Panamas resideeruv õigusfirma Mossack Fonseca aitas rikastel raha pesta ja maksude eest kõrvale põigelda. Firmast lekitati 11,5 miljonit dokumenti.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 4. aprill 2016 09:27
Nn Panama dokumentide leke, mis paljastab riigijuhtide ja nende pereliikmete maksudest kõrvale hiilimiseks loodud off-shore firmad, on tugevalt kõikuma löönud Islandi peaministri Sigmundur Gunnlaugsson positsiooni – lekitatud dokumentide järgi oli Gunnlaugssonil varjatud osalus Islandi pankadega seotud ettevõttes.

BBC andmeil süüdistatakse peaministrit miljonite dollarite väärtuses investeeringute peitmises Islandi pankade eest, vahendas ERRi uudisteportaal.

Dokumendid viitavad, et Gunnlaugsson ostis 2007. aastal koos oma naisega off-shore firma Wintris, kuid saades 2009. aastal parlamendiliikmeks, ei osutanud ta oma osalusele firmas. Kaheksa kuud hiljem müüs ta 50 protsenti oma osalusest Wintrises enda naisele ühe dollari eest, mehele jäi aga firmas täielik tehinguõigus.

Islandi peaminister selgitas, et ei ole sellega seadusi rikkunud ja tema naine ei saanud tehingust majanduslikku kasu.

Panama õigusfirma Mossack Fonseca 11 miljoni dokumendi lekkimine heidab valgust paljude teiste rikaste ja võimukate maksupettustele ja oma varanduse tegeliku suuruse varjamisele. Dokumendid paljastavad, kuidas Mossack Fonseca aitas klientidel raha pesta ning sanktsioonidest ja maksudest kõrvale põigelda, kirjutas BBC.

Firmast on kinnitatud, et see tegutsenud 40 aastat, ilma et seda oleks süüdistatud kriminaalsetes väärtegudes.

Dokumendid heidavad varju ka Venemaa presidendile Vladimir Putinile, keda seostatakse miljardidollarilise rahapesuringiga. 

Panama dokumendilekke nimekirjas on veel Hispaania endise kuninga Juan Carlos I õde Pilar de Borbon, filmirežissöör ja näitleja Pedro Almodóvar ja jalgpalliäss Lionel Messi. Viimast on ka varem kahtlustatud maksupettuses.

Poliitikute seas on nimekirjas veel Ukraina president Petro Porošenko. Dokumendileke paljastab, et Porošenkol on Briti Neitsisaartel registreeritud firma, mis seostub tema maiusetootmise äriga.

Rahvusvahelise Uurivate Ajakirjanike Konsortsiumi (Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) direktor Gerard Ryle ütles, et dokumente koguti igapäevase äritegevuse käigus Mossack Fonsecaga viimase 40 aasta jooksul.

Samal teemal

Kommentaarid  (35)

PEALTNÄGIJA 5. aprill 2016 11:35
MEIE SÜÜTUVERELISED GIGANDID ALATES VÕIMUTIPPUDEST LOOMULIKULT UURIMISELE EI ALLU, VÄLJA ARVATUD SAVISAAR
düsgraafik 5. aprill 2016 07:34
Kes siis EESTIS võib olla on.
Siim Kallas,Ansip,Ilves,Kapost,kohtunikest,pokutes,jne,,,,,,,,,,,,,
EESTI targad kodanikud uurike välia inernetis kes EESTISt siis petturid on.
Meil ju aialehed,meetia jne on suurelt korrupeerunud ju .Ja täidavad E-Võltsvalitsuse,Kapo käske jne
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS