Eesti uudised

OTSEBLOGI | Varvara arvatav tapja võttis teadlikult üledoosi ja suri (27)

Õhtuleht.ee, 4. aprill 2016 14:26
Varvara Ivanova surnukeha leiti tühermaa äärelt jäähalli tagant.Foto: Aldo Luud
Tänasel pressikonverentsil avaldavasid politsei ja prokuratuur viimaks avalikkusele, kuhu on jõudnud neli aastat kestnud uurimine.

Toona üheksa-aastane Varvara Ivanova jäi Narva linnas kadunuks 2010. aasta 18. märtsil. Vabatahtlikud leidsid tüdruku surnukeha 23. märtsil Narva jäähalli juurest. Teda oli vägistatud, kägistatud ning visatud paljana lumme. 

Varvara mõrva uurimistulemusi avaldavad Gunnar Tasa Eesti Kohtuekspertiisi instituudist Tarvo Kruup Ida prefektuurist Margus Gross Viru Ringkonnaprokuratuurist ja PPA peadirektor Elmar Vaher.

15:25

Kui enesetapu teinud kahtlusaluselt proove võeti, ei andnud ta märku, et on teo korda saatnud. Ta on varem röövinud ja peksnud, aga ta ei paistnud silma. Mehest maha jäänud märgukiri ei öelnud selgelt, et tema oli kuriteo toimepanija. Ta kolis Tallinnasse veidi pärast Varvara kadumist. 

15:20

"Mul on kahju, et kohtu ette ei ole võimalik viia teo toimepanijat, aga me oleme saanud paljudele küsimustele ja versioonidele vastused."

15:19

Hommikul suheldi Varvara vanematega - nad on olnud mõistvad. Suurimad infokandjad Varvara elust ja selle päeva tegevustest on just vanemad.
Me lähenesime uurimisele üldiselt üksikule. Tekkisid võimalused, versioonid ja välistasime võimalikke kahtlustatavaid, mis viis olukorrani, kus võime olla veendunud, et see inimene, kes tegi enesetapu, on kurjategija, aga see menetlus lõppeb nii.

15:18

Elmar Vaher: nii nagu oleme varasemalt öelnud, on politsei kohustus koos partneritega anda vastuseid küsimustele. Kui minna ajas tagasi, siis tegemist oli juhtumiga, mille vastu oli suur huvi. Kahtlesime igas vihjes ja infokillus. Uurimise jaoks ei ole olnud ohtegi ressursilist takistust. Aeg mängis meie kahjuks ja raske oli aru saada, mis oluline ja vähem oluline. Ikka tekivad inimesed, kes viivad uurijaid valele teele. Viisime läbi üle 2000 ülekuulamise. Kasutasime ka Scotland Yardi profileerijat
Kasutasime politseiagenti, et teha infonuhk, et kutsuda kurjategija meiega suhtlema. Sellega avastasime kümneid teisi seksuaalkurjategijaid. On ka selgeltnägijate panus, kellel olev info ei viinud meid lähemale. Uurimisgrupil ei olnud piiranguid, tellisime ekspertiise sisse, nii psühhiaatrilist kui DNA ekspertiise.

15:17

See ei tähenda, et tulevikus me edasi kontrollida ei saa. Võib laekuda lisatõendeid.
Praegu täiendava uurimisega ei jätka.

15:16

Margus Gross: meil on viited inimese kohta, kes on surnud. Meil on DNA tabavus tema kohta, aga meil ei ole võimalus koguda enam lisatõendeid. Kui ta oleks elus, siis küll. Vaatamata täiendavatele ülekuulamistele, läbiotsimistele, lõpetasime täna juurdluse. 

15:15

Kui olime 2014 temalt võtnud proovi ja suvel selgus kattuvus, ja teda uuesti otsima minnes selgus, et mees on kolm päeva pärast proovide võtmist teinud teadlikult üledoosi. ta oli kasutanud kolm erinevat narkootilist ainet ja jätnud maha märgukirja. Meil ei ole endiselt sündmuskohta ja teinud kõik võimaliku, et saada mehe osas targemaks. Kasutasime postuumselt kohtupsühhiaatria võimalusi.

15:14

Kontrollitava näol oli tegemist Kreenholmi piirkonnas elava mehega, kes elas ka Tallinnas. Tegemist oli 20ndates aastates mehega, kes on varem karistatud, aga mitte seksuaalkuritegde eest. Sellelt mehelt võtsime DNA proovi samuti nagu ülejäänud 2800lt. 

15:14

 Tarvo Kruup: ei olnud nii, et politsei ainult ootas, millal laborid toovad vastuseid.
 Vastus pakkus selle, et meil oli kaks meest, kelle puhul pidime kriitiliselt vaatama, kas neid otsime. Ühe välistasime kohe, sest tema asus välismaal. Teise puhul jätkasime tööd. Viisime läbi hulgaliselt läbiotsimisi. Meil oli soov leida sündmuskoht, midagi veel lisaks, et kinnitada või lükata ümber, et isik on seotud Varvara tapmisega.
Avasime ka torustikud, et leida Varvara DNA-d, otsisime läbi kaminad, et leida fragmente riietest. See ei andnud tulemust.

15:13

Leiti perekond, kus leiti kaks DNA vastet. Üks võimalus 34 000st, et juhuslikult võetud mehel esinevad mõlemad haplotüübid.

15:12

Gunnar Tasa: Minu rolliks on selgitada seda, mida on leitud ja kuidas tulemustest aru saada. 44 kromosoomi on need, mida DNA analüüsis kasutatakse. Suure tõenäosusega on need unikaalsed. Paraku ohvri kehalt võetud enam kui 2000 kromosoomi ei olnud need, millega luua profiili. Selleks, et isiku DNA profiil oleks määratud, peab olema 5% DNA profiilist. Seda piirmäära ohvri kehalt ei leitud.
Teine võimalus, mida DNA uuringutel kasutatakse, on meessugukromosoomid. Selle uurimise tulemuseks on Y kromosoomid.

 Meessuguhormoonid ei ole unikaalsed vaid on edasi pärandatavad. Ühel meesliinil on need unikaalsed. Ohvri liiga suur DNA ülekaal ei sega meesugukromosoomi uurimist. Kolmas uuringuliik, mida võib läbi viia on mitokondriaalse DNA hulk - seegi ei ole unikaalne vaid kandub edasi naisliinipidi.

15:09

15. nov. 2013 sai politsei sellele Y kromosoomile täistabamuse. Me arvasime, et oleme läbimurde hetkel, kuid ajapikku, jätkates proovide kogumist, selgus, et see ei olegi nii unikaalne. Tänaseks on selliseid vasteid 11. 11 vastet tuli välja 2800 isiku kontrollitud isiku seast. 2014 aasta sügisel saatsime Austria laborisse karvad, mis leiti surnukeha juurest. Austriasse seetõttu, et need olid väga väikesed karvad, sisuliselt fragmendid. Meie riigis ei ole selliseid võimalik uurida.

15:09

Tänaseni ei õnnestunud leida mitte ühtegi unikaalset DNA profiili.
Pole DNA proovi, mille kohta saaks öelda, et see vastab kindlale inimesele.
Juba sel ajal, kui surnukeha oli kohtuekspertiisi instituudis ja teda uuriti, võeti DNA proov, millelt saadi Y kromosoom. See võeti suguelunditelt - see ei saanud sinna sattuda juhusliku kokkupuute tõttu.

15:02

Leiti perekond, kus leiti kaks DNA vastet. 1 võimalus 34 000st, et juhuslikult võetud mehel esinevad mõlemad haplotüübid. 

15:01

Teine võimalus, mida DNA uuringutel kasutatakse, on meessugukromosoomid. Selle uurimise tulemuseks on Y kromosoomid. Meessuguhormoonid ei ole unikaalsed vaid on edasipärandatavad. Ühel meesliinil on need unikaalsed. Ohvri liiga suur DNA ülekaal ei sega meesugukromosoomi uurimist.

Kolmas uuringuliik, mida võib läbi viia on mitokondriaalse DNA hulk - seegi ei ole unikaalne vaid kandub edasi naisliinipidi. 

14:59

Gunnar Tasa: Minu rolliks on selgitada seda, mida on leitud ja kuidas tulemustest aru saada. 44 kromosoomi on need, mida DNA analüüsis kasutatakse. Suure tõenäosusega on need unikaalsed. Paraku ohvri kehalt võetud enam kui 2000 kromosoomi ei olnud need, millega luua profiili. Selleks, et isiku DNA profiil oleks määratud, peab olema 5%  DNA profiilist. Seda piirmäära ohvri kehalt ei leitud.

14:58

Oli kattuvus kahe mehe näol, kellel oli kattuvus,

14:57

Võrreldi tabavusi ja tulemusi, mis andis Y kromosoomi. Nende karvadega võrreldi ka neid isikuid, kes olid otseses puutumuses Varvaraga, ka EKI töötajad ja uurijad.

14:55

2014. aasta sügisel saadeti Austria laborisse karvad, mis leiti surnukeha juurest.
Austriasse seetõttu, et need karvad olid väga väikesed - sisuliselt fragmendid. Meie riigis ei ole selliseid võimalik uurida.

14:54

15. nov. 3013 sai politsei sellele Y kromosoomile täistabamuse. Arvati, et tegemist on läbimurde hetkega, kuid ajapikku, jätkates proovide kogumist, selgus, et see ei olegi nii unikaalne. Tänaseks on selliseid vasteid 11. 11 vastet tuli välja 2800 isiku kontrollitud isiku seast. 

14:53

Tarvo Kruus: peame kasutama teaduse võimalusi ja neid, mida pakub Eesti Kohtuekspertiisi instituut. Kasutati esmakordselt Eestis teipimistehnikat - see tähendab, et surnukeha kaetakse erilise teibiga ja kehalt leitud materjal jääb teibile, et sealt seda uurida.

14:51

Margus Gross: kontrolliti inimesi, kes Varvaraga suhtlesid sotsiaalmeedia vahendusel. Hakati kontrollima neid, kes sarnaste kuritegude eest varem karistatud. Nelja aasta jooksul on laekunud politseile üle 220 vihje. 

14:51

Tarvo Kruus: peame kasutama teaduse võimalusi ja neid, mida pakub Eesti Kohtuekspertiisi instituut. Kasutati esmakordselt Eestis teipimistehnikat - see tähendab, et surnukeha kaetakse erilise teibiga ja kehalt leitud materjal jääb teibile, et sealt seda uurida.

14:50

viie päeva pärast vabatahtlikud leidsid tüdruku, kodust umbes 450 meetri kauguselt. Tegu oli keerulise sündmuskohaga. Kohtuarstid said juba sündmuskohal öelda, et Varvara oli tapetud ja teda oli kägistatud. Üsna ruttu sai selgeks ka see, et Varvarat oli seksuaalselt ärakasutatud. Juba uurimise alguspäevil oli teada, et tüdrukut ei tapetud seal, kus ta leiti - ta oli sinna toodud. Surm saabus kolm päeva enne leidmist.

14:45

Varvarat hakkasid otsima esmalt vanemad ja mõne tunni pärast teatati politseile Varvara kadumisest. Liitusid sajad vabatahtlikud ja otsiti elusat Varvarat. Viie päeva pärast leidsid vabatahtlikud tüdruku, kelle surnukeha oli kodust umbes 450 meetri kaugusel. 

14:43

Tarvo Kruus: me peame kasutama teaduse võimalusi ja neid, mida pakub Eesti Kohtuekspertiisi instituut. Kasutati esmakordselt Eestis teipimistehnikat - see tähendab, et surnukeha kaetakse erilise teibiga ja kogu kehalt leitud materjal jääb teibile, et seda siis uurida.

14:41

Nelja aasta jooksul on laekunud politseile üle 220 vihje.

14:40

Margus Kross: Kontrolliti inimesi, kes Varvaraga suhtlesid sotsiaalmeedia vahendusel. Hakati kontrollima neid, kes sarnaste olid kuritegude eest varem karistatud. 

14:38

Kohtuarstid said juba sündmuskohal öelda, et Varvara oli tapetud, teda oli kägistatud. Üsna ruttu sai selgeks ka see, et Varvarat oli seksuaalselt ärakasutatud. 

14:37

Varvarat hakkasid otsima esmalt vanemad ja mõne tunni pärast teatati politseile Varvara kadumisest. Liitusid sajad vabatahtlikud ja otsiti elusat Varvarat. Viie päeva pärast leidsid vabatahtlikud tüdruku, kelle surnukeha oli kodust umbes 450 meetri kaugusel. 

14:35

Varvara mõrva uurimistulemusi avaldavad Gunnar Tasa Eesti Kohtuekspertiisi instituudist Tarvo Kruup Ida prefektuurist Margus Gross Viru Ringkonnaprokuratuurist ja PPA peadirektor Elmar Vaher.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee