Eesti uudised

HÄDAOLUKORRA SEADUS keskendub sõna otses mõttes elutähtsatele teenustele (3)

Õhtuleht.ee, 31. märts 2016, 11:14
Foto: Teet Malsroos
Valitsus andis täna heakskiidu uuele hädaolukorra seadusele. Siseministeeriumi päästepoliitika asekantsleri Hannes Kondi sõnul on see oluline samm turvalisema ja võimalikes kriisides edukalt toime tuleva Eesti poole.

Asekantsleri sõnul on üks olulisemaid muudatusi uues seaduses elutähtsate teenuste valdkonna korrastamine. „Uues seaduses keskendutakse oluliselt enam neile teenustele, mis on elutähtsad selle sõna kõige otsesemas tähenduses. Neid on Eestis 14,“ sõnas Kont. Elutähtis teenus on teenus, millel on ülekaalukas mõju ühiskonna toimimisele ja mille pakkumine ei tohi katkeda ka hädaolukorras. Asekantsleri sõnul kipume unustama, et meie jaoks jaoks olulised teenused (nt elektri ja veega varustamine, andmesideteenus ja sularaharinglus) pole otseselt valitsuse kontrolli all, vaid on ettevõtjate käes. Seetõttu on avaliku ja erasektori koostöö turvalisema Eesti tagamiseks ülioluline.

Seadusega antakse suunised täiendavateks tegevusteks, mis suurendavad inimeste teadlikkust ja kindlustunnet. Näiteks toob see Eesti õigusruumi ulatusliku evakuatsiooni mõiste, mis seni sellisel kujul puudus. Edaspidi viib evakuatsiooni läbi politsei- ja piirivalveamet. Inimeste evakueerimisele, majutamisele ja toitlustamisele aitavad kaasa kohalikud omavalitsused.

Uuendusena on sisse toodud ka riskikommunikatsiooni punkt. „Sellega anname hädaolukordi lahendavatele asutustele kohustuse teavitada inimesi ohtudest, mis võivad hädaolukordi põhjustada, ja jagada inimestele ennetavalt käitumisjuhiseid ohuolukordades toime tulemiseks,“ lausus asekantsler Kont.

Olulise muudatusena muutub riigile tähtsate varude moodustamine senisest paindlikumaks. Hannes Kondi sõnul on tulevikus varude (nt toidu või ravimite varu) moodustamine vahetumalt seotud  ajas muutuvate riskianalüüside ja hädaolukordade lahendamise plaanidega.

Hädaolukorra seaduse eesmärk on tagada, et iga asutus täidaks oma kriisireguleerimisülesandeid. Asutuste roll on enda vastutusalas olevate riskide kaardistamine, analüüsimine ja maandamismeetmete väljatöötamine, vajadusel varude moodustamine, hädaolukordadeks valmistumine ja õppuste läbiviimine ning hädaolukordade lahendamine.

Eesti kriisireguleerimine lähtub neljast põhimõttest. Esiteks on see detsentraliseeritud ehk iga ministeerium, riigiasutus ja omavalitsus vastutab enda valdkonnas kriisireguleerimise eest ise. Teiseks teevad ametkonnad koostööd kriisireguleerimise kõigis etappides, alates valmistumisest lõpetades lahendamisega. Kolmandaks, kõik asutused jätkavad oma ülesannete täitmist ka kriisiolukorras. Neljandaks, kriis lahendatakse võimalikult madalal tasandil.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee