keskerakond?
oorvell 4. aprill 2016 21:08
Neli jalga hea,kaks jalga paha
oorvell 4. aprill 2016 21:08
Neli jalga hea,kaks jalga paha
Eino 4. aprill 2016 20:45
Ardo Ojasalu on ju Kits Kärneriks! Nii madalale oleme langenud!?Ja süüdistame Toobalit...!?
sotside eetikast 4. aprill 2016 19:23
Kõivult raha saanud tuttavad on märkimisväärsed isikud.
Üks on eraettevõtja Ardo Ojasalu. Sots. Endine maksuameti juht, kes juhib praegu riigikogu juures asuvat erakondade rahastamise järelevalve komisjoni. Kõiv tunneb teda ülikooliajast.
Ojasalu firmas QY Varahaldus “deponeeris” Kõiv miljon krooni.
Teine tuttav on Charlie Viikberg. 90ndate börsipalaviku aegne noor väärtpaberimaakler. Kõiv tutvub Viikbergiga 1999. aasta kohalike valimiste ajal. Valimised lähevad hästi ja Viikberg palgatakse Tallinna linnavalitsusse.
2007. aastal lahkub Viikberg sotside ridadest. Kuid ta sõbrustab parteiga edasi ja on järgmisel, 2008. aastal 40 000 krooniga sotside suurim era¬sponsor.
See on aeg, mil Eesti majandust tabab krahh. Viikberg kirjutab ühe oma väärtpaberifirma aruandes (see saab ligi 20 miljonit krooni kahjumit), et tegemist on katastroofi aastaga.
Eesti ettevõtjad sajatavad üksteise võidu, et pangad ei anna laenu, pigistavad neil hinge kinni. Aga sõber Kõiv annab. Ta “hoiustab” Charlie juures miljon krooni Elektronposti raha. Helde käik täpe ja pupu ajal.
Pärast asja väljatulekut Eesti Postis räägib Kõiv, et “hoiustas” raha riigifirma huvides, sest tähtajaliste hoiuste intressid langevad.
Eesti Posti nõukogu meelest on asi hapu. Selline tegevus ei lange kokku firma igapäevase tegevusega, Kõiv vajanuks laenu andmiseks nõukogu luba.
Kõiv tõotab, et riigifirma saab raha tagasi. See lähebki nii, kuid ühtlasi kaotab Kõiv juhataja koha. Ametlik versioon on, et lahkuminek toimus poolte kokkuleppel. Ühtegi pressiteadet sellest ei tehta – erinevalt Kõivu palkamisest, millest teatas mitu ajalehte.
Eesti Posti nõukogu esimees on Meelis Atonen, kes kuulub Reformierakonna raudvara sekka. Atonen peab nüüd nii oma partei sees kui ka mõnele sotsile seletama, et Kõivu lahkumine ei olnud seotud poliitiliste vaadetega.
Atonen ja Kõiv on vanad sõbrad. Nad elasid 80ndate lõpul Tallinnas pedagoogikaülikoolis õppides ühes ühis¬elamutoas. Kui Kõiv 1997. aastal Maapangast 50 000 krooni väikelaenu võttis, oli tema käendajaks Atonen. Kõiv ei tasunud laenu õigel ajal, tegi seda alles kohtu hirmus. Sel ajal kuulus ta juba riigikogusse.
Sügis 2011. Eesti Triatloni Liidu tegelased kuulevad, et arved on miskipärast maksmata ja muudkui kuhjuvad. Ometi oli liidul aasta algul ligi 280 000 krooni tähtajalisel arvel.
Pangaarvele pääseb ainsana ligi alaliidu president Tõnu Kõiv.
Kõiv mõistab, et asi on halb. Ta tunnistab üles, et on kasutanud liidu raha oma tarbeks. Ta palub paar kuud, et võlad klattida.
selge 4. aprill 2016 20:52
Miks sotsid Toobalit kardavad
sotside rahastamine luubi alla 4. aprill 2016 19:13
Küll olid Hääle äripartnerid sotside suurimad rahastajad 2013 riigikogu valimiste ajal. Kõiv aitas omalt poolt kaasa transiidiärimehe Oleg Ossinovski poja Jevgeni kampaaniale.
5000 eurot annetas sotsidele 7. jaanuaril 2011 ka Kõiv. Samal ajal oli ta juba kõrvuni võlgades ja virutas raha triatleetide tagant. Avalikkus seda ei teadnud.
“Erakonda oli vaja rahastada. Ega ma sellel hetkel ei tahtnud ju kellelegi tunnistada, et olukord on keeruline. Ma kinnitan, et see oli minu raha.”
Lisaks kinkis täpselt samal päeval sotsidele 5000 eurot ka Kõivu vend.
“Ta töötab juba pikka Eesti Electro¬luxis soliidsel kohal ja tal on suhteliselt normaalne palk. Ta võis seda endale lubada. Tõenäoliselt ma palusin, kas ta oleks nõus seda tegema. Ma arvan, et nii see oli, sest vaevalt ta ise selle peale tuli.”
Kevad 2013. Riigikogu erakondade rahastamise järelevalve komisjon eesotsas Ardo Ojasaluga arutab Eesti Eks¬pressis ilmunud lugu, et sotside valimisteaegne telekampaania oli kummaliselt odav.
Istungi kohta avaldatud uudised ei maini sotse ühegi sõnaga. Seal räägitakse vaid Reformierakonnale antud mustast rahast.
“Nii see küll ei lähe,” ärritub komisjoni liige Meelis Atonen. “Ei saa nii, et kotime ainult mõnda erakonda, aga mõne asju ei tohi isegi arutada.”
Tõnu Kõiv usub, et just siit saigi alguse tema pattude ootamatu päevavalgele toomine. “Mul on põhjust arvata, et mu endine ühikatoakaaslane on selle asja algataja. Miks need asjad olid kolm aastat kõigile lahendatud vastastikku sobiva kokkuleppe teel ja 2013 äkki enam ei olnud?”
arvamus 4. aprill 2016 20:51
Selle juhtumi uurimine vajab Toobali sugust eksperti
arvamus 4. aprill 2016 20:52
Selle juhtumi uurimine vajab Toobali sugust eksperti
seltsimees Ojasalust 4. aprill 2016 19:10
Ardo Ojasalu erakondlik kuuluvus ei ole mind seganud üle nelja aasta ega sega endiselt, aga segama on hakanud erapoolikus eetilistes valikutes,“ ütles minister Ligi Delfile.
Rahandusminister viitas VEB fondi sertifikaatide müümisele ja Eesti Elektronpostilt sooduslaenu saamisele.
„Mul on raske uskuda, et ta (Ojasalu – toim.) ei märka oma erakonnakaaslaselt ilma konkursita riigi tellimuse saamise sobimatust või riigifirmalt erakonnakaaslase otsusel sooduslaenu saamise tavatust ja reeglitevastasust,“ põhjendas Ligi Ojasalu tagasikutsumist.
„Ja kui seejärel laenu andja laostub, ent siiski erakonda heldelt toetab, on mul raske uskuda, et ta ei märka oma rolli erakondade rahastamise kontrolli komisjoni juhina,“ lisas Ligi.
Viimasel ajal on Ardo Ojasalu sobimatuses erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) juhiks kahelnud mitmed poliitikud ja komisjoni liikmed
kűsimus 4. aprill 2016 20:50
Mille poolest erinevad seltsimees Ojasalu eetilised valikud Toobali omadest?
kűsimus 4. aprill 2016 20:51
Mille poolest erinevad seltsimees Ojasalu eetilised valikud Toobali omadest?
kűsimus 4. aprill 2016 20:52
Mille poolest erinevad seltsimees Ojasalu eetilised valikud Toobali omadest?